Незалежна громадсько-політична газета

Час об’єднатися: хто з ким?

У той час, коли в окремих районах Волині уже практично завершено процес створення об’єднаних територіальних громад, на Камінь-Каширщині за три роки реформи не створено жодної ОТГ. І часу, аби нарешті визначитися у питанні “хто з ким”, вкрай обмаль. Отож своїм черговим співрозмовникам ми вирішили поставити два запитання:
— у складі якої ОТГ ви бачите свою сільську, міську раду?
— що думаєте про пропозицію влади об’єднатися в одну ОТГ в межаж району із центром у Камені-Каширському?

Не бачу міста у складі жодної ОТГ
Голова Камінь-Каширської міської ради Василь Бондар:

golova (1)

— Коли мова заходить про створення ОТГ, кажу — я не буду «гробовщиком» міста. Я це вже не раз говорив усім, хто постійно наполягає на добровільному об’єднанні громад. І буду говорити, бо керуюся здоровим глуздом і реальними підрахунками. Якщо міській раді приєднати до себе хоча б одну сільську раду, а це може бути лише Клітицька, бо вона найменше потребує видатків, то місто вже втратить порівняно багато. Тому я не можу підвести своїх виборців, які вже втретє обрали мене міським головою.
Так, нам обіцяють великі надходження в бюджет у разі створення ОТГ. Але ніхто, ніхто не каже, що вони все ж не покриватимуть усіх видатків. Ми у міській раді вже не раз підрахували, скільки втратить місто, якщо увійде у будь-яку об’єднану територіальну громаду. І, думаю, представники Волинського центру розвитку місцевого самоврядування також добре це розуміють.
Бо ж Камінь-Каширський аж ніяк не виграє від об’єднання. Наприклад, нехай скажуть мені, де тоді місто візьме 300 тисяч на очистку резервуарів, 500 тисяч — на матеріальну допомогу жителям міста, що хворіють, 600 тисяч — на ремонт очисних споруд, де візьме мільйон на електрифікацію мікрорайонів. Хай скажуть, хто дасть 5 мільйонів на дороги та тротуари Каменя-Каширського. А саме такі видатки на розвиток міста в цьому році ми маємо можливість зробити. Якщо буде створена ОТГ, ми її, цю можливість, втратимо. Бо на плечі ОТГ ляже передусім виплата заробітної плати обслуговуючому персоналові закладів освіти та медицини. А жителі району, напевне, знають, яка боргова яма (на скільки мільйонів) утворилася через це минулого року на Камінь-Каширщині.
Тому я не бачу міста у складі жодної ОТГ.

“Одна ОТГ: це піар певних осіб! Це незаконно!”

— А про пропозицію виконавчої влади району щодо створення єдиної ОТГ думаю, що це абсурд! Це піар певних осіб. Це навіть незаконно. По-перше, а чи має право колегія РДА вирішувати, пропонувати керівникам громад та ще й встановлювати місячний термін на розгляд можливості формування єдиної об’єднаної територіальної громади в межах Камінь-Каширського району з центром у місті Камені-Каширському? Адже лише громада міста може вирішити, чи бажає вона, щоб місто стало центром єдиної ОТГ на весь район. По-друге, як можна утворити об’єднану територіальну громаду, в якій 64 тисячі населення? Це не вкладається в жодні передбачені розрахунки. Є розроблена схема, відповідно до якої можуть створюватися ОТГ. На неї і варто орієнтуватися. Втім я ще раз наголошую, що найкращий варіант, коли міста не обтяжуватимуться сільськими радами, тобто не входитимуть разом з ними в ОТГ. Бо будуть неплатоспроможними не лише села, а й місто. Чому не зробити так, як в Польщі, де міста не об’єднували, а лише села. Відтак там тепер окремо є сільські гміни, а окремо і міські. І саме такий варіант є оптимальним. Бо інакше у нашій волинській поліській глибинці місто Камінь-Каширський занепаде. А ми повинні працювати на розвиток. Тож нехай собі роблять одну ОТГ, якщо хочуть, але без міста.

 

Хочемо ОТГ із центром у Тоболах
Михайло Оліферчук, голова Боровненської сільської ради, ветеран АТО:

михайло оліферчук
— У нас, як і у всіх, є свої проблеми, які, як показує практика, самотужки не вирішити. Тому я однозначно за об’єднання. Але у процесі створення об’єднаних громад головне все ж не кількість, а якість. Майбутнє територіальне об’єднання повинне створити спрямовану економічно ефективну модель управління, щоб населення, яке проживає у відповідній територіальній громаді, відчуло, по-перше — покращення життя, по-друге — якісне управління. А у нинішніх складних умовах сільські голови змушені рахувати кожну бюджетну гривню, прораховувати перспективу. Тому для нашої сільради запропонована модель об’єднатися в громаду із центром у селі Полиці не зовсім підходить. На мою думку, таке адміністративне утворення не буде фінансово спроможним.
Ми із колегами з сусідніх сільських рад виношували думку утворити Тоболівську ОТГ у складі сіл Боровне, Житнівка, Оленине, Рудка Червинська, Тоболи, Старі та Нові Червища. Між всіма цими населеними пунктами є добре сполучення. Але, на жаль, цей варіант не вписується у план формування територіальної громади за показником кількості жителів. Ми маємо 5 тисяч, а треба щонайменше 7.
Тож якщо нам дадуть вибір або об’єднуватися в громаду із центром у селі Полиці, або в єдину ОТГ в межах району із центром у Камені-Каширському, то ми однозначно підтримаємо останній варіант.

 

Об’єднання в одну громаду нічого не змінить
Богдан Калюх, депутат Камінь-Каширської міської ради:

405583_119991928122619_701446364_n
— Безумовно, адмінреформа потрібна. І запропонована модель утворити в районі п’ять громад — хороша. Я розумію, що громади мають дати поштовх для зростання економіки всієї країни. Але коли в державі розвалена економіка, тотальна корупція, а керівників з верху і до самого низу турбує лише збагачення, то вижити новоутвореним громадам в таких реаліях буде ой як нелегко.
Утворити одну громаду в межах району — теж досить цікава пропозиція влади. Але є одне “але”… Розрив у плані відстані між окремими селами і містом досить великий, і це буде створювати значні незручності жителям. До цього додайте вкрай жахливі шляхи сполучення. Уявіть, що людина буде змушена їхати автобусом за 30-45 кілометрів, аби отримати довідку тощо. Що ж зміниться? Нічого. Бо те ж саме ми маємо сьогодні. А скільки часу, нервів і коштів у неї це забере? Хіба це покращення? Звісно, що ні! Адже адміністративна реформа направлена підняти на якісно новий рівень надання адмінпослуг.
Часто чуємо про досвід Польщі, але там міста не об’єднували, а лише сільські поселення. На базі міст у Польщі створили самостійні громади. І це було правильним рішенням.
Також турбує і невизначеність стосовно майбутнього. Зміни до Податкового та Бюджетного кодексів щодо підтримки реформи не внесені і навіть не розроблені. Закон “Про добровільне об’єднання територіальних громад” не дає відповідей. Питається, що буде з надходженнями до місцевих бюджетів? Як їх оптимально розприділяти? Які будуть видатки? Що буде із землями за межами населених пунктів? Чи будуть громади ними розпоряджатися? Є лише обіцянки влади…

 

Найкраще — об’єднатися в одну ОТГ
Володимир Маковецький, голова Хотешівської сільської ради:

1
— Лише великою територіальною громадою, я вважаю, можна буде подолати і розв’язувати всі економічні труднощі. Оптимальний варіант — утворити її на базі цілого району. Коли я їздив до Польщі в рамках обміну досвідом і подивитися, як живуть тамтешні місцеві громади, то бачив, що там функціонують, як правило, чисельні ОТГ по 40 тисяч і більше жителів. У нас чомусь в межах Камінь-Каширського району вирішили сформувати п’ять громад, які все одно будуть бідними. Тому я і на кожній колегії РДА, і на сесіях не раз наголошував, що треба всі сільські ради згуртувати в одну громаду з центром у Камені-Каширському. І, схоже, що влада району прислухалася до моєї думки.

 
Видричі не визначилися з форматом об’єднання
Ольга Царик, голова Видричівської сільської ради:

видричі
— Нині дуже складна пора для очільників сіл. Зокрема, у визначенні стратегічних пріоритетів адміністративного розвитку. Тож у кожній громаді це питання вирішується по-своєму. Жителі нашої сільради, наприклад, кілька разів з даного приводу вже збирали сходи селян. Приїжджали до нас із пропозицією об’єднатися представники Велимченської ОТГ Ратнівського району. Думки щодо цього складного питання у жителів нашої сільради різняться. Ідея створити велику громаду із центром у Камені-Каширському для нас нова. Тому щось говорити від імені всіх мешканців сільради зараз зарано. Проведемо збори, порадимося з сільськими депутатами, щоб почути їхні думки. І тоді буде щось ясно.
Однозначно можу сказати лише одне: більшість мешканців Видричівської сільської ради проти об’єднання в ОТГ із центром у селі Бузаки. Люди вважають, що це нічого на краще не змінить. Від Видричів до Каменя-Каширського — якихось 12 кілометрів, відстань не така вже і велика. Тож перевага на користь міста для нас очевидна.

Єдина ОТГ — нагода місцевим “князькам” утриматися при владі
Анатолій Ханейчук, депутат Камінь-Каширської районної ради:

img901
— Народ втомився чекати змін. Для цієї влади головне — втриматися свого крісла. Тому місцеві “князьки” будуть всіляко проштовхувати ідею створення однієї громади в районі, щоб не випустити булаву із своїх рук. Але так ми нічого не змінимо.
Адміністративну реформу треба проводити відповідно до перспективного плану, лише так контроль на місцях реально матимуть жителі.
Я також патріот свого краю, теж хочу бачити центром об’єднаної громади село Нуйно. Але я реально дивлюся на речі та розумію, що найоптимальніше створити центр майбутньої нашої громади у селі Сошичне. Жителям інших населених пунктів, які відповідно до перспективного плану мають увійти в цю ОТГ, до Сошичного територіально ближче. І воно практично в центрі майбутньої громади. Хтось може думає: якщо закриють сільраду, то не буде й села. Завжди відповідаю: ні села, ні молоді, ні дітей не буде, якщо в населеному пункті немає роботи. Ви подивіться, наша молодь і так виїжджає до міст, або їздить на сезонні роботи в сусідні країни. Якщо ви не помітили, то наші села вже давно вимирають, спиваються. Скоро жити в них будуть одні старики. З цим треба щось робити. Отож, якщо ми хочемо щось змінити, то всю владу треба брати у свої руки. Більше повноважень і більше відповідальності на місця — у цьому, власне, і полягає сенс децентралізації. А об’єднуються громади якраз для того, щоб в оптимальніший спосіб можна було реалізувати такий підхід.

Вихід один — шукати формат своєї громади
Микола Панасюк, голова Бузаківської сільської ради:

14359005_1049816288467705_4080930105285715154_n
— Ситуація з формуванням нашої громади непроста. І справа не лише в небажанні сусідів об’єднуватися. Я був на навчальних курсах, де спілкувався з фахівцями офісу реформ. Вони пробували намалювати в цифрах формат об’єднання, щоб вийшла ефективна модель нашої територіальної громади. Скажу відверто, картина не зовсім втішна. Якщо навіть всі шість сільрад, з якими нам відповідно до перспективного плану запропоновано створити громаду, дадуть згоду на об’єднання, то і в цих умовах наше утворення буде економічно малоефективним. Можна сказати — найбіднішим в районі. Лише на утримання управлінського апарату за приблизними підрахунками нам доведеться витрачати 70 відсотків своїх доходів. Судіть самі: якщо в сільській раді мінімум робочих місць, то чи є той відсоток податку з доходів фізичних осіб, встановлений державою, чи його нема — однаково. Це буде мізер в бюджеті. І така ситуація у нас. Бо звідки візьмуться ті доходи, якщо у нас немає ніякого виробництва, мало підприємців. І таких проблем дуже багато.
Раніше об’єднуватися було варто лише заради мільйонних субвенцій від держави. Тоді нас тішили обіцянками про значні доходи. Але видатків громад раніше ніхто не прогнозував і не говорив про це. Коли реально почали рахувати, вийшло зовсім інакше.
З економічної точки зору нам набагато вигідніше піти зараз до Каменя-Каширського. Але місто не бажає об’єднуватися з сільрадами. Та й суміжної території ми з ним не маємо, нас відділяє Раків Ліська сільрада. Тому вихід один — шукати формат для створення своєї громади. І така ініціатива має йти від жителів усіх навколишніх сіл. Адже, якими б різними ми не були за соціальним статусом, нам потрібно спільно знаходити шляхи виходу зі складних ситуацій, доносити одне до одного бачення проблем і, врешті, приймати відповідні рішення. Якщо просто сидіти і скласти руки, то змін на краще не буде. Як говорить народна мудрість, під лежачий камінь вода не тече.

Матеріали рубрики підготували
Тетяна Приходько,
Олесь Федорович.

 

Please enter banners and links.

НОВИНИ
Tagged

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *