Незалежна громадсько-політична газета

Такий непростий паспорт України

сЯ дістаю із широких штанин… звісно, паспорт: поки що паперовий. Однак вже понад рік у нашій країні особи, які досягли 14-річного віку, обов’язково отримують його сучасний пластиковий аналог (так звану ID–картку). Як запевняють творці згаданої реформи, це дозволить значно спростити життя українцям. Адже відтепер один документ замінить їм десятки непотрібних бланків і довідок, що раніше вимагалися при наданні держпослуг, а також захистить від крадіїв персональних даних чи іншого роду шахраїв.
Проте за початковою вигодою одразу прийшли й певні незручності. Через брак персоналу та недостатнє забезпечення технічними пристроями міграційним центрам все ще складно впоратись з потоком охочих отримати новий український паспорт. Система онлайн–черги, яка б мала розв’язати проблемну ситуацію, працює не скрізь. А самі громадяни не завжди розуміють користь від запровадження даної новації.
Журналісти “Полісся” вирішили провести невеликий експеримент, аби дізнатися, наскільки просто сьогодні оформити ID–картку в невеликому місті на зразок нашого та що для цього потрібно.

У районних секторах міграційної служби теж черги, хоча й без ажіотажу

Найперше ми вирушили на пошуки потрібної інформації до віртуальної мережі Інтернет. Дослідивши портал державних послуг (igov.org.ua), намагаємося зареєструвати на сайті заявку про бажання отримати паспорт громадянина України, щоб згодом у зручний час і без жодних черг прийти до паспортного столу із попередньо надісланим нам на електронну адресу переліком документів і здійснити відповідну процедуру. Та от халепа, опісля зазначення місця проживання нас ввічливо інформують, що “поки що у вашому регіоні неможливе надання цієї послуги в електронному вигляді”. Що ж, портал працює в тестовому режимі, тому такий варіант був цілком передбачуваний.
Хм… доведеться все робити по-старому, тобто йти до локального сектору міграційної служби та записуватися в живу чергу. На щастя, в коридорі державної установи не велелюдно і журналістам вдалося одразу потрапити на прийом до спеціалістів. Завідувач Камінь-Каширського районного сектору УДМС Олександр Макарчук запевнив нас, що така ситуація – типова, та, незважаючи на наявність всього однієї робочої станції, протягом дня працівники сектору здатні прийняти близько 20 людей. Загалом від початку року видано вже понад півтори тисячі ID-карток.
– На сьогодні громадянам України, котрі досягли 14-річного віку, потрібно виробляти паспорт. Робиться він лише у формі пластикової ID-картки. З жовтня 2016 року в районі припинена практика видачі паспортів у вигляді паперової книжечки. Така ж ситуація загалом в країні. Дійсно, поки камінь-каширці не можуть скористатися зручностями електронної черги, адже наш центр не володіє такими технічними можливостями. Тому процедура оформлення здійснюється за принципом “живої” черги. На одну людину в середньому витрачається 20 хвилин. Прийом і видача паспортів забирають приблизно однаковий час.
Незважаючи на певні незручності, з котрими так чи інакше зіштовхуються заявники, саме оформлення паспорта є простим. Найперше відбувається фотофіксування образу підлітка, далі формується заява-анкета на підставі тих документів, які подають заявники – це паспорти батьків дитини (оригінали), свідоцтво про народження (оригінал), ідентифікаційний код (оригінал) і довідка про реєстрацію місця проживання дитини (додаток 13 до постанови КМУ №207/608). Насамкінець оцифровуються відбитки пальців і особистий підпис (за бажанням).
За словами пана Олександра, ці дані вносяться в безконтактний носій (чип). Потому дитина звіряє правильність введених оператором даних і ставить підпис. Щодо відбору відбитків пальців на внутрішній український паспорт, то для 14-річних він здійснюється за їх бажанням. Зауважимо, що оформлення паспорта громадянина України здійснюється тільки за місцем реєстрації дітей, те ж саме стосується і дорослих, які виявили бажання виробити ID – картку.
– Щодо терміну дії ID–картки. Для 14-річних вона видається на 4 роки, з досягненням 18 років – на 10. Перше виготовлення паспорта є безкоштовним і займає стандартно 20 робочих днів; або ж 10 робочих днів, якщо заявник обрав терміновий варіант, – пояснює Олександр Андрійович. – Для громадян більш старшого віку дана послуга платна. Так, якщо ви просто вирішили змінити паспорт з особистих причин, зокрема одруження – це вартує 279 гривень. При псуванні чи втраті відбувається обов’язкова заміна на пластиковий варіант. Сума оплати за послугу така ж, але додатково знімається 34 гривні держмита. Та наразі особливого ажіотажу серед цієї вікової категорії населення району не спостерігається. Дорослі бережуть свої паперові книжечки і подають їх до міграційної служби з метою замінити зазвичай за крайньої потреби. Міняють тільки ті люди, які одружилися – це переважно жінки.

Вступаєш
до університету
чи хочеш субсидію –
готуй паспорт!

Детально ознайомившись із самою процедурою отримання ID–карток, ми не могли не задати Олександру Андрійовичу кілька важливих питань щодо застосування головного документа особи в повсякденному житті. Найпаче, коли особа вирішила вступати до вишу, оформити субсидію чи податися до іноземної країни, з якою Україна уклала угоду про перетин кордону за внутрішніми паспортами. Згідно з останнім повідомленням Міністерства освіти, вже з наступного року дев’ятикласники, які мають бажання здобувати освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста (а це коледжі, професійно-технічні заклади), при подачі заяви повинні надати паспорт у вигляді ID–картки. Сьогодні на Камінь-Каширщині потенційно 806 майбутніх вступників. Звісно, не всі вони полишать школу у 14 років, хтось перейде у старші класи. Але все ж…
З початком опалювального сезону для багатьох отримувачів субсидії в районі стало справжньою несподіванкою, що відтепер, якщо в оселі проживає чотирнадцятирічний, то для автоматичного продовження надання їм знижки на оплату житлово-комунальних послуг ця особа має отримати паспорт. Так як паспортні дані кожного зареєстрованого члена родини вносяться до спеціальної програми і за їх відсутності неможливо здійснити правильні розрахунки. Чи готові місцеві міграційні служби до напливу сотень клієнтів?
– Працюємо в штатному режимі. Ще раніше силами сектору здійснювалось інформування по школах, в засобах масової інформації, тому переважна більшість громадян знала про зміни. Справді, незначні труднощі виникають в питанні субсидії: за новими правилами 14-річним обов’язково потрібно мати паспорт громадянина України, бо за його відсутності родина не отримає пільги. Ми йдемо назустріч діткам, так як зовсім скоро розпочнеться вступна кампанія. Намагаємося приймати таких заявників у суботу, в зручніший для них день, – додає Олександр Макарчук.

І на останок про підводні камені…

А ще період зими – це новорічні свята і турпоїздки. Жителі нашого регіону зазвичай мандрують до країн ближнього зарубіжжя. Хтось відвідує родичів у Білорусі чи Росії, інші відправляються сюди з туристичних цілей. Раніше, аби здійснити таку поїздку, достатньо було мати на руках внутрішній паспорт громадянина України, адже дана норма передбачена міжнародними угодами. Сьогодні українців із пластиком замість паперової книжечки найчастіше завертають на кордоні цих двох країн, так як там ID–картки чомусь не визнають.
– Все ще існує проблема із поїздками до Білорусії та Росії за ID–картками. Відповідно, аби потрапити в дані країни, окрім внутрішнього українського паспорта нового зразка потрібно виробляти також закордонний. А от для власників старих паперових паспортів зберігається можливість поїхати до Білорусі чи Росії лише за ним, без жодних інших документів. Правда, не так давно були досягнуті домовленості з Туреччиною про оформлення туристичних віз саме за паспортами у форматі пластикової ID–картки. Щодо решти країн, то якщо ви вирішили відвідати їх разом із дитиною, наявність закордонного паспорта в зазначеної особи є обов’язковою. Виготовляється він з народження дитини і до 16 років терміном на 4 роки. Опісля – дорослий терміном на 10 років. Такі часові обмеження встановлені тому, що дитина формується, змінюється обличчя, росте.
Проте заради справедливості варто зазначити, що біометричний паспорт має більше переваг над звичайним паперовим, ніж недоліків. Найперше він гарантує власнику високий ступінь захисту від підробок. Тож з таким документом ви, вірогідно, ніколи не потрапите на гачок аферистів і шахраїв. Новий документ зручно переносити, а при потребі — отримати з нього всі потрібні для держустанови дані про користувача, що в рази пришвидшує надання адміністративних послуг. ID–картка давно запроваджена в ряді європейських країн. Зважаючи на вибір Україною євроінтеграційного вектору розвитку, така реформа є цілком закономірною. Наостанок тим, хто має “пластик”, простіше і швидше виробити закордонний паспорт, адже перелік потрібних процедур вже виконано. Тому користуватися старим паспортом далі чи виготовити новомодну ID–карту – вирішувати тільки вам.
Олександр ПРИЙМАК.

Please enter banners and links.

ПУБЛІКАЦІЇ
3 comments on “Такий непростий паспорт України

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *