Незалежна громадсько-політична газета

Нинішня зима – не найлютіша

 Після минулорічної найтеплішої в Європі зими за всю історію метеорологічних спостережень, тобто з 1855 року, нинішня  дивує морозами, снігом та заметілями. Дехто навіть каже, що вона одна з найхолодніших. Але це не так.

Фото на згадку.ред.т © Петро Кравчук (Любешів)

???? ?????? ? ????????.

Найхолоднішою у нашому краї за 130-літній період метеорологічних спостережень (із 1891 року) була зима 1928–29 років. Тоді тріщали 39-градусні морози.

До цього часу лютий 1929 року залишається найхолоднішим місяцем: середня температура повітря в Луцьку становила 15,5 градуса морозу! Саме тоді, 11 лютого, у Володимирі-Волинському була зафіксована найнижча температура повітря на території нашої області – 38,9 градуса! (Цього дня в Луцьку було тепліше: мінус 33,6 градуса). Це найбільший мороз на Волині, що має документальне підтвердження. Трапляється таке похолодання дуже рідко, напевно, не частіше одного-двох разів на 100 років. Принаймні з тих пір його не було вже понад 92 роки.
Якщо брати ближчий до наших днів період, то взимку 1962–63 років середня місячна температура повітря зимових місяців у Любешові становила 9,6 градуса морозу! Норма – 3,7 градуса. А в другій декаді лютували прямо-таки сибірські морози (18 січня термометр зафіксував 32,6 градуса!). Вона виявилася найхолоднішою за останнє півстоліття.
Морози 30 градусів і нижче в нас, на Волині, бувають дуже рідко. За останніх понад 70 років постійних метеорологічних спостережень найчастіше вони фіксувалися на півночі області – у Любешові. Але й тут за ці 70 років було лише 10 днів із 30-градусними морозами протягом тільки 5 років (у 1950, 1954, 1963, 1970 і 1987 роках). Однак 30-градусний мороз у нашому краї ще ніколи не тримався цілодобово. Удень мороз, як правило, спадає.
Востаннє тридцятиградусні морози на Волині були зареєстровані рівно 34 роки тому, у січні 1987 року. Тоді 8 січня у Володимирі-Волинському було мінус 35,6 градуса, у Луцьку -32,5, у Любешові -30,9. А 14 січня у Світязі було зареєстровано абсолютний мінімум для цього населеного пункту – 33,2 градуса морозу.
Найтривалішою на Волині була зима 1995–96 років. Суцільний сніговий покрив на незамерзлом уґрунті тоді утворився ще 5 листопада і зійшов (його висота в захищеному місці – на майданчику метеостанції – сягала 39 сантиметрів, а кучугури після заметілей перевищували паркани) на півночі області – у Любешові – лише 6 квітня, а в селах на північ від селища (де снігу випало більше) «білі острівки» зустрічалися ще й 13 квітня. Тобто стійкий сніговий покрив тримався понад 5 місяців! Стохід очистився від криги 8 квітня.
Але зима не хотіла відступати. Вночі 13 квітня знову випав сніг, який ішов до обіду. На Пасху (яка тоді відзначалася 14 квітня) більшість волинян уперше у своєму житті йшли на могили рідних, які були вкриті снігом. Сніг пролежав три дні. Товщина його сягала 10-15 сантиметрів…
Нинішні інтенсивні снігопади в Україні у лютому, як пояснюють учені, – результат глобальної зміни клімату. Та, як говорить приказка, скільки сніг не лежатиме, а розтавати буде. До речі, народні прикмети вказують, що коли зима зі снігами, то літо – з хлібами. І це вже радує.

ОЙ СНІГУ, СНІГУ БІЛОГО…

• Найбільша висота снігового покриву на Волині зареєстрована взимку 1894–95 років. Тоді метеостанція в Ковелі зафіксувала в захищеному місці у третій декаді лютого його середню висоту 56 сантиметрів.
• Найпізніша дата сходу постійного снігового покриву в області – 19 квітня. Зареєструвала її станція Холонів Горохівського району в 1893 році.
• У 1940 році сніг лежав на Пасху, яка тоді святкувалася 28 квітня. У любешівську церкву приїжджали саньми. Але з обіду різко потепліло, і буквально за декілька годин сніг розтанув. Тому сани назад уже довелося везти на возах!
• Разом із тим в окремі зими (1947–48, 1948–49, 1956–57 р.р.) стійкого снігового покриву на Волині не було. А 2019-20 років й зими фактично не було, навіть річки не покрилися льодом. Та і як вони могли заледеніти, якщо середня температура повітря зимових місяців у Луцьку становила 1,8 градуса тепла!

Петро КРАВЧУК, автор книг «Книга рекордів Волині», «Книга рекордів природи»,
смт Любешів.

 

Передрук або використання у будь-якій формі матеріалу без письмової згоди редакції заборонено!

Please enter banners and links.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *