Незалежна громадсько-політична газета

У Раків Лісі друкують предмети на принтері!

Колись сучасні цифрові технології 3D-друку здавалися науковою фантастикою, нині ж вони все ширше використовуються в різних сферах людської діяльності: від будівництва і медицини до освоєння космосу.

20231128_095509Тривимірний друк став потужним інструментом, який дозволяє реалізувати найсміливіші ідеї та відкриває необмежені можливості для інновацій, котрі багато в чому полегшують і спрощують наше повсякденне життя. З його допомогою вже споруджують будинки, малюють картини, виробляють складні конструкції, високоточні моделі, і навіть функціональні частини тіла – кісткові імпланти. Можливо, що в не дуже віддаленому майбутньому ми побачимо, як так само легко створюватимуть, “друкуючи” на основі власних клітин пацієнтів, і живі органи. Це, звісно, буде революція, котра повністю змінить відомі нам принципи лікування. І хто знає, може це робитимуть наші земляки.

Із передовою технологіє, що дивує сучасний світ, два роки тому вперше наочно познайомилися учні опорного закладу загальної середньої освіти “Раково-Ліський ліцей”. Сьогодні у ліцеї продовжують опановувати перспективний напрямок, навчаються особливостям проєктування тривимірних моделей. Під час уроків інформатики школярі дізнаються про те, як, застосовуючи спеціалізоване програмне забезпечення, розробити на комп’ютері задуману модель та далі втілити її в реальну форму. Так як заклад має свій малогабаритний 3D-принтер, то, при бажанні, матеріалізувати цифровий шаблон у готовий виріб не складає особливих труднощів.

20231128_095405– Поки це були невеликі проєкти, спроби, націлені на те, аби надбати практичного досвіду, вивчити наявне обладнання, – розповідає вчитель інформатики Юліана Ніщик. – Ми радше були в ролі спостерігачів, ніж творців. Але велике, як відомо, завжди починається з малого. Тому більші напрацювання попереду. Наші учні проявляють зацікавленість до 3D-друку, їм подобається дізнаватися щось нове і вони не хочуть зупинятися на досягнутому. Єдине, нам потрібні більші ресурси, аби розвиватися далі, окремі факультативи. Бо в рамках навчального уроку складно вмістити настільки об’ємний масив інформації, практично його опрацювати. Чи такі знання дають якісь переваги здобувачам освіти? Безперечно! Адже так чи інакше принципи інженерії, програмування, математики, комп’ютерного моделювання, робототехніки, котрі освоюють учні, розвивають їх творче та критичне мислення, навички роботи в команді, будуть корисними при вирішенні ними завдань в умовах реального світу. Це не тільки відкриває нові можливості для майбутнього, але й формує у дітей комплексність думки, готовність до викликів сучасності. А сьогодення показує нам, що в таких знаннях є потреба, зокрема, аби вміти також і захищати нашу країну.

1Наскільки добре орієнтуються в сучасних технологіях учні ОЗЗСО “Раково-Ліський ліцей” було очевидно під час тематичних занять, які нещодавно організували у ліцеї представники громадської організації “Буковина інноваційна”. Молоде покоління ліцею з інтересом взяло участь в дискусіях. Зокрема, учні озвучили власне розуміння того, що таке тривимірний друк і як він працює, поспілкувалися на тему інжинірінгу, конкретніше розглянувши особливості створення автономних керованих систем – роботів.

403191105_1409817346554316_7012389757778448665_nОрганізаторів заходу приємно здивувала обізнаність ліцеїстів у темі робототехніки та їхня зацікавленість винахідництвом. І тут варто відзначити позивним той факт, що в закладі освіти села Раків Ліс приділяють увагу також навчанню програмуванню, а учні розробляють власні зразки роботизованих пристроїв. У 2021 році вихованці розпочали маленькі кроки в цю новітню галузь і досягли натепер помітних результатів. Наприклад, один зі створених учнями роботів вміє рухатися, долати перешкоди. Орієнтується в просторі він завдяки встановленим системам датчиків. Керує всіма діями робота комп’ютерний “мозок”, виконуючи послідовність команд програмного коду, який попередньо в пам’ять машини завантажили її творці. До послуг юних інженерів-робототехніків завжди доступний спеціальний набір деталей-модулів, котрі вони можуть використовувати для своїх технічних задумок.

Олександр ПРИЙМАК

 

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *