Незалежна громадсько-політична газета

Медична реформа: хотілося б кращих темпів

x1212-copy-610x216.jpg.pagespeed.ic.GI9RtrFOc4Майже кожен п’ятий житель району визначився з лікарем і підписав з ним декларацію

В Україні триває медична реформа, яка передбачає покращення надання медичних послуг і кінець копійчаним зарплатам медиків. Перші кроки до її здійснення здійснюються вже і в районі. Проте, як воно насправді буде, ще зарано говорити.
З квітня люди почали укладати декларації із лікарями, заклади первинної медичної допомоги ступили на шлях реорганізації, а з 1 липня стартувала програма «Гроші за пацієнтом».
Рухаються на Камінь-Каширщині назустріч змінам впевнено. У цьому переконаний головний лікар Камінь-Каширського ЦПМСД Ігор Соловей. Так, майже 13 з половиною тисяч місцевих жителів уже обрали собі лікаря і підписали з ним декларації. Інші також розуміють цю необхідність, але або ще не визначилися з лікарем, або відкладають це на потім.

— Кількість укладених декларацій порівняно із кількістю населення району є невеликою. Проте деякі з лікарів уже уклали декларацій майже стільки, як передбачено оптимально. Тому жителі району повинні розуміти, що чим далі вони відкладають підписання договорів, тим меншим буде вибір серед фахівців, — наголошує Ігор Петрович. — Адже кількість пацієнтів, яких може взяти собі лікар, обмежена. Для педіатра – 900, для сімейного лікаря – 1800, для  терапевта – 2 тисячі.
Зрештою, за словами Ігоря Солов’я, процедура підписання декларацій є простою та не займає багато часу.
— Для цього потрібно мати паспорт, податковий (ідентифікаційний) номер, а для обрання лікаря дитині (педіатра) — ще свідоцтво про її народження, — нагадує головний лікар. — Якщо пацієнт із мобільним телефоном, то після введення даних він отримає СМС з кодом, який вводиться у систему «Електронне здоров’я» для підтвердження. Потім слід підписати два примірники декларації, один з яких залишається у пацієнта, інший – у медзакладі. Після декларування лікаря у системі «Електронне здоров’я» гроші за обслуговування пацієнта держава сплачуватиме закладу, в якому обраний ним медик працює.
І плата різнитиметься з врахуванням вікових коефіцієнтів. За словами Ігоря Солов’я, у 2018 році держава на одного пацієнта виділяє: наприклад, на 20-річного – 370 гривень на рік, на 70-річного – 740 гривень, 3-річного – 1480 гривень на рік. Наш заклад зможе отримувати ці кошти після підписання договору з НСЗУ (Національна служба здоров’я України). А може бути укладений цей договір лише після реорганізації Камінь-Каширського ЦПМСД. Наразі цей процес уже запущений. Депутати Камінь-Каширської районної ради ухвалили рішення про на реорганізацію Камінь-Каширського ЦПМСД у комунальне неприбуткове підприємство. Отож як тільки процедура буде закінчена, наш заклад подасть документи для укладання договору із НСЗУ, а до того його фінансування відбуватиметься по-старому – тобто він отримуватиме медичну субвенцію.
— Для того, щоб договір із Національною службою був підписаний, наш Центр повинен відповідати всім вимогам. У протилежному випадку фінансування у нових розмірах не буде здійснюватися. І до кінця 2018 року нам виділятимуть медичну субвенцію по-старому: 240 гривень у розрахунку на кожного пацієнта.

У той же час люди очікують покращення надання медичних послуг. Досягти цього, зрозуміло, можна за умови належного медичного забезпечення. Законодавчо визначено, що для того, аби заклади могли надавати якісну меддопомогу, їх матеріально-технічна база має відповідати Табелю технічного оснащення. Він значно коротший, ніж це було раніше, і відповідає реальним потребам «первинки». Наприклад, обов’язково передбачає наявність ваги, термометрів, електрокардіографу, стетофонендоскопа, інструментів для огляду тощо. Додатково можуть бути мікроскоп, небулайзер, лабораторний посуд тощо. А також обладнання для застосування телемедицини. Це, зокрема, інтерактивний цифровий стетоскоп, загальна оглядова цифрова камера з автофокусом, цифровим зумом тощо.
Поряд з цим медзаклади первинної ланки мають бути забезпечені комп’ютерною технікою, обрати МІС (медичну інформаційну систему) та підключитися до електронної системи охорони здоров’я, отримати електронні цифрові підписи для закладу та лікарів.
— У нас комп’ютеризовані всі амбулаторії. Сільські амбулаторії мають по одному комп’ютеру та принтеру зі сканером, а міська – по 8. Оргтехніку для 16 робочих місць придбали в рамках реалізації проекту Світового банку. На це пішло більше 292 тисяч гривень.
А щоб усе решта було у наших медиків, мали б задуматися і органи місцевого самоврядування. Бо ж відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання організації матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладів охорони здоров’я, які належать територіальним громадам, віднесено до повноважень відповідних громад.
На якість надання послуг може вплинути також і відповідна кількість медпрацівників. Ключовою фігурою у наданні первинної медичної допомоги є лікар. У Порядку надання первинної медичної допомоги передбачено, що команда з надання первинної медичної допомоги повинна складатися не менше ніж з одного лікаря та не менше ніж з одного фахівця (це може бути медсестра, акушерка, фельдшер…). Однак, за словами керівництва Камінь-Каширського ЦПМСД, у нас є працівники, які не задіяні на 100 відсотків до роботи. Це переважно середній медичний персонал.
— Реформування галузі медицини в першу чергу стосується фінансування. Тому кількість медпрацівників ЦПМСД буде залежати від фінансової спроможності, — зазначив головний лікар.
А для того щоб наш заклад був фінансово спроможним потрібно щоб декларації підписало не менше 70 відсотків від кількості жителів.

Коли ж мова заходить про фінансову спроможність ЦПМСД, у людей виникає питання, чи ж будуть надаватися медичні послуги в ньому безкоштовно?
— Законодавчо передбачено, що діагностика і лікування хвороб залишаться для пацієнтів безкоштовними, — відповідає на це головний лікар закладу. — Не треба буде платити за загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкозу крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограму, вимірювання ваги, зросту, окружності талії. Можна буде безкоштовно зробити тести на тропонін, ВІЛ та вірусні гепатити — за допомогою тест-систем. Якщо пацієнт має хронічну хворобу, до обов’язків лікаря, з яким пацієнт уклав декларацію, входить обстеження, контроль його стану, виписування необхідних ліків, призначення схеми лікування у випадку загострення стану хворого. За потреби лікар може спрямувати на консультацію до вузькоспеціалізованих фахівців для уточнення схеми лікування. І тоді платити за такі огляди та консультації також не потрібно.
До речі, кількість безкоштовних консультацій, зважувань, вимірювань тиску і так далі є необмеженою. Тож лікарі закликають не зволікати, а вже укладати декларації. Щоб наступний рік первина ланка медицини району починала на новому рівні.
Тетяна ПРИХОДЬКО.

Please enter banners and links.

НОВИНИ
Tagged

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *