Незалежна громадсько-політична газета

Не байдужі до лелечої долі

Як ви думаєте, чому лелеки полюбляють гніздитися поблизу людських домівок, а журавлі та чаплі ховаються на болотах та у густому лісі? Можливо, щось містичне єднає нас із цим птахом. Наші предки здавна вірили, що в дім, на якому з’явилося лелече гніздо, прийде щастя і злагода, в родині припиняться сварки, діти ростимуть здоровими і не хворітимуть. Тому сьогодні важко уявити собі поліське село без червонодзьобого бузька.

 1

Дуже багато лелечих гнізд можна побачити над дорогою у селі Сошичне. Щоправда, несприятливі погодні умови, особливо поривчастий вітер з дощем, вносять свої корективи в житлові конструкції лелек. Так, цьогоріч у селі Черче, як розповів телефоном місцевий житель на прізвище Дзенік, поривчастий вітер звалив стару дерев’яну опору, на якій примостилося старе житло бусликів, а безпорадні лелеченята попадали на землю. Звичайно ж, така подія не була не помічена людьми, які проживають поряд. Одне із пташенят, яке пошкодило крило, взялися лікувати діти. Така ж неприємна подія нещодавно трапилася у селі Раків-Ліс. Тут теж зі старої електроопори, яка стоїть на подвір’ї місцевого жителя Сергія Деркача, знесло вітром лелече кубло, а четверо лелеченят лишилися безхатченками.

Через те, що конструкція гнізда зависла на дротах, сталося коротке замикання і на частині вулиці зникло світло. Цю проблему оперативно ліквідувала чергова бригада електромонтерів Камінь-Каширської філії ПрАТ “Волиньобленерго”, які прибули на прохання місцевої жительки Лідії Ходзінської. Вони зняли залишки гніздового намосту із дротів, відновили електропостачання. Ось тільки птахи, бідкається ця турботлива жінка, лишилися без гнізда. У вечірню пору вони знаходять собі прихисток на покрівлях сусідніх будинків, а у день жалібно кружляють над місцем, де була у них колись своя домівка.

Ще два десятиліття тому вили лелеки собі гнізда прямо на дахах будинків. Вважалося, якщо лелека огніздився на хаті, то це був добрий знак. Також старші люди кажуть, що коли зруйнувати лелече гніздо, то руйнівнику біди не уникнути. Нині рідко де ще можна побачити лелече гніздо на покрівлі людської оселі. Чомусь люди стали жорстокішими, жадібнішими і почали скидати лелечі гнізда зі своїх хат. То ж ці птахи тепер здебільшого мостять кубла на електроопорах. А це небезпечно передусім для самих птахів та їхнього потомства. Нерідко вони чіпляються за дроти і гинуть, вражені струмом. Траплялись навіть випадки загоряння гнізд, що розташовані на опорах, через коротке замикання в електрообладнанні. Допомогти вирішити житлову проблему бузькам взялися енергетики району. Вони щороку встановлюють спеціальні платформи на місці старих гнізд, які відділяють саме гніздо від повітряних ліній електропередач. На конструкцію переносяться рештки гніздового намосту, що був безпосередньо на стовпі, а лелеки, коли повертаються сюди, вже самі добудовують помешкання. Наприклад, цьогоріч працівники Камінь-Каширської філії встановили 30 таких нових конструкцій.

240215-2

Таку природоохоронну роботу вони проводять, як правило, восени та весною, коли птахи мігрують, залишаючи свої гнізда порожніми. І таким чином за майже десятилітній період замінили в нашому районі щонайменше кілька сотень старих гнізд, вага яких подекуди сягає кількох сотень кілограмів.

Олесь Федорович,

фото автора.

 

Please enter banners and links.

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *