Незалежна громадсько-політична газета

Оксана Урбан: Люди не вміють домовлятись і не хочуть втрачати владу

Оксана Урбан..Радник із питань децентралізації Волинського центру розвитку місцевого самоврядування Оксана Урбан розповіла про складнощі в утворенні ОТГ на Камінь-Каширщині і назвала причини гальмування процесу.

– Які складнощі можуть існувати при створенні об’єднаної територіальної громади в цілому?
– Перше – небажання сільського, селищного чи міського голови об’єднуватись.
Друге – небажання представників районної ради і/або районної державної адміністрації втрачати свої позиції та допомагати в процесі об’єднання.
Третє – низький рівень поінформованості населення, яке необізнане щодо реформи децентралізації, та незнання переваг, котрі отримає громада внаслідок об’єднання.

Четверте – інтереси певних представників громади, які мають фінансовий або політичний вплив. Наприклад, це представники бізнесу, що мають власне бачення формату об’єднання та розподілу депутатських мандатів у новоствореній громаді.
Досить часто депутати різного рівня не хочуть, щоб змінювались межі районів і територіальних округів.
– На Волині залишились два райони — Горохівський та Камінь-Каширський — в яких досі не створено жодної ОТГ. Яка причина цього?
– У Горохівському районі уповільнюють процес створення ОТГ усі вищеназвані фактори. Також сюди треба додати невміння сільських, селищних та міських голів домовлятись щодо формату громади. Суть в тому, що деякі очільники громад не готові до втрати преференцій та досить часто вони чекають на чергові вибори. По суті, люди не хочуть втрачати свої повноваження і владу.
– Яка ситуація в Камінь-Каширському районі? Була ініціатива перетворити його в одну ОТГ в теперішніх межах.
– Так. Я чула цю інформацію. Голова Камінь-Каширської РДА запропонував створити одну ОТГ у межах всього району з центром у місті Камені-Каширському, використовуючи досвід Любешівського району. Як на мене, в самій процедурі ініціювання щодо створення громади більшої, аніж передбачено перспективним планом, немає нічого поганого. Однак ймовірність того, що всі сільські ради дадуть згоду на об’єднання, досить низька. Безумовно, громада, створена з центром у Камені-Каширському, буде спроможною. Про це говорять й інші експерти та й показує практичний досвід інших областей, в яких створюються потужні громади з центрами в районних центрах.
Як на мене, проблема в Камінь-Каширському районі полягає в іншому: поки жителі сперечаються про те, скільки буде громад — чи одна, чи 5, чи 3 — вони нічого не роблять конструктивного, а втрачають час та енергію на суперечки.
Законом України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” передбачено, що ініціаторами такого об’єднання можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Практика реалізації реформи показує, що найбільш поширеними випадками є ініціювання об’єднання сільськими, селищними, міськими головами та, в окремих випадках, депутатами. У Камені-Каширському третина депутатів міської ради ініціювала процедуру об’єднання у форматі, який є відповідно до перспективного плану.
Вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення, відповідно до ч. 3 ст. 5 вказаного Закону, забезпечується сільським, селищним, міським головою протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. При цьому йдеться про максимальні часові рамки, у межах яких має бути завершено захід або здійснена відповідна дія. Камінь-Каширський міський голова допоки відмовляється видавати відповідне розпорядження, бо вважає це зайвим. Натомість він виніс дане питання на обговорення депутатів. У підсумку частина депутатів погодилась, що питання не на часі.
Тому процес децентралізації у Камінь-Каширському районі застопорився через небажання міського голови проводити громадські обговорення і вислухати думку громади. В одному з недавніх коментарів він сказав, що “не хоче бути гробовщиком міста”. Мер чомусь вважає, що місто зникне після об’єднання. Проте фахівці різного рівня показували йому розрахунки і переконували, що навіть у форматі об’єднання з центром в Камені-Каширському створиться спроможна громада. Проте він категорично каже, що ніякого формату об’єднання не визнає.
Є ще друга проблема у Камінь-Каширському районі – тут преважна частина громад має досить низькі фінансові показники. А тому для об’єднання їм потрібен більший формат. Якщо біля Луцька завдяки об’єднанню 2 сільрад може бути створено спроможну громаду, оскільки їм вистачатиме фінансових ресурсів, то в Камінь-Каширському районі цього немає. Тому, якщо тут 2 сільради хочуть об’єднатись, то це утопія, бо вони не зможуть себе утримувати. Тут потрібен більш широкий формат, з центрами у великих громадах.
Згідно перспективного плану район може поділитись на 5 громад. Однак можна створити і 3, і 4. Питання в тому, що 2 сільради можуть домовитись, а більше – ні. Вони розуміють, що у них недостатньо фінансових ресурсів.
– Яку роль у процесі створення ОТГ відіграє голова облдержадміністрації?
– Процес об’єднання є добровільним і ніхто згідно із законодавством не має права диктувати громаді умови. Тому голова ОДА чи депутати можуть лиш рекомендувати. Інших важелів впливу вони не мають права застосовувати, бо це вже буде перевищенням повноважень.
– Губернатор Володимир Гунчик нещодавно говорив, що підтримує створення однієї ОТГ у межах всього Камінь-Каширського району. Чи дасть це насправді позитивний ефект? Чи зможуть люди відчути усі плюси децентралізації в такому випадку?
– Це думка голови ОДА. І вона має право на існування. Проте, на мою думку, завданням реформи є підвищення якості надання послуг. Тому, якщо віддаленість від центру ОТГ буде більшою за 30 км, то жителі віддалених населених пунктів не матимуть можливості отримувати якісні послуги. Наприклад, для того, щоб до них приїхала “швидка”, потрібно чекати годину, адже це велика відстань і до того ж не завжди є хороші дороги.
Якщо уявити, що формат громади покриває усю територію Камінь-Каширського району, то у багатьох селах відстань до центру дуже велика. За показниками населення та території така ОТГ буде великою, проте чи буде вона найкращою у наданні якісних послуг – це сумнівне питання.
Джерело: p-p.com.ua.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *