Влада у пошуках шляхів, як зробити наш край привабливим для мандрівників і шукачів пригод, любителів екстриму та нових вражень.
Навіть тепер у цей непростий для країни час Камінь-Каширська міська рада продовжує міркувати, як реалізувати привабливу мету, аби підвищити рівень доходів сільського населення та розвинути підприємницьку діяльність у сфері сільського зеленого туризму.
Серйозність намірів міської ради була взята до уваги і громаді надали можливість приєднатися до проєкту «Перспективи сталого розвитку сільських територій», який реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. А реалізовується проєкт за участю міжнародної некомерційної благодійної організації DRA «За Європейське громадянське суспільство», громадської організації «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні».
Відтак певна робота в рамках такої співпраці, зокрема, Камінь-Каширською міськрадою уже зроблена. І саме тому нещодавно Камінь-Каширщину відвідали естонські експерти, які досліджували, наскільки цікавою вона може бути для туристів. Демонстрували гостям передусім водні плеса краю.
Як розповідає начальник відділу проєктної діяльності та міжнародного співробітництва апарату міської ради Надія Савчук, для естонців та представників спілки сільського зеленого туризму в Україні організували невеличкий експрес-тур по наших озерах, річках та музеях.
— Про давню історію Камінь-Каширщини гостям розповідала директорка Камінь-Каширського краєзнавчого музею Наталія Пась. У шкільному музеї ЗЗСО «Мостищенська гімназія» директорка Оксана Пась познайомила делегацію із зразковою етнографічною колекцією. Вона розповіла її учасникам історію створення музею та поділилася планами на майбутнє щодо розвитку майстер-класів для учнів. Глибини поліського етносу делегатам відкривав народний аматорський фольклорний колектив «Криниця» будинку культури села Видерта Центру культури та дозвілля Камінь-Каширської міської ради, керівником якого є Любов Зубач, — розповідає Надія Савчук.
Крім того, за словами Надії Іванівни, експедиція побувала на озері Добре, річках Турія та Цир. А у нещодавно відкритій садибі «Там, де Добре», яку в Камені-Каширському відкрила Галина Мазур, усі відпочили та скуштували традиційні національні страви.
— Напевне, чи не найособливішими залишилися враження у гостей Камінь-Каширщини саме від побаченого процесу готування в українській печі. Цей момент вони якраз застали, відвідуючи садибу, — розповідає Надія Савчук.
Як зауважує представниця міськ-ради, сільський зелений туризм якраз і має поєднувати в собі споглядання побуту місцевих жителів, можливість скуштувати страв місцевої кухні, але крім того ще й можливість ознайомитися, особливо для мешканців мегаполісів, із сільськогосподарськими тваринками, працею на городі, в полі.
І наші люди, переконані у міській раді, без проблем могли б це забезпечити. Мовляв, головне, щоб вони побачили в цьому перспективу. Тому, аби допомогти їм у цьому, навіть затвердили відповідну програму.
Так, у спілкуванні з науковцями Таллінського університету Естонської Республіки, географічного факультету КНУ імені Тараса Шевченка та фахівцями Спілки сільського зеленого туризму України голова Камінь-Каширської міської ради Віктор Пась розповів про кроки, здійснені в напрямку розвитку туризму: створені зразкові етнографічні колекції шкільних музеїв, промоційні відеоролики, підготовлену концепцію. А також акцентував увагу на прийнятій Програмі розвитку туризму та рекреації в Камінь-Каширській територіальній громаді на 2022-2025 роки. Зауважимо, що ще на почату року, до повномасштабного вторгнення росії в Україну, міська рада планувала цьогоріч уже спрямувати перші кошти на закупівлю байдарок. Війна поки що руйнує усі ці наміри, але віра у те, що вже невдовзі їх таки вдасться реалізувати, – незламна.
Певні у цьому і члени українсько-естонської наукової експедиції. Зокрема, як розповіла Надія Савчук, доцент з управління рекреацією Інституту природничих і медичних наук Талліннського університету Март Рейманн зауважив, що кластер сільського зеленого туризму «Водні плеса Камінь-Каширщини» має великі перспективи розвитку та матиме важливе значення для майбутнього розвитку громади та України.
Тетяна ПРИХОДЬКО.