Незалежна громадсько-політична газета

Учні із с. Мельники-Мостище впорядкували могилу першого сільського голови

сНапередодні Зелених свят учні  ЗОШ І-ІІ ступенів села Мельники-Мостище організували прибирання могили першого сільського голови села Івана Даниловича Ладана. Похований він на місцевому кладовищі. Родичів у нього не лишилося, тому за місцем упокоєння історично значної для села постаті нема кому доглядати.

Так, з власної ініціативи юні волонтери, зокрема,  учні 8 класу Ілля Рудчик, Юлія Никитюк, Євгенія Херло та Станіслав Рудчик на чолі з учителем історії Романом Березнюком вирішили привести могилу до ладу.

– «Вона стосується як історичної пам’яті села, так і зачіпає проблему відносин УПА і радянської влади», – пояснює Роман Березнюк.

На жаль, зі сторінок історії відомостей про Івана Даниловича практично не можна почерпнути. Зокрема, відомо те, що Іван Ладан був учасником Першої світової війни, після якої залишився жити у Вінниці, де й одружився. У 1941 році разом із дружиною приїхав у с. Мельники.

21 березня 1944 року 70-ю Армією Білоруського фронту село було звільнене від німецьких окупантів. Було обрано виконком сільської ради, який і очолив Іван Ладан. З таблички на пам’ятнику, встановленому на могилі, дізнаємося, що Іван Данилович начебто  “загинув у березні 1945 року від рук українських буржуазних націоналістів”. Проте подробиць його смерті так ніхто і не знав би, якби ними не поділився один із старожилів села Іван Кирилович Олісейчик.

Чоловік говорить, що Ладан покінчив життя самогубством. У той момент сільський голова разом із повноваженими із Ратного перебував у будинку Матрони Солонінко (покійної жительки с. Мельники). Уночі помешкання оточили люди у військовій формі, вимагали скласти зброю та здатися.  Однак пристати  на запропоновані умови Іван Ладан  відмовився і вистрелив із рушниці собі у піднебіння. Ті, що лишилися живими – здалися бандитам, після чого їх вивезли до будинку Олексія Савовича Олісейчика на допит, а потім розстріляли в урочищі Тополя.

У тому, що це були націоналісти, Іван Кирилович глибоко сумнівається. Він вважає, що це могли бути переодягнуті чекісти, які і вчинили звірство, аби спровокувати людей.

Іван Олісейчик характеризує Ладана, як гарного чоловіка. Тільки жаль, що сільський голова так і не дожив двох місяців до закінчення війни.

с1 с2

Богдан ЛІПИЧ,

громадський кореспондент.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *