Незалежна громадсько-політична газета

“Коцюбник” лікували коцюбою, котрою вигрібали з печі жар

Фото КоцюбникГоловний біль регулярно відчуває більша частина населення земної кулі. Причини його можуть бути найрізноманітнішими. Одна з них – гостра потилична невралгія, яка в більшості випадків є наслідком порушень у шийному відділі хребта.

Наші діди і прадіди часто називали це захворювання «коцюбник». Багато хто вважає, що ця назва походить від слова «скоцюбило», що означає зігнуло, покривило, зробило нерівним. Хоча в деякій мірі це так і є. Але ж справжня назва криється зовсім в іншому. Річ у тому, що лікування цієї недуги проводилось дерев’яною коцюбою, якою вигрібали із печі жар. В чому ж полягає суть такого лікування? А все дуже просто: під час вигрібання жару із печі коцюба нагрівалась і таким чином перетворювалась із звичайного знаряддя праці на лікувальний пристрій. Робили такзване постукування по м’язах шиї (в медицині це називається перкусія). Також лікували «коцюбник» вигріванням біля печі перед полум’ям або стоячи біля багаття. Нерідко позбувалися цієї недуги, звертаючись по допомогу до сільських бабок, щоб ті спалили «недобрий вітер» волокнами свяченого льону.

Найпоширенішою причиною виникнення «коцюбника» є дегенеративно-дистрофічні зміни в шийному відділі хребта (остеохондроз, остеоартроз, грижі міжхребцевих дисків). Нерідко хвороба трапляється через переохолодження, протяги (на що в народі говорять: «Схопив вітер»), стреси, тривале перебування в одному і тому ж вимушеному положенні.

Ця недуга найчастіше зустрічається зазвичай у дорослих, що обумовлено виникненням різноманітних проблем у хребті з віком.  А як би не було прикро визнавати, але цією «болячкою» хворіють і діти. А причиною цього є постійне сидіння за комп’ютером, у вільному положенні за письмовим столом ще й при включеному кондиціонері, що є першим кроком до протягів.

«Коцюбник» буває  частіше одностороннім. Оскільки потиличних нервів всього два, по одному з кожного боку, то він виникає, як правило, в одному з них.

Найпоширенішим симптомом є головний біль (стріляючий, пекучий), який починається з верхньої частини шиї і поширюється по потилиці вгору до тім’яної ділянки, за вуха. Напад може тривати від кількох секунд до кількох годин або діб. Больові відчуття з’являються або посилюються при незручному русі, різкому повороті головою і шиєю. Саме через це дуже часто невралгію сплутують з мігренню. Також «коцюбник» супроводжується поколюванням, онімінням, головокружінням, обмеженням рухливості (в народі говорять: «Скоцюбило») і вимушеним положенням шиї, у дітей навіть підвищенням температури тіла.

До мене, як практика, дуже часто звертаються саме з цією недугою. Послуговуючись досвідом, я вважаю, що основним і найефективнішим методом лікування є розблокування защемлених м’язів шийного відділу хребта на рівні 2 і 3 хребців за допомогою мануальної терапії.  Дуже дієвим і ефективним способом запобігання можливих загострень може бути масаж, хоча у гострий період при наявності сильного болю масаж не рекомендується. Але перш за все потрібно зробити процедуру їз протизапальним компресом. Тоді головного болю як і не було!

Деталі за тел. 0997399337, 0972485699.

Лікар-реабілітолог Іван Михайлович Сергійчук, м. Луцьк.

  1. На прохання багатьох жителів Камінь-Каширського району Іван Михайлович, окрім Луцька, два рази в місяць проводить прийом у Бірках (Любешівського району), у будинку свого дідуся – народного лікаря Довгуна Івана Прокоповича, котрий цьогоріч відійшов у Вічність.

ЗДОРОВ'Я

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *