У Камені-Каширському менш як за рік кількість об’єднань співвласників багатоквартирних будинків зросло до шести. Відтак деякі з них упродовж невеликого періоду з моменту заснування успішно працюють над поліпшенням свого будинку, як от мешканці п’ятиповерхівки по вулиці Ковельській, 8.
Три під’їзди та сорок квартир. Таку структуру має будинок, зведений ще у 1982 році. ОСББ тут сформували одне із перших в місті. Під опіку співмешканців багатоповерхівку передали в квітні 2022 року. За цей невеликий проміжок часу вдалося домогтися позитивних зрушень. За словами управителя ОСББ Андрія Русинчука, від’єднання від ВУЖКГ пішло лише на користь, адже зараз, здаючи кошти, люди самі вирішують, куди і на що їх краще спрямувати. Наприклад, якщо раніше закладена у квартплату сума за 1 квадратний метр помешкання йшла на заробітну плату комунальників, то тепер ці кошти витрачаються на модернізацію будинку.
— Члени правління на зборах самі вирішують, на які першочергові потреби треба спрямувати фінансування. Чи, до прикладу, замінити вікна в під’їздах, або ж витратити гроші на ремонт електромережі. І хоч на початках створення добровільної організації більшість мешканців не вірила у перспективу розвитку так званого керуючого органу, однак практика демонструє протилежне. Ми полагодили дах будинку, залатали щілини та частково замінили шифер. Такого снігопаду, як нині, стара покрівля уже не витримала б. Крім того, підмурували комини. У під’їздах почали заміну вікон на пластикові та повністю оновлюємо центральну електромережу, автоматичні вимикачі. Завдяки прозорому використанню коштів мешканці будинку стали більш згуртованими, підтримують один одного, позаяк у них є об’єднуюча мета — покращити умови їхнього спільного дому,—зауважує Андрій Русинчук.
Чим старіший будинок, тим критичніший стан мають його під’їзди. Але в даному випадку мешканці не зволікають. Люди спрямовують внески в ОСББ на закупку будматеріалів, а ремонтні роботи виконують самі. Благоустрій своїми руками власники будинку створюють у дворі. Так, аби обмежити рух автівок, що активно курсували через двір, зайвий раз наражаючи на небезпеку наймолодших мешканців багатоповерхівки, тут встановили шлагбаум. Власними силами ефективно спрацювали над поліпшенням стану підвального приміщення. Дощової пори тут стоїть вода, відтак закупили насос для її відкачування.
— Коли комунальні служби відключили світло у сусідньому будинку, де досі ще не створено ОСББ, — пригадує Андрій Русинчук, — то мешканці нашої п’ятиповерхівки відчули різницю щодо рівня обслуговування, бо у нас воно було. За таких умов люди мають наочний приклад того, як працює організація і, переконаний, що це мотивуватиме їх до підтримки ініціатив, покликаних підвищити згуртованість населення та сприяння вирішенню спільних проблем. Сьогодні люди справно сплачують за утримання будинку (5 грн за 1 кв. м.), стараються не боргувати цільові кошти. Тож вважаю, що наше об’єднання, зокрема, і завдяки членам його правління, є вдалим прикладом для інших, хто ще не наважився сформувати ОСББ, — ділиться досвідом керівник організації.
Наступна нагальна проблема, що постає перед співвласниками будинку, — це утеплення фасаду. Для цього члени правління мають намір заручитися підтримкою місцевої влади: подали клопотання щодо участі у програмі з підтримки ОСББ. Тож сподіваються, що депутати підтримають дану ініціативу.
Леся МІНІБАЄВА.