Публікації на тему земельних суперечок сьогодні часто зустрічаються на сторінках преси. Адже земля, а точніше природні ресурси в її надрах, нерідко стають ласим шматочком для охочих нажитися на ній та приводом для виникнення конфліктів між ними та громадами. Не є винятком і наш район.
Так, прокуратурою ще в травні минулого року в інтересах територіальної громади села Гута-Камінька до Камінь-Каширського районного суду заявлено два цивільні позови до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області та двох жителів даного села про визнання незаконними та скасування наказів начальника Головного управління Держземагентства в області, скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки загальною площею 4 гектари, визнання недійсними свідоцтв про право власності на нерухоме майно та витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За результатами довготривалого розгляду даних позовів районний суд, приставши на принципову позицію прокуратури, своїм рішенням від 11 травня цього року позовні вимоги останньої задовольнив повністю.
Разом з тим, відповідачі, продовжуючи не визнавати позовні вимоги, заперечують факт накладання спірних земельних ділянок на земельні частки (паї) жителів села Гута-Камінська, зокрема в урочищі Торфове, що поблизу вказаного села.
Окрім цього, відповідачі взагалі ставлять під сумнів відповідність вимогам земельного законодавства технічну документацію по складанню схем паювання та видачі державних актів на право приватної власності на землю громадянам села Гута-Камінська, що виготовлена ще у 2002 році, зокрема в частині законності розпаювання земель та її надання громадянам у приватну власність у вищезгаданому урочищі.
За таких підстав, для з’ясування обставин, які мають істотне значення для справи, а саме розміщення (накладання) спірних земельних ділянок на земельних частках (паях), ухвалою апеляційного суду Волинської області від 10.10.2017 року у справі призначено земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено експертам Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
На даний час триває судовий розгляд справи в суді апеляційної інстанції.
Окрім цього, прокуратурою встановлено, що в поточному році в урочищі Гора, що поблизу села Гута-Камінська, ДП “ГрінЕнерго” припинено право постійного користування земельною ділянкою площею понад 53 гектари, яка тривалий час не оброблялась та не використовувалась за цільовим призначенням.
Втім, як в подальшому з’ясувалось, в кінці вересня цього року на території вищезгаданого урочища за шістьма особами, які зі слів Клітицького сільського голови Степана Склезя не є жителями Клітицької сільської ради, одночасно зареєстровано право власності на земельні ділянки площею по 2 гектари кожна.
Прокуратурою на даний час проводиться перевірка законності надання у власність вищезазначених земельних ділянок, і за наявності для того підстав буде вирішено питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань чи представництва інтересів держави в суді.
Вадим Антонюк,
начальник Камінь-Каширського відділу Маневицької місцевої прокуратури.