Незалежна громадсько-політична газета

То все-таки добували торф чи розчищали територію?

Екскаватор

Про те, що на землях Гуто-Боровенської ОТГ ведеться видобуток торфу у промислових масштабах, журналісти “Полісся” довідалися випадково. Отриману інформацію піддали сумніву, оскільки про це офіційно жодного разу ніде не заявлялося, ніхто навіть не обмовився, що громада отримує надходження від видобутку корисних копалин. Не ставили це у приклад для інших, які могли б так само наповнювати місцевий бюджет. А тому спочатку почутому навіть не надали значення. А коли почали з’ясовувати, чи дійсно громада віддала торфовища для розробки у промислових цілях, з’ясували наступне.

Як розповів головний спеціаліст Державної екологічної інспекції у Волинській області Павло Дмитрук, він разом з представниками інших контролюючих та перевіряючих органів навесні цього року зафіксував, що торфовища на землях Гуто-Боровенської ОТГ дійсно розроблялися без належних дозволів.
— Принаймні їх не продемонстрували нам, коли ми зупинили автомобілі, що вивозили торф із ділянки, — пояснює Павло Петрович. – Корисну копалину добували відкритим способом на всій площі, яка за попередніми підрахунками сягала до 60 гектарів. На той момент там уже було насипано 8 кагатів, з яких на автомобілі відвантажували торф’яну сировину. І водії жодного із п’яти КамАЗів з нею, які ми зупинили, не пред’явили документів, котрі свідчили б про те, що все відбувається в рамках чинного законодавства. Тому вантажні автомобілі, а також іншу техніку, що була на території, тобто екскаватори, трактори, причепи, було арештовано до з’ясування обставин.

А обставини, схоже, до кінця ще не з’ясували, адже офіційної інформації відповідні органи не надають. Екологічний інспектор зауважує, що їхня служба займатиметься підрахунком збитків, завданих нецільовим використанням земель сільськогосподарського призначення. Їх розмір залежатиме від обсягу добутого торфу. Його ж, припускають, добували тривалий час. І здійснювало цей промисел державне підприємство «Волиньторф».
Але чому цього ніхто не помічав?
У сільській раді ОТГ кажуть, що торфу у них ніхто не добував. Мовляв, минулого року громада дійсно віддала в оренду землі, що знаходяться на віддалі — «за річкою та за чагарниками», на межі Лишнівської, Новочервищанської сільських рад та Олениненського округу Гуто-Боровенської ОТГ.
— 60 гектарів земель сільськогосподарського призначення ми надали в оренду ДП «Волиньторф» на 7 років. Ці площі — невитребувані паї місцевих жителів. У договорі, укладеному із ДП «Волиньторф» , зазначалося, що використовуватимуть їх для товарного сільгоспвиробництва, так би мовити, сінокосіння, — розповідає голова Гуто-Боровенської ОТГ Михайло Оліферчук.
За його словами, ДП «Волиньторф» виконувало свої зобов’язання зі сплати коштів за оренду, а тому зайвих запитань його діяльність не викликала. І хоча, здавалося б, той факт, що підприємство, яке займається виробництвом торф’яних брикетів для палива, раптом бере землі для сінокосіння, не міг не зацікавити чи навіть насторожити, громада, так би мовити, повірила на слово. І навіть тепер керівництво ОТГ вважає, що ДП «Волиньторф» проводило не видобуток торфу, а лише розчищало територію. І, як каже Михайло Іванович, площу у кілька гектарів уже засіяло, тобто підготувало для сінокосіння.
Зрештою, правоохоронні органи ще вивчають ситуацію, а тому сказати достеменно, чи відбулося в даному випадку порушення законодавства, не можна. Бо ж, з одного боку, на перший погляд торфодобувну діяльність на кількох десятках гектарів землі, яку взяли для товарного сільгоспвиробництва, можна трактувати як нецільове використання. А з іншого боку стаття 23 Кодексу України про надра дозволяє землевласникам і землекористувачам у межах наданих їм земельних ділянок «без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів». Хоча оскільки видобування корисних копалин місцевого значення і торфу із застосуванням спеціальних технічних засобів може призвести до небажаних змін навколишнього природного середовища, така діяльність повинна погоджуватися з місцевими радами.
Тетяна ПРИХОДЬКО.

 

 

Передрук або використання у будь-якій формі матеріалу без письмової згоди редакції заборонено!

СИТУАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *