Міські депутати у разі об’єднання із сільськими радами вбачають більше ризиків, аніж вигод
В одному із недавніх виступів прем’єр-міністр України Володимир Гройсман зазначив, що основними перешкодами в проведенні реформи децентралізації є відсутність місцевого лідерства і нерозуміння на рівні районів необхідності даної реформи. Можливо, проблеми ці й існують, але чи варто покладати основну відповідальність на місцевих керівників? Чи все влада прорахувала і правильно роз’яснила населенню? Адже реформа децентралізації — це не тільки процес, а й кінцевий результат. А яким він вийде на фініші — не можуть зараз спрогнозувати навіть самі ініціатори цієї реформи. Тим більше, дати відповіді на всі питання, які цікавлять пересічних громадян.
Така ситуація спонукає багатьох представників місцевого самоврядування чекати і спостерігати — а як вийде у тих, хто вирішить першим піти на об’єднання?
Щоправда, є в районі й такі, хто підтримує адміністративну реформу. Нещодавно група депутатів міської ради, зокрема члени депутатської фракції “Українського об’єднання патріотів — УКРОП” винесли на сесію міськради проект рішення про ініціювання громадського обговорення щодо створення об’єднаної територіальної громади із центром у Камені-Каширському.
Як відомо, відповідно до перспективного плану області до Камінь-Каширської ОТГ мають увійти Камінь-Каширський із Підцир’ям та Олексіївкою, села Раків Ліс, Підріччя, Грудки, Осівці, Ольшани, Залазько, Видерта, Ворокомле, Клітицьк, Яловацьк і Гута-Камінська.
У попередні роки міська рада направляла сільським радам звернення з пропозицією про об’єднання. Однак тоді лише Клітицька сільрада на чолі з колишнім сільським головою Борисом Островським дала попередню згоду на це. А тепер вагається вже йти на об’єднання і саме місто. Принаймні за ініційоване депутатське звернення проголосувало всього 4 міських обранці. А підписали його аж 11 з 26 депутатів. Таким чином, після тривалої полеміки не захотіли за нього голосувати на сесії й більшість самих ініціаторів.
— Але ми не ініціюємо саме об’єднання, ми повинні дати нашим людям можливість висловитися, обговорити це питання, щоб почути їхню думку з даного приводу, — каже депутат Петро Герасимик.
Міський голова Василь Бондар відразу зауважив, що він добре вивчив Закон “Про добровільне об’єднання територіальних громад”. Наразі депутати міської ради і є обраними представниками міської громади, яким жителі делегували свої повноваження, наділили правом вирішувати ряд питань на території міста.
— Урядом схвалена концепція реформування. Я переконаний, ця реформа потрібна. Але люди потребують чіткого розуміння — в чому все-таки полягає реформаторська ідея. Те, що від одних хочуть забрати й іншим віддати — це не реформа, це всього лише перекроювання територій, фінансової спроможності. Та й добровільність за цієї влади – це фарс. Нам начебто дають добровільне право для об’єднання. При цьому, на мою думку, це робиться лише для того, щоб всі прорахунки державної влади, якщо щось не вийде, на щось в новоутвореній громаді не вистачить грошей, списати згодом на добровільне волевиявлення самих людей, які ризикнуть і підуть на утворення ОТГ. Мовляв, ви самі вибрали такий шлях, — додав голова депутатської фракції ВО “Батьківщина” у міській раді Богдан Калюх.
Слово також взяла секретар міської ради Наталія Бащук.
— Можна довго вести дискусію, чи вигідно для нас об’єднуватися чи ні. Але, щоб про щось конкретно говорити, треба спочатку порахувати, які видатки матимемо ми після об’єднання із селами. А щось створювати чи обговорювати наперед без цих розрахунків не є доцільним, — наголосила Наталія Миколаївна.
На підтримку цих слів заступник міського голови Микола Шворак навів конкретні цифри та факти. За його словами, в умовах 2015-го року, коли розпочиналася ця реформа, говорилося одне. Був якийсь позитив у об’єднанні.
— Сьогодні ми маємо зовсім іншу картину, — каже Микола Іванович. — Як аргумент, нам наводять те, які ми великі доходи матимемо після об’єднання. Але чомусь “у верхах” мовчать про наші видатки. А вони теж значно зростуть. У Камені-Каширському збирається 58 відсотків від загального районного показника того ж податку на доходи фізичних осіб. Що буде з цими надходження після утворення ОТГ? Наразі дороги між селами значаться на балансі служби автомобільних доріг. Ви бачили, в якому вони запущеному стані? Де гарантія, що після об’єднання їх не передадуть нам у комунальну власність? Якщо нам і виділять на їх ремонт якихось 10-20 мільйонів гривень субвенції з державного бюджету, то це не перекриє видатків. Для порівняння, лише на ремонт автошляху між Каменем-Каширським і Полицями треба аж 28 мільйонів гривень.
— Щороку місто може виділити, наприклад, 9 мільйонів на розвиток, зокрема, на ремонт тих же доріг на своїй території. Чи матимемо ми таку можливість після об’єднання? Треба добре вивчити це питання, лише тоді можна буде говорити про об’єднання, — наголосив голова профільної бюджетної комісії Юрій Ратнюк.
Таку позицію підтримав депутат Олег Шумік:
— Я маю економічний фах. Тож цікавився справами в тих сільських громадах, які пішли на об’єднання. А справи у них таки невтішні. Сьогодні розчарування приходить і в ті ОТГ, які все-таки повірили і зважилися об’єднатися. У них, як і раніше, стоїть гостро питання “де взяти гроші?”. Уявіть, що міський бюджет — це корабель на плаву. Якщо до нього додати, як баласт, ще 5-6 сільських бюджетів, які треба фінансувати за кошти міста, бо у нас збирається левова частка податків району, то чи виживатимемо ми тоді так, як зараз?
— Адміністративна реформа ініційована на державному рівні. Цим шляхом йде вся країна. Якщо не розпочати добровільний процес вже зараз, то за рік-два може початися примусовий процес утворення громад згідного перспективного плану. І що ви тоді будете говорити людям? Ви вже втратили госпітальний округ, тепер можете втратити фінанси, які держава обіцяє утвореним громадам. В область вже прийшло 180 мільйонів гривень, — наголосила депутат районної ради Світлана Сидорук, яка теж взяла участь у роботі сесії.
На це Микола Шворак відповів, що за ці два-три роки міськрада зробить більшість доріг у місті. Тоді можна буде об’єднуватися будь з ким.
Олесь Федорович.