Незалежна громадсько-політична газета

Непорозуміння, яке годилося б вирішити цивілізовано

116374415_166154415032969_5666931408963543879_o«Мільйонні збитки: на Волині незаконно вирубували зелені насадження», — під таким «гучним» заголовком мережею днями поширилася інформація про ситуацію, що склалася на Камінь-Каширщині.

 Так, повідомляють, Державна екологічна інспекція у Волинській області провела позапланову перевірку у селі Боровне. Інспектори виявили порушення вимог природоохоронного законодавства в частині видалення зелених насаджень: невідомі особи провели в межах села вирубку 698 дерев різних порід на площі близько 9 гектарів без наявних дозвільних документів та без сплати відновної вартості зелених насаджень (Постанова КМУ від 1 серпня 2006 року №1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах»). Фейсбук «вибухнув» шквалом обурень з боку занепокоєних численними вирубками лісів краян. Проте, виявляється, не все так однозначно: обговорювана ділянка перебуває в межах села і запроєктована під житлову забудову. Тож рано чи пізно її б «зачистили». От тільки не всі жителі Боровна у захваті від таких змін.

І ділянка, і лісові насадження в її межах перебувають на балансі сільської ради. Тож усі питання щодо цієї території вирішують органи місцевого самоврядування. Однак, бачимо, державні установи в цій ситуації влаштовує не все. Тож як вирішиться проблема – визначить суд, позаяк екологічна інспекція повинна передати усі матеріали в поліцію і винних, за визначеною процедурою, встановлюватимуть і каратимуть у судовому порядку. А до того – люди в невідомості.
— У Боровне практично ніде будуватися. З одного боку річка, з трьох інших – ліс. Тож у 2013 році сільська рада прийняла рішення внести зміни до генерального плану села. З огляду на те, що існує об’єктивна потреба розробки ще однієї вулиці під забудову, вирішили продовжити вулицю Садову у напрямку до Великого Обзира (якраз на означеній ділянці). Як заведено, розробили генеральний план та детальний план території. Усе затвердили.

Крім того, у тому ж році виконком прийняв рішення про видалення зелених насаджень із зазначених територій, аби люди могли будуватися. Однак з вирубкою не поспішали: чекали влагодження усіх формальностей, адже це тривала у часі процедура. Початку будівництва на цих землях люди чекають протягом 7 років. І, здавалося б, залишилося зовсім небагато – кадастрові номери уже висвітлюються на публічній кадастровій карті України, – однак через карантин не встигли юридично узгодити все з екологічною службою. Тепер маємо таку неприємність, — коментує ситуацію голова Гуто-Боровенської ОТГ Михайло Оліферчук.
Загалом ситуація виглядає неоднозначно. Схоже, селяни не зрозуміли, що не можна зрізувати, доки документи не пройшли усіх інстанцій і немає відповідних дозволів на руках. Поспішили. І хоча винних ще офіційно не названо, доля порушників наперед визначена законом: доведеться заплатити штраф і компенсацію за завдану шкоду внаслідок несанкціонованої вирубки зелених насаджень, яку екологи оцінили в 1,6 мільйона гривень. Сума, очевидно, добряче вдарить по кишенях винуватців. З іншого боку, якщо вирізували ті, кому належать ділянки, то, за логікою, мали на це право. Принаймі в пункті 2 статті 79 Земельного кодексу України вказано, що «право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об’єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб». Крім того, Постанова КМУ передбачає, що видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості. Однак чи вдасться селянам апелювати до цих норм, невідомо, бо, схоже, вони ще не набули остаточних прав на землю. Це важливий нюанс. І таких тонкощів у законодавчій базі немало. Їх вивченням у контексті ситуації, що виникла, займуться компетентні органи.
Крім того власників земельних ділянок пізніше чекає ще одне випробування: власним коштом побудувати лінію електропередач. А сума «вимальовується» семизначна. Так, потрібно придбати і встановити трансформатор, окрему підстанцію, опори, провести лінію електропроводів. А потім ще й передати це все на баланс енергорозподільчої компанії. Словом, ці ділянки у будь-якому разі і без того обійдуться новоспеченим власникам недешево.
Іванна ВЕЛИЧКО, село Боровне.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *