Незалежна громадсько-політична газета

Три Леонтини з Ордів

Хвилю емоцій викликало фото, що трапилося на «просторах усемережжя». Воно стосується родини Ордів, які в ХІХ столітті володіли деякими поселеннями тодішнього Камінь-Каширського повіту.

У цьому костелі відбулася церемонія шлюбу Леонтіни й Вітольда Ордів. Фото міжвоєнного періоду.

У цьому костелі відбулася церемонія шлюбу Леонтини й Вітольда Ордів. Фото міжвоєнного періоду.

FB_IMG_1698949036645Відомо, що в ХІХ столітті поміщику Едмунду Орді належало село Раків Ліс, в якому він проживав, і фільварки у Залаззі й Підріччі.
Деякий час він також був власником міста Каменя-Каширського, яке купив 1823 року в попереднього посідача Сигізмунда Красицького. Проте раківліський поміщик мав багато боргів і згодом місто було виставлене на публічні торги та продане Анні Орді. З часом, до слова, Анна поступилася своїми володіннями графу Яну Красицькому, а той продав його поміщику Смоленському.
Окрім того, Орди були власниками ряду поселень у Слонімському повіті тодішньої Гродненської губернії (сучасна Білорусь). Зокрема, в поселенні Дерев‘янчиці поблизу Слоніма дотепер збереглися господарські приміщення Ордів, можливо, навіть родова каплиця-усипальня.
Саме в Дерев‘янчицях у 1833 році в родині Петра Орди й Евеліни з роду Микульських народилася донька Леонтина (мама тієї Леонтини, що зображена на фото). А 2 серпня 1853 року 20-річна Леонтина Орда в Слонімському костелі взяла шлюб із 25-річним Едмундом Ордою. Опісля новостворена сім‘я переїхала в Раків Ліс Камінь-Каширської волості, де в нареченого було помістя.
Там, у Раків Лісі, 6 серпня 1860 року у них народилася донька Леонтина Каміла Броніслава.
А через 18 років, 16 липня 1878 року, Леонтина Орда взяла шлюб із 34-річним Вітольдом Ордою.
Церемонія відбувалася на батьківщині нареченої, в Камінь-Каширському костелі. Леонтина походила з роду Чорних Ордів, а Вітольд – з лінії Білих Ордів.
Хто ж такий Вітольд Орда, який вінчався в римо-католицькому костелі св. Архангела Михаїла в Камені-Каширському і став зятем раківліських поміщиків? Вітольд доводився сином відомого польського й білоруського художника, літератора, композитора й музиканта Наполеона Орди.
Перебуваючи в еміграції в Парижі, Наполеон дружив з Фредериком Шопеном, у нього і в Ференца Ліста брав уроки композиції, гри на фортепіано. Його друзями були Адам Міцкевич, Тадеуш Костюшко, звісно – Фредерик Шопен і Ференц Ліст, Джузеппе Верді, Оноре де Бальзак, Стендаль тощо.
Під час подорожей він малював визначні місця, а відвідуючи Волинь, Поділля, зафіксував ряд пам’яток, що не збереглися до сьогоднішнього дня. За його малюнками проведено чимало реставрацій пошкоджених замків, фортець. Його й нині називають «художником, який зупинив час».
Його знамените життєве кредо: «Хто хоч пригорщею землю носить, той зможе насипати гору».
У Парижі Наполеон Орда одружився з француженкою Ірен Багле, у 1844 році в подружжя народився син Вітольд.
У 1870 році Вітольд повернувся з Парижу на Полісся, а через 8 років обвінчався з донькою раківліського поміщика Едмунда Орди.
Після весілля подружжя вирушило у Варшаву. Там молодята отримали посвідчення, яке регулювало їхні права на маєтності після шлюбу. Тоді ж в одному з варшавських фотосалонів зробили ось це чудове фото.
Через рік у них народилася дівчинка, яку нарекли так само як її маму й бабусю, – Леонтина. Ще у них був син Едуард, але він помер у трирічному віці.
Леонтина, дружина Вітольда, прожила в шлюбі 7 років і померла, коли їй було 25 років.
Білоруська дослідниця історії родини Ордів Світлана Брайчук стверджує, що в раківліських Ордів, окрім Леонтини, ще було троє доньок: Марія, Евеліна й Хелена.
Едмунд Орда помер у 1907 році. На католицькому кладовищі в Камені-Каширському немає його могили. Можливо, він був похований на раківліському кладовищі.
Принагідно, хочеться звернутися до старожилів, можливо, хтось пам’ятає якісь перекази про родину Ордів чи знає, де стояли їх маєтки або загалом щось про ті часи.

Наталя ПАСЬ,
директорка Камінь-Каширського краєзнавчого музею Камінь-Каширської міської ради
Джерело фото: Бібліотека Академії наук Литви.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *