Незалежна громадсько-політична газета

Легальною зброєю можна озброїти три батальйони

С1 У районному відділі поліції перебуває на обліку більше тисячі жителів району, які є власниками понад 1300 одиниць зброї, переважно гладкоствольної, а також 60 гвинтівок з нарізним стволом.

Сьогодні в  суспільстві особливо часто обговорюється таке делікатне питання, як можливість вільного носіння зброї пересічними українцями. Військова агресія Російської Федерації в Криму та на Донбасі, економічна криза та зубожіння населення призвели до загострення криміногенної ситуації в країні. І тому чимало людей готові йти до зброярень та купувати для свого захисту пістолети, гвинтівки, карабіни тощо, мотивуючи це тим, що тільки так можна захистити себе, свою сім’ю та майно. Противники ж масової легалізації зброї наводять свої аргументи, в яких стверджують, що зайві «стволи» на руках не лише не додадуть спокою в суспільстві, а й навпаки ще більше ускладнять ситуацію. Словом, дискусії з цього приводу щоденно ведуться на сторінках різноманітних інтернет-порталів, однак як би там не було, ми все ж таки залишимо цю дилему для експертів та законотворців і повернемося в день сьогоднішній.

А він показує нам, що доки в кулуарах парламенту та мережі тривають словесні баталії, зброї на руках у жителів України, в тому числі й на теренах нашого району, стає все більше. І особливо стрімко, як засвідчують оперативні зведення поліції Волині, зросла її кількість у людей протягом останніх двох років, відколи на сході України розпочалася антитерористична операція.

Нині ж якраз триває місячник здачі зброї, який правоохоронці ініціювали заради того, щоб зменшити кількість нелегального вогнестрілу. Тому, враховуючи напружену ситуацію в країні, ми вирішили поспілкуватися з інспектором дозвільної системи Камінь-Каширського відділу поліції Артемом Новосадом. Він розповів, що мають знати жителі району, на руках у яких є зброя, або ж які тільки-но збираються її придбати.

Артеме Петровичу, розкажіть, скільки одиниць вогнепальної зброї зареєстровано в нашому районі?

– Загалом у нас на обліку перебуває більше тисячі громадян, у яких на руках понад 1300 одиниць зброї. Звісно ж, є в людей і по дві рушниці, і по три. Зазвичай, це гладкоствольна зброя, хоча є в районі й 60 одиниць гвинтівок з нарізним стволом.

– Чи були випадки вилучення незареєстрованої зброї в населення останнім часом?

– Цьогоріч був лише один випадок вилучення рушниці, зокрема, після того, як браконьєри вбили лося. Користуючись нагодою, хочу наголосити, що якщо в людини знайдено незареєстровану гладкоствольну зброю, то відповідно до статті 190 Адміністративного кодексу України на цю особу накладається штраф від 7 до 10 неоподатковуваних мінімумів (плюс судовий збір). При цьому вилучена рушниця конфіскується і знищується.

– Якщо людина має бажання на законних засадах придбати зброю, які юридичні процедури вона повинна пройти?

– Тим, хто хоче згідно з чинним законодавством придбати та зареєструвати зброю, слід звернутися до нас та написати  відповідну заяву на ім’я начальника відділу поліції. Протягом місяця ми опрацьовуємо цю заяву, а тоді даємо людині відповідь, в якій вказуємо даємо ми дозвіл на придбання чи ні. Для цього спочатку ми збираємо інформацію про особу за місцем проживання, вивчаємо чи має громадянин судимості та інші проблеми із законом. Дільничний спілкується з сусідами, встановлює, як ця людина поводить себе у суспільстві, чи вона не є дебоширом тощо, за місцем проживання вивчаються умови зберігання зброї (повинен бути обладнаний спеціальний сейф). Також обов’язковим є проходження лікарської комісії, яка виявляє, чи не має особа фізичних та психологічних протипоказань для володіння зброєю. Коли за всіма вищезазначеними пунктами все добре, бажаючий зареєструвати зброю повинен пройти курс навчання правильного поводження зі зброєю та укласти  договір обов’язкового страхування. Якщо все відповідає нормі, ми виписуємо дозвіл на придбання вогнепальної зброї, що дійсний протягом 3 місяців. Після купівлі особа протягом 10 днів знову повинна прийти до нас та отримати дозвіл на носіння. Такою є процедура для реєстрації гладкоствольної зброї. Для нарізної зброї потрібні всі перелічені вище документи, а також оформлюється відповідний висновок дозвільної системи, підписаний начальником карного розшуку  та  начальником відділу поліції. Що ж стосується зброї травматичної дії, то  її придбання дозволене членам громадських формувань правопорядку, журналістам та працівникам правоохоронних органів. Для цих категорій процедура отримання травматичної зброї спрощена.

– Є випадки, коли людям дістається зброя в спадок. Вона не була зареєстрована десятиліттями. Людина вирішила легалізувати її. Чи можливо зробити дозвільні документи на зброю, яка вже давно є на руках?

– Можливо. Для цього ми й проводимо місячники добровільної здачі зброї, під час яких громадяни можуть приносити її без подальшої адміністративної чи кримінальної відповідальності. Якщо людина виявляє бажання зареєструвати зброю, ми радо йдемо назустріч. Зброя на деякий час залишається у нас, її власник збирає всі перелічені вище документи та проходить перевірку, після чого ми відправляємо запит в обласне управління, де також перевіряють пропоновану для реєстрації зброю. Вивчається, чи не значиться вона як вкрадена, чи не фігурує в тяжких злочинах. Якщо щодо закону зброя “чиста”, ми видаємо дозвіл. Таким чином, доречі, під час минулого місячника здачі зброї 5 осіб в нашому районі зареєстрували свої рушниці, якими володіли давно.

– Чи підпадають під місячник добровільної здачі зброї боєприпаси, які, наприклад, були привезені із зони проведення АТО?

– Так. Вся біда в тому, що зараз багато зброї та боєприпасів потрапляє в нашу область, в тому числі й район із зони проведення антитерористичної операції. Пригадуєте гранату на дверях магазину в селі Нуйно? На жаль, нерідко бійці з передової з різних причин привозять такі речі додому. Ці боєприпаси складно виявити, проте люди повинні розуміти, що за такі діяння передбачена кримінальна відповідальність за статтею 263 ККУ, санкція якої — від 3 до 7 років позбавлення волі. Під час місячника добровільної здачі зброї гранати, автомати та боєприпаси можна принести нам без жодних юридичних наслідків. Тож, користуючись нагодою, від імені поліції закликаю громадян, які мають незареєстровану зброю та боєприпаси, здавати їх правоохоронцям. Це не лише вбереже людей від подальших проблем із законом, а й зробить наше життя безпечнішим.

15950de2cd38d93d10ddbe4d647373bc

Спілкувався Сергій Шиліпук.

 

 

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *