Незалежна громадсько-політична газета

Заряджайте свій мозок… спортом

Group of people in sport fitness gym weight trainingКажуть: або розумний, або красивий. Не вірте цій нісенітниці, адже наука доводить, що ці два поняття стоять в одному ряду. Розв’язування логічних задач, головоломок, перегляд наукових телепередач, читання книжок та розумних статей не є межею у підвищенні інтелектуального розвитку. А от спорт є запорукою не лише красивого тіла, а й стимулятором для розумових здібностей. Всі добре знають, що завдяки спорту можна наростити м’язову масу, тримати тіло в формі, зміцнити імунітет та, постійно тренуючись, збільшувати витривалість. Але чи можна стати розумнішим, діючи подібним чином? Звісно, так.

Починаючи з 55-річного віку людини, щорічно ділянка мозку, що має ключове значення для роботи пам’яті, зменшується на 1-2 відсотки. Раніше вважалося, що людина народжувалася з певною кількістю нейронів, і їх кількість залишається незмінною до кінця життя. Недавні ж дослідження показали, що нові клітини в мозку таки утворюються, більше того, нейрони, утворені за допомогою фізичної активності, є більш спритними і багатофункціональними. У той час як деякі клітини, дані нам від народження, часто відповідають за якийсь один механізм. Але це зовсім не означає, що якщо ви почнете активно бігати, то станете набагато розумнішими. Нові клітини, які утворюються в результаті фізичної активності, залишаються незалученими в загальну нейронну мережу і, по суті, є непотрібними. Для того, щоб клітина почала функціонувати повноцінно, до фізичних навантажень потрібно додати ще й зарядку з книгою.
Також, вивчаючи вплив спорту на людину, вчені довели, що у дівчат, які регулярно займаються важкою атлетикою двічі на тиждень протягом одного року, мозок зменшується повільніше, ніж у тих, хто виконує вправи раз на тиждень.
А батькам, які хочуть, щоб їхні діти краще вчились, слід знати, що спорт покращує у дітей навички пізнавального контролю і уваги, що безпосередньо впливає на успіхи в навчанні. Вчені зафіксували, що після фізичних навантажень ефективність роботи мозку у школярів значно підвищується, і вони успішно виконують тестові завдання з математики, читання і правопису навіть в галасливій обстановці і за інших умов.
От, наприклад, Лукаку (форвард «Челсі») спортсмен-поліглот, який вільно розмовляє англійською, голландською, іспанською, французькою, італійською мовами. А півзахисник «Челсі» Лемпард, пройшовши тест на IQ, перевищив відмітку 150 балів. Цей результат поставив відомого футболіста в рейтинг найбільш інтелектуально розвинутих людей нашої планети. Математик Піфагор та філософ Платон відомі ще й тим, що перпемагали на Олімпійських іграх з боксу. Отже цим самим ламаємо стереотип про те, що спорт веде до деградації. Беріть кросівочки, одягайте спортивний костюм і заряджайте свій мозок, при цьому вдосконалюючи свою форму тіла. Звісно, не ставимо в приклад Кличка, а після фізичних навантажень беремо у руки книжку і заповнюємо нові нейрони цікавою інформацією.
Підготувала Дана САЦИК, село Грудки.

Спорт

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *