Незалежна громадсько-політична газета

Виконавча служба допоможе отримати кошти за рішеннями судів

Ви відсудили у держави пенсії, але втратили підтверджуючі документи про це – ще не все
втрачено, — кажуть у виконавчій службі. Ваші батьки померли так і не отримавши відсуджені кошти? Не хвилюйтеся, цілком ймовірно ви ще можете їх отримати.

Про виплату відсуджених у держави жителями району пенсій у газеті «Полісся» вже було кілька публікацій. Однак деякі питання і дотепер залишаються нез’ясованими. І розібратися у них цього разу допомагає керівник Камінь-Каширського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Любов Балицька.

— У 2009-2012 роках жителі трьох чорнобильських районів Волині – Маневицького, Любешівського та Камінь-Каширського – масово позивалися до судів з приводу виплати їм чорнобильських пенсій, пенсій дітям війни. Тоді у сусідніх районах приймалися рішення «до негайного виконання», а у нас рішення судів оскаржувалися до апеляційної інстанції. Тому на Камінь-Каширщині залишилося найбільше громадян, які дотепер ще не отримали належні їм кошти. Проте зараз є Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затверджений постановою Кабінету Міністрів України. Відповідно до них тепер то і розпочали проводити виплату цих коштів, але лише за рішеннями, ухваленими судами до 1 січня 2013 року. І впринципі розрахуватися повинні з усіма, — розповідає Любов Антонівна.
— Скажіть, а чому така впевненість у тому, що розрахуються? Адже люди з власного досвіду знають, що якщо часом держава починає віддавати борг, то не завжди всім вдається його отримати.
— Так, така практика дійсно мала місце. Але тепер на законодавчому рівні гарантована виплата за рішеннями судів, прийнятими до 1 січня 2013 року. Наразі в бюджеті вже закладені кошти, яких повинно вистачити для проведення виплат тим, хто внесений у Реєстр рішень, виконання яких гарантоване державою у 2014-2015 роках (до речі, створюватися він почав лише у 2014 році). Далі повинні виплачувати тим, хто внесений у реєстр у наступні роки. Тому я наголошую, щоб люди, які ще не отримали свої кошти, не втрачали можливості це зробити та зверталися в першу чергу у виконавчу службу.
— А чому саме у виконавчу?
— Тому, що саме на виконавчу службу покладені обов’язки з ведення обліку рішень, гарантованих державою. Звернувшись до нас, людина спроможна встановити, чи може вона отримати ці виплати, які документи потрібні, куди слід звертатися, щоб їх отримати у випадку втрати і т.д. Адже є дуже багато випадків, коли люди звертаються спочатку в інші інстанції і відповідно втрачають час та роблять ті дії, без яких можна було б обійтися.
— Що ви маєте на увазі?
— Наприклад, багато людей втратили документи, що підтверджують право на отримання виплат, про які ведемо мову. Вони тепер звертаються одразу в суд та пишуть заяви, зокрема, на видачу дублікатів виконавчих листів. У такому випадку, звичайно, їм доводиться сплачувати судовий збір. Хоча насправді для цього достатньо, щоб суд видав постанову для отримання необхідних документів, за що судовий збір платити не треба. Зрештою, для чого потрібен виконавчий лист? Річ у тому, що отримати виплати за судовими рішеннями може та людина, справа якої внесена у реєстр судових рішень, виконання яких гарантоване державою. Для внесення у цей реєстр людині потрібно подати або виконавчий лист в оригіналі, або постанову суду, де буде зазначено, що рішення суду набрало чинності. Однак, якщо у людини немає виконавчого, але збереглися постанова суду першої інстанції та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду, вона може одразу звертатися у виконавчу службу, де їй допоможуть підготувати всі документи та внести в реєстр.
— Але є багато випадків, коли люди, які судилися у 2009 та 2012 роках, уже повмирали, так і не отримавши належних коштів. Чи можуть спадкоємці отримати їх?
— Так. Проте перш ніж розпочинати відновлювати документи та встановлювати право спадщини, варто поцікавитися, чи здійснені цій людині нарахування Пенсійним фондом та управлінням праці. Адже якщо таких нарахувань за життя спадкодавця не проведено, то ніякої мови про прийняття спадщини не може бути. Тобто, якщо спадкодавець не звертався до виконавчої служби і не відкривалося виконавче провадження, значить кошти не нараховувалися. Щоб з’ясувати, чи нараховані цим людям кошти, треба звертатися безпосередньо до Пенсійного фонду або в управління соціального захисту населення РДА. Якщо нарахування таки були здійснені, необхідно звертатися до нотаріуса для оформлення прийняття спадщини, а через суд слід змінити сторону виконавчого провадження. А далі вже у виконавчу.
— Але якщо спадкодавці внесені в реєстр, що у такому випадку слід робити спадкоємцям?
— Тоді документи на прийняття спадщини та рахунок спадкоємця подаються одразу у казначейство.
— Чи багато вже людей в районі звернулося у виконавчу службу з приводу проведення виплат за рішеннями судів, виконання яких гарантоване державою?
— Уже більше трьох тисяч. І я наголошую, щоб люди не зволікали і не втрачали надію на отримання цих коштів. Приходьте у виконавчу службу, ми допоможемо підготувати та подати всі документи для проведення виплат. До речі, виплати проводяться не Пенсійним фондом і не управлінням соціального захисту населення РДА, а державою – головним управлінням Державної казначейської служби України. Більше того, у середу, 17 травня, у Камінь-Каширському районі має відбутися виїзний прийом громадян начальником Головного територіального управління юстиції у Волинській області та керівництвом управління виконавчої служби спільно з представниками казначейства, Пенсійного фонду. Тож якщо у когось є нез’ясовані питання з цього приводу, можна звертатися.
Спілкувалася Тетяна ПРИХОДЬКО.

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *