Незалежна громадсько-політична газета

Кошти за придбані по рецептах ліки відшкодують не всім

Відшкодування вартості ліків мешканцям району за так званими «чорнобильськими» рецептами традиційно викликає низку запитань. Цей рік не став винятком: уже не вперше до нас звертаються жителі Камінь-Каширської тергромади, допитуючись, чому не можуть здати свої рецепти спеціалістам міської ради чи старостам. Водночас мешканці Сошичненської сільської громади переймаються тим, що не отримають компенсацію за придбані «пільгові» медикаменти у 2020-му році. Про все – по порядку.

unnamed (37)

Як ми уже неодноразово розповідали, відшкодування витрат за «чорнобильськими» рецептами для населення здійснюється за рахунок субвенцій з обласного бюджету місцевим бюджетам відповідно до затвердженого обласною радою порядку. Основна проблема в тому, що розмір цих асигнувань у десятки разів менший від реальних потреб. Камінь-каширці активно здають рецепти на компенсацію, тож здебільшого їх сумарна вартість ще на початку року перевищує ліміт виділених коштів. Зокрема, через це у 2020-му в управлінні соціального захисту населення РДА з березня більше не приймали заяв від громадян. Не змінилася ситуація й відколи внаслідок реформування фінансові повноваження від державної влади передали безпосередньо органам місцевого самоврядування – міським, селищним та сільським радам.
Як повідомив очільник Камінь-Каширської територіальної громади Віктор Пась, відділ соціального захисту, праці та охорони здоров’я Камінь-Каширської міської ради припинив прийом документів від населення на відшкодування вартості ліків, придбаних за пільговими «чорнобильськими» рецептами, ще в лютому. Позаяк кількість зареєстрованих заяв наразі уже покриває суму річного кошторисного призначення – майже 2 мільйони 930 тисяч гривень (з них 15 відсотків, згідно з встановленим порядком, спрямовується на зубопротезування). Виплата компенсацій здійснюватиметься помісячно в міру надходження коштів з обласного бюджету, згідно реєстру. Водночас зобов’язалися відшкодувати витрати за рецептами попереднього року, як це раніше практикувало районне управління соціального захисту населення.

Що ж стосується побоювань жителів Сошичненської громади, то наразі ми не можемо ні розвінчати їх, ні підтвердити. Справа в тому, що для працівників місцевої сільської ради — це перший досвід роботи з «чорнобильськими» рецептами, тож поки що вони не визначилися, чи зможуть виплачувати кошти за 2020-ий рік. Пояснюють це тим, що, згідно із законодавством, бюджет громади формується з 2021-го року, тож усі фінансові зобов’язання ідуть по поточному бюджетному періоді. Тому наразі досліджують ці нюанси, консультуються з іншими громадами та держструктурами.
– Рішення, за який час відшкодовуватиметься вартість придбаних за «чорнобильськими» рецептами ліків, не прийняте остаточно. Фахівці сільської ради приймають рецепти від населення і за 2020-ий, і за 2021-ий роки та формують реєстр. Аби остаточно розставити акценти, ми подали розпоряднику коштів – департаменту фінансів ОДА – клопотання, щоб нам роз’яснили, чи маємо право здійснювати виплати за попередній рік. Якщо закон дозволяє це зробити, то жителі нашої громади отримають компенсації за придбання пільгових медикаментів у минулому році. Звичайно, ідеально було б покрити витрати за 2 роки і допомогти людям, однак зараз ми чітко не уявляємо, яка сума компенсації може вийти і чи вистачить на це виділених коштів. Знову ж таки усе регламентується чинними нормами і фінансовими можливостями. Сподіваємося, нам вдасться налагодити роботу і вдосконалити цей механізм, – прокоментували в Сошичненській громаді.

Іванна ВЕЛИЧКО.

ПУБЛІКАЦІЇ, Влада

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *