Незалежна громадсько-політична газета

Коли святкуємо Різдво?

Сумним буде Святий вечір у 2022-му році через гіркоту втрат захисників України на фронті… Але буде, й навіть двічі!

264791801_427156855671688_5250095912251804683_nУ нашому краї смакували Багату кутю 24 грудня хіба що віряни римо-католицького костелу святих Архангелів Михаїла та Антонія, що у райцентрі. Однак цьогоріч, окрім них, Різдво 25 грудня відзначатиме ще й декілька парафій ПЦУ. Правда, святкові богослужіння відбудуться у їхніх храмах і 6-7 січня. А прихожани Української православної церкви традиційно святкуватимуть 7 січня.

Ще у жовтні синод Православної церкви України (ПЦУ), враховуючи всі обставини (зокрема війну) та суспільний запит, дозволив єпархіям проводити богослужіння на честь свята Різдва за новоюліанським календарем, тобто 25 грудня. Це можливо лише за спільним погодженням настоятеля і громади. Однак рішення про зміну календаря прийнято не було, хоча обговорення щодо цього триває. Тому дати святкування зимових свят поки що залишаються тими самими, що й минулого року. Тож богослужіння 25 грудня наразі не заміняє служб різдвяного циклу, визначених традиційним календарем, а є лише додатковою можливістю прославити подію Христового Різдва.
На території нашого району діє уже понад десяток парафій Православної церкви України. Із них на Камінь-Каширщині – 7 (у селах Раків Ліс, Нуйно (два храми), Рудка-Червинська, Нові Червища, Брониця/Кримне та у райцентрі).
«Священнослужителі разом із вірянами самі будуть вирішувати на місцевому рівні, коли відзначати Різдво. У церквах Благовіщення Пресвятої Богородиці села Раків Ліс та Святителя Миколая Чудотворця міста Каменя-Каширського уже визначилися й будуть цьогоріч двічі здійснювати богослужіння з нагоди Різдва Христового – і 24-25 грудня, і 6-7 січня. Уже навіть частково поставили декорації. Думаю, що й решта наших релігійних громад вчинить аналогічно.

Наразі в жодному з храмів не прийняли остаточного рішення святкувати лише за новим стилем. І вже з наступного року будемо скурпульозніше підходити до цього питання й відповідності відзначення решти свят зимового циклу. Про години богослужінь у кожній парафії сповістять індивідуально. Наразі лише з впевненістю можу запросити всіх розділити святкову радість у молитві в храмі ПЦУ села Раків Ліс на Різдвяній Вечірні 24 грудня о 15 год та Різдвяній Літургії о 8:30 наступного дня. Храни вас Господь!», – зазначив декан Камінь-Каширського деканату протоієрей Микола Смолярчук.
Як зауважив камінь-каширський декан і військовий капелан Володимир Мицько, на фронті у наших воїнів також буде два Святвечори – 24 грудня та 6 січня. Він особисто буде святкувати Різдво Христове 25 грудня, бо навіть почав готуватись до нього із 14 листопада.
Щодо парафій Української православної церкви, яких на теренах Камінь-Каширщини майже пів сотні, то тут залишиться все без змін. Зі слів благочинних чотирьох округів краю, святкові богослужіння пройдуть, як і завжди, 6-7 січня. Поки що від військової адміністрації чи органів місцевого самоврядування не отримували жодних розпоряджень щодо врахувань комендантської години. Але, кажуть, у разі необхідності змістять графіки служб на ранній вечір 6-го або ранок 7 січня. Тому про конкретні години богослужінь повідомлять у кожній церкві індивідуально вже ближче до Різдва.
«У нашій країні зараз стільки горя, стільки життів забрала війна, так багато українських захисників полягло… Якось нема й не може бути святкового настрою за таких умов. Тому, якщо й будемо оздоблювати храми нашого благочиння, то вкрай виважено. Можливо, було б варто взагалі утриматись від будь-яких оформлень. У такий нелегкий час це актуально хіба що для діток. Головне, даруймо один одному душевне світло. Господньої опіки та миру нам усім!», – зауважив благочинний Михнівської округи протоієрей Володимир Новосад.

До слова, церкви Християн віри Євангельської України та баптистів на Камінь-Каширщині цього року також будуть відзначати Різдво переважно двічі: одні громади уже остаточно визначилися із датою 25 грудня, а інші ще будуть проводити зібрання і 25 грудня, і 7 січня. Так, наприклад, Церква ЄХБ «Христа Спасителя», що у райцентрі, уже декілька років відзначає народження Христа саме 25 грудня. А от у камінь-каширських адвентистів сьомого дня проблеми з цим немає – вони взагалі не прив’язують святкування до жодної дати.
Іванна ГАЙДУЧИК.

 

 

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *