Незалежна громадсько-політична газета

Камінь-Каширський заслуговує бути центром госпітального округу

с1Минулого четверга на засіданні сесії Волинської обласної ради напруга довкола створення госпітальних округів зашкалювала. Депутати, представники громад намагалися відстояти створення на теренах Волині 6 госпітальних округів. Нагадаємо, від Волинської обласної державної адміністрації до Кабінету Міністрів України в рамках медичної реформи надійшла пропозиція про створення лише трьох госпітальних округів – Луцького, Нововолинського та Ковельського. А це порушує головний принцип медичної реформи – доступність до спеціалізованої медичної допомоги.

До речі, створення госпітального округу на базі Камінь-Каширської центральної районної лікарні – це додаткові державні кошти на апаратуру, транспорт і все інше для неї. Адже фінансуватимуться з державного бюджету лише центри. Фінансування інших лікарень (інтенсивного та планового лікування) передбачається з місцевих бюджетів. І хтозна, чи вистачатиме у них коштів на утримання медзакладів і чи не доведеться скорочувати персонал, ліжка і т.д.

Отже, представники громад Камінь-Каширського та Володимир- Волинського районів, які відстоюють потребу створення відповідних госпітальних округів, цього дня відправили в область свої делегації. У своєрідну групу підтримки від Камінь-Каширщини згуртувалися представники політичної сили «Укроп», міський голова Василь Бондар, журналісти. А від Володимир-Волинського – лікарі – представники територіального медичного об’єднання. Були на сесії і представники Любомльського району. Їх усіх підтримали депутати Верховної Ради Ірина Констанкевич та Ігор Гузь. З лозунгами та закликами створити Камінь-Каширський та Володимир-Волинський госпітальні округи жителі цих районів зайшли до сесійної зали, а народні депутати озвучили їхні вимоги з трибуни.
Депутат обласної ради Анатолій Філюк також озвучив запит від жителів Камінь-Каширського району про створення госпітального округу на базі Камінь-Каширської ЦРЛ. Він, зокрема, зазначив, що створення Камінь-Каширського госпітального округу дасть змогу забезпечити гарантований своєчасний доступ всім жителям нашого району до послуг спеціалізованої медичної допомоги належної якості з відповідною зоною обслуговування, що відповідає постанові Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року №932 «Про затвердження порядку створення госпітальних округів».
— Географія розташування населених пунктів Камінь-Каширського району, густота населення, динаміка природного приросту дозволяють жителям нашого та сусідніх Ратнівського і Любешівського районів мати госпітальний округ на умовах, виписаних у постанові Кабміну. Камінь-Каширська центральна районна лікарня на сьогодні обслуговує все населення району, а також частину Любешівського та Ратнівського районів. Районну поліклініку упродовж дня відвідують 600 чоловік. Кількість пролікованих у стаціонарних відділеннях — до 9 тисяч чоловік. У закладі цілодобово забезпечено надання інтенсивної допомоги у відділенні реанімації, приймальному та акушерсько-гінекологічному відділенні, де народжується протягом року більше тисячі дітей. До речі, це найвищий показник народжуваності на Волині, що свідчить про достатнє навантаження на персонал та можливість надання належної висококваліфікованої допомоги, – зазначив Анатолій Миколайович.
До речі, зауважимо, що медична реформа, яка втілюється, передбачає визначення центральних госпітальних лікарень, які були б доступні для доїзду до них у межах 60 хвилин та де можна буде отримати розширений спектр послуг. Однак створення на Волині лише трьох госпітальних округів аж ніяк не забезпечить можливості протягом зазначеного часу дістатися до госпіталів. Зокрема, на цьому наголошували у своїх виступах народні обранці.

— Вісімдесят відсотків людей з північного Полісся не отримають доступної медичної допомоги. У Камінь-Каширському районі 43 населених пункти поза доступністю 60 км, у Любешівському районі – 47, у Ратнівському – те ж саме. З села Цир до Ковеля 110 км, з села Ветли – 95, з села Деревок – 150, Гірки – 111. Таких 47 сіл. І що робити тим людям, хто живе за 2 години доїзду до лікарні 2 рівня? Помирати в дорозі? – наголосила Ірина Констанкевич.
Досить різким у своєму виступі був і народний депутат Ігор Гузь. Він назвав голову Волинськоїї ОДА «служакою президента», оскільки обладміністрація виступає за створення лише 3 госпітальних округів в області та гальмує нормальний процес реформування.
— Я намагаюся не критикувати вас в якихось інших питаннях, ніж по суті. В даній ситуації ви зайняли ганебну позицію. Ви губернатор. Голова обласної державної адміністрації. Треба «вмерти», але відстояти 6 госпітальних округів. Зараз ви дієте всупереч людям. Ви гальмуєте, – сказав Ігор Гузь, звертаючись до голови ОДА.
Зрештою важко зрозуміти позицію Володимира Петровича, зокрема, те, що він всупереч усім зауваженням народних депутатів та депутатів облради, які були висловлені на сесії, все ж, як нам здалося, на той момент не змінив своєї думки.
— Шановні керівники районних лікарень, а де ви були раніше? Чому сьогодні в одних лікарнях є обладнання, гуртожитки, кваліфіковані лікарі, а в інших нічого немає. І вони хочуть претендувати на якийсь статус. Ми ж не перший рік працюємо. І повірте мені, облрада разом з обласною адміністрацією за 2016 рік в охорону здоров’я вклали величезні гроші. Ми мільйони направляємо на галузь охорони здоров’я. Але районні лікарі теж не повинні сидіти на місці. Є грандові проекти, є інші можливості наповнення лікарень відповідним обладнанням і створювати відповідні умови. Зрештою при створенні 3 госпітальних округів ні одна районна лікарня не втрачає свій статус. Тим більше в Камені-Каширському, Любешові, Рожищах, Любомлі, Ратне, Горохові – тут лікарні інтенсивного лікування, які залишаються в межах госпітальних округів. Однак в чому перевага центру госпітального округу? Він дійсно може отримати додаткову спеціалізацію за рахунок того, що має відповідних лікарів спеціалістів і має такі можливості, або йому створюють можливості, — сказав Володимир Гунчик.
Звичайно, голова Волинської адміністрації, можливо, в чомусь і правий, однак нам, камінь-каширцям, хотілося б, щоб він, як наш земляк також лобіював наші інтереси. До речі, це ж у своєму виступі зауважила Ірина Констанкевич, звертаючись до Володимира Петровича.
— Ви розумієте, ви — керівник, ви займаєте посаду чиновника немалого рангу, ви повинні дбати і за область і за кожну людину, дбати і за велику батьківщину і за свою малу батьківщину. Ви народилися в Камені-Каширському і якнайкраще знаєте, чим там живуть, чим живе Полісся.
Слід зауважити, що голова районної адміністрації Валерій Дунайчук також висловився з трибуни з проханням підтримати створення госпітального округу з центром у Камені-Каширському. І це попри те, що голова обласної адміністрації, якому по вертикалі він підпорядкований, до того часу не підтримав створення у нас госпітального округу.
— Ви бачите, яка численна делегація приїхала з Камінь-Каширського району, і я, звичайно, як депутат обласної ради і голова адміністрації, також мушу відстоювати створення Камінь-Каширського госпітального округу, — зазначив Валерій Савович.
Зрештою на створенні ще кількох округів в області наполягає і голова обласної ради Ігор Палиця. «Ми маємо максимально взяти все з постанови Кабміну», – наголосив Ігор Петрович, маючи на увазі те, що насправді законодавство дозволяє створити в області і 6, 7 округів. А оскільки госпітальний округ — це додаткові кошти на апаратуру, на штатні одиниці, на транспорт і так далі, то цілком зрозуміло, чому всі домагаються створити ще округи окрім тих трьох, про які заявлено ОДА. І аж ніяк не зрозуміло те, чому голова ОДА лише під натиском представників громад Камінь-Каширського, Володимир-Волинського районів, депутатів Верховної Ради та обласної ради нарешті вирішив прислухатися до їх порад.
До речі, в результаті палкого обговорення про створення додаткових Камінь-Каширського, Володимир-Волинського та Любомльського округів від депутатів БПП пролунали пропозиції створити ще Ратнівський та Маневицький. І у підсумку депутати таки проголосували за створення цих восьми госпітальних округів. Щоправда таке рішення є лише рекомендаційним, а облдержадміністрація при поданні пропозицій Кабінету Міністрів має оперувати реальними фактами і показниками.
— Ми що тут, клоуни? Ваші фахівці мають вивчити кілометраж, густоту населення і обґрунтувати реальну кількість округів. А ви виступаєте за 3 округи і крапка. Якщо по постанові на Волині виходить 6 чи 7 округів, то нащо робити 8-10? Щоб завернули документи? Я звертаюся до керівника СБУ: такі речі підставляють президента, коли їх представник виконує чиїсь забаганки, не бачачи народ, — сказав Ігор Палиця.
Окрім того депутати також підтримали звернення до Президента України, Прем’єр-Міністра України щодо створення на Волині 6 госпітальних округів, яке зачитав депутат обласної ради Вячеслав Рубльов.
Тетяна ПРИХОДЬКО, Камінь-Каширський — Луцьк.

с2

с3

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *