Щороку в період новорічних свят вулиці Каменя-Каширського та сіл району стають схожими на поле бою. Дуже вже в моді останні десять-п’ятнадцять років у нас різноманітні фейєрверки та петарди. Вийдеш у передсвяткові дні на вулиці — то тут, то там видно спалахи та чутно вибухи. Хоч розум то усвідомлює, що це вибухають петарди та фейєрверки, втім десь там, в підсвідомості, мимоволі виникає думка: невже і тут почалася війна? І це відчуття властиве багатьом людям, які ніколи не чули реальної канонади артилерії та тріску кулеметів.
І тут одразу ж напрошується моральна дилема. Уявіть, що відчувають у своїх душах, почувши цю піротехнічну канонаду, ті люди, які не так давно повернулися зі справжньої війни. Неодноразово доводилося чути від жителів району, як дехто іноді кепкує з ветеранів АТО, бо ті здригаються, зачувши свист салюта. Цікаво було б глянути на цих “веселунів”, а також на тих, хто бавиться піротехнікою в людних місцях, як би поводили вони себе, пробувши рік-півтора під постійними обстрілами та ворожим прицілом. Коли інстинкти виживання відточені до автоматизму, людина підсвідомо готова рятувати своє життя та обороняти себе. Так, нерідко вчорашні воїни зі звуків петард шостим чуттям намагаються визначити, яким калібром стріляють. Кажуть, окремі потужніші петарди на відстані дуже нагадують постріл автомата, а більші вибухові “цяцьки”, такі, як салюти, дуже схожі на вибухи мінометного сняряду, а декому з “атовців” вони навіть нагадують й залп смертоносного “граду”.
Про небезпеку ж таких новорічних “забавок” знає чи не кожен, адже випадки травмування “мирною” піротехнікою трапляються не так і рідко. Буває, на жаль, що після таких забав люди лишаються на все життя каліками — шматки розірваної петарди можуть запросто вибити людині очі. А ще гірше, коли від стріляючих “іграшок” страждають сторонні люди. Так, нещодавно до журналістів “Полісся” в телефонному режимі звернувся читач, який повідав, що напередодні новорічних свят якийсь юний “жартівник” кинув потужний піротехнічний засіб на тротуарі поруч з ринком. Шипляча петарда своїм гучним розривом не на жарт переполохала перехожих. Неподалік від вибуху проходила літня жінка. Від стресу їй стало настільки погано, що бабуся втратила свідомість. Добре, що небайдужі люди допомогли старенькій прийти до тями. Як завершилася та історія наш читач достеменно не знав, але ми будемо сподіватися, що з літньою жінкою все добре. Натомість, наш співрозмовник поцікавився, чому ніхто не проводить роботу з людьми, які в велелюдних місцях бавляться з піротехнікою? Бо ж ті порушники, які ледь не довели людину до смерті, втекли.
Ми звернулися в Камінь-Каширський відділ поліції та поцікавилися у правоохоронців, чи за період різдвяних свят доводилося поліцейським притягувати до відповідальності любителів постріляти петардами на вулицях. Інспектор поліції Валентина Коширець повідомила, що на гарячу лінію “102” таких повідомлень не надходило. Натомість інспектор повідала, що з порушниками правоохоронці неодноразово здійснювали усну роз’яснювальну роботу. Ними в усіх випадках виявлялися школярі середніх та старших класів. Також окремі бесіди проводилися з батьками порушників, адже дуже часто трапляється так, що батьки самі купують і дають в руки своїм чадам небезпечні забавки. Порушників же громадського спокою серед дорослих виявлено не було.
Сергій Шиліпук.