Незалежна громадсько-політична газета

Кручу-верчу… зібрати хочу

сУ Камені-Каширському на швидкість складали кубик Рубика.

Добре відомий поколінню 90-их кубик Рубика знову набирає популярності серед школярів. Замість звично бавиться в комп’ютерні ігри вони годинами крутять в руках цей хитромудрий механічний куб, вивчають нові комбінації та навіть влаштовують змагання, аби визначити, хто з них швидше збирає головоломку. Таке інтелектуальне багатоборство діти називають швидкубінг, а себе — швидкуберами. 

Продемонструвати майстерність володіння кубиком Рубика нещодавно мали змогу і понад десяток учнів місцевих шкіл – учасники перших у Камені-Каширсьому змагань зі швидкубінгу. Цікавий та веселий спортивний захід для хлопчаків організували працівники районного краєзнавчого музею за підтримки міського центру фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх”. Саме в музеї на фоні експозиційних виставок і тривали його основні “баталії”.

Швидкість рук і жодного шахрайства
Четвер, 29 березня. На годиннику 11:00. За вікном прохолодно та по-весняному стиха дощить. Проте в районному краєзнавчому музеї на цю пору досить гаряче. І не так від батарей опалення, як від азарту, що вирує тут повсюдно. Ось-ось мають розпочатися змагання, тож учасники активно розігріваються. В шаленому ритмі вони крутять туди-сюди кубиками, пригадуючи вивчені комбінації. Спочатку не розумієш, як їм це вдається. Та згодом, поспостерігавши за кожним рухом рук юних кмітливців, нерозуміння лише посилюється.
Виявляється, весь секрет — у формулах, яких у кубінгу не менше, ніж в математиці, пояснює 11-річний Родіон Звягінцев. Хлопчина захопився кубиками півроку тому. Та вже встиг опанувати кілька секретів. Зараз навчається в шостому класі школи-ліцею №1. Сам не місцевий, до Каменя-Каширського переїхав із міста Соледар, що на Донеччині. Про власне хобі розповідає просто: “Побачив, як брат складає, і теж захотів навчитися”.
– Збирання кубиків дозволило мені знайти більше друзів, а ще таке захоплення розвиває мислення і координацію рук. Поки складаю кубик 2X2. Він один з найпростіших, всього потрібно вивчити 8 формул. На практиці достатньо двох основних. Скажімо, аби скласти кубик 3×3, існує більше 50 формул. Щоб робити це всліпу (!) – більше 100.
Однак і це ще не кінець, деякі діти намагаються збирати кубик… ногами, як от третьокласник Антон Маковецький. Сьогодні він наймолодший серед присутніх швидкуберів. Антон просто “фанатіє” від головоломки та завітав на змагання із справжньою колекцією кубиків. Тук як класичні, так і незвичайні: трикутні, у формі бочки, дзеркальні, тощо. Всіх цих назв годі й запам’ятати. За словами школяра, про спортивну дисципліну дізнався з відеороликів на Youtube. Скласти кубик давалося не відразу. Найбільша складність – це дуже великі формули, які потрібно обов’язково вивчити. В усьому підтримує сина мама Тетяна. Вона придбала йому і перший кубик.
– Син постійно носить до школи кубики і їх складанням вже зацікавив не одного однокласника. Думаю, що це досить непогане хобі. Краще, ніж коли діти годинами просиджують за комп’ютером, граючи у відеоігри. Освоюю кубик Рубика і сама, але поки вдається зібрати лише одну сторону, – з посмішкою мовить співрозмовниця.
Знанням пані Тетяни з кубінгу можна щиро позаздрити. Вона навіть підготувала для присутніх своєрідну доповідь, в котрій розповіла історію створення цієї дитячої забавки, а також повідала безліч цікавих фактів про кубик Рубика. От чи ви знали, що британець складав кубик 26 років? Або ж чи відомо вам про світовий рекорд американського швидкубера Патріка Понса, котрий спромігся зібрати головоломку за вражаючі… 4,69 секунди?! І ми не знали, а факт залишається фактом.

Про рекорди
Камінь-Каширські швидкубери досить впевнено наступають на п’яти своїм зарубіжним колегам. Хоча досвіду в них поки небагато (до прикладу, один з учасників Максим Мисік почав складати кубик лише тиждень тому), однак бажання розвиватися не бракує. Що й продемонстрували результати змагань. Так, у категорії швидкісного розв’язання кубика 2х2х2 перше місце впевнено завоював 11-річний Артем Манвелішвілі. Він розв’язав головоломку за… 12.25 секунди. Перший свій кубик Рубика Артем згадує з жахом. Каже, іграшка була настільки поганої якості, що її просто неможливо було збирати. Своїм секретом успіху школяр вважає невпинний пошук чогось нового, а ще — внутрішнє чуття, на котре він покладається більше, ніж на формули. Другим серед переможців – Родіон Звягінцев. Його час склав 20.65 секунди. А переможна третя сходинка дісталася на рік старшому Андрію Єфімову, якому, аби обійти колегу, забракло трохи більше 2 секунд.
У класичному кубінгу 3х3х3 таблиця досягнень виглядає наступним чином: 1 місце в Назара Сидорчука із 35.54 секундами; 2 місце заслужено отримав Антон Маковецький – 45.12 секунди; третім став Ілля Зрум – 46.76 секунди.
До речі, лідер категорії Назар Сидорчук захопився кубиками зовсім випадково. За словами п’ятикласника, цьому варто завдячувати його двоюрідній сестрі.
– Раніше в мене був кубик Рубика, але я на нього якось не зважав. Якось приїхала сестра і попросила, щоб я її навчив складати кубика. Почав дивитися в інтернеті уроки і за день опанував головоломку, – ділиться спогадами Назар. – Зараз на тренування витрачаю не так багато часу, адже потрібно вчити уроки.
Під гучні овації товаришів переможці отримали від-повідні призові кубки, медалі та грошові винагороди. Не минули увагою й решту, кожен присутній спортсмен був відзначений грамотами за волю до перемоги і цінним заохоченням. Тож задоволеними залишились усі. Особливо організатори заходу. Як розповіла директор музею Наталія Пась, традицію проведення подібних змагань планують продовжити й надалі, адже це корисно для дітей.
– Ідея провести такі змагання виникла у нашої працівниці Тетяни Маковецької. Її син Антон є справжнім фанатом кубиків. Мене це дуже зацікавило. Вирішила дізнатися, він один такий, чи таких багато. Виявилось, що багато. Разом з тим хочемо популяризувати серед підростаючого покоління наш музей, музейні зібрання, прищепити їм інтерес до історії краю.
Олександр ПРИЙМАК,
фото автора.

сс

ссс

Please enter banners and links.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *