«Освіта, освітяни — незламні у цей складний воєнний час», — вважає керівник управління гуманітарної політики Камінь-Каширської міської ради Сергій Лукашук. І з ним не посперечаєшся, адже працівники цієї галузі виявляють нині неймовірний патріотизм, згуртованість і готовність самовіддано працювати задля перемоги. Вони захищають країну, волонтерять, надають підтримку тим, хто її потребує, але разом з цим ще й міцно тримають освітній тил — всупереч усьому навчають наших дітей, засіваючи в їхні душі зерна добра, поваги, справедливості, виховують покоління розумних, мудрих, відважних патріотів, задля яких кожен захисник сьогодні боронить неньку-Україну. І чи не головне завдання, яке стоїть нині перед нашими педагогами, — забезпечити якісну освіту в умовах війни. Чи реально це, з якими викликами доводиться стикатися освітянам та яким для них є цьогорічний День вчителя (день працівників освіти), — про це та інше у розмові із Сергієм Володимировичем.
— Ми завжди кажемо, що від педагогів залежить майбутнє нашої держави, освіта і життєві пріоритети молоді, вміння і бажання юних громадян будувати сучасне суспільство. Як сприймається це твердження за умов воєнного сьогодення?
— Гадаю, зараз усі ми переконалися в цьому ще більше. І побачили, що вихованню у наших дітей високих моральних якостей, почуття патріотизму, поваги і любові до держави та рідного краю ми завдячуємо великою мірою передусім вчителям. Роль та значення кожного з них батьки, суспільство змогли оцінити. Адже бачать, якими істинними українцями залишають наші заклади випускники, які вони освічені та прогресивні, готові боротися за рідну землю, за Україну.
— Із 24 лютого, від початку широкомасштабного вторгнення рашистів, в українські школи почали летіти снаряди, бомби і ракети. Російські нападники намагаються завдавати найболючіших ударів українцям, знищуючи їхні альма-матер. Проте навчання все ж тривало — вчителі проводили заняття онлайн. Діти, ті що виїхали за кордон, в тому числі і камінь-каширські, доєднувалися до уроків навіть звідти. Чи можна сказати, що війна поцілила і в школи Камінь-Каширщини?
— Педагоги, учні і їхні батьки зустрілися з низкою викликів, відколи росіяни почали тероризувати всю Україну. Але всі разом вони гідно їх долають. У 2021/2022 навчальному році у Камінь-Каширській громаді функціонувало 32 заклади освіти та 11 філій, 5 опорних закладів, де навчались 9301 дитина. Починаючи з 24 лютого, 550 учнів виїхали за межі України. Повернулася з них лише частина: 295 дітей продовжують навчання за кордоном. У той же час у нашу громаду тимчасово переїхало з інших територій України 344 дитини шкільного віку, з яких 64 учні навчаються у 14 закладах освіти громади. Чотири внутрішньо переміщених учні отримали документи про закінчення закладів освіти. Тому, звісно, школи громади також відчувають цю війну. 1 вересня у них розпочалося навчання, яке відбувається наразі онлайн, як і в другому півріччі минулого навчального року. Повноцінним його, звичайно, не назвеш, проте відрадно, що результати здачі випускниками національного мультипредметного тесту засвідчили, що навіть у таких умовах наші діти можуть отримувати грунтовні знання.
— Зважаючи на те, що педагоги навіть в таких непростих умовах змогли вести дітей сходинками до знань, до свого професiйного становлення, вважати, що навчання — зруйноване війною, не варто?
— Наші педагоги впевнено тримають освітній тил, а діти всупереч війні ростуть, навчаються та розвиваються. Підтвердженням того, що не все так погано, як на це сподівався ворог, є успіхи здобувачів освіти. У цей неспокійний час все ж не мовчали творчі лабораторії та спортивні зали, продовжувалася результативна робота із розвитку учнівської обдарованості. У трьох закладах освіти працювала 21 секція МАН, вісім учнів вибороли призові місця в обласному конкурсі-захисті наукових робіт. Один — у Всеукраїнському онлайн-конкурсі з української мови імені Петра Яцика. Сім здобувачів освіти Камінь-Каширського ліцею №2 вибороли призові місця в обласній математичній олімпіаді імені Михайла Кравчука, учень ліцею №1 міста — в обласній учнівській інтернет-олімпіаді з інформатики та учень Ворокомлівського ліцею здобув призове місце на ІІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики.
Результативною була участь учнів у творчих мистецьких спортивних конкурсах із опорного закладу «Раково-Ліський ліцей», ліцеїв сіл Воєгоща, Підцир’я, Грудки, Житнівка, Мала Глуша, гімназії села Мостище. Учні та педагогічні працівники закладів освіти «Видертський ліцей» та «Погулянківська гімназія» взяли активну участь та стали переможцями Всеукраїнських інтернет-олімпіад з навчальних предметів на порталі «На Урок».
Друге місце у Міжнародній олімпіаді геніїв (національний фінал) посіла учениця 9 класу Підцир’ївського ліцею.
Радують результати дитячо-юнацької спортивної школи. Вихованці закладу на чемпіонаті Європи з важкої атлетики завоювали одне перше, два третіх і одне четверте місце. Друге місце вибороли волейболістки на турнірі під назвою «Дитинство, обпалене війною».
Успішно виступили та зайняли 2 місце представники Камінь-Каширської територіальної громади на змаганнях із армспорту та гирьового спорту за програмою обласних сільських спортивних ігор Волині 2022 року. Проведено багато спортивно-благодійних змагань на підтримку ЗСУ.
Педагоги наших шкіл усіляко сприяють забезпеченню успішності своїх вихованців і стають успішними самі.
— Приємно, що наші педагоги можуть пишатися хорошими результатами своєї роботи.
— Так, але за цим стоїть постійна наполеглива праця. Знаю, що кожен із них намагається працювати так, щоб рiвень освiти й освiченостi молодого покоління вiдповiдав високим мiжнародним стандартам, сприяв органiчнiй iнтеграцiї рiдної країни у свiтову родину високоцивiлiзованих держав з високим духовно-iнтелектуальним потенцiалом.
— До війни в Україні дуже багато говорилося про покращення якості освіти. Так, кілька років тому, зокрема, стартував проєкт «Нова українська школа». Відповідно до нього заклади освіти повинні були перетворитися зі звичайних в осередки розвитку особистості, куди люблять ходити і діти, і батьки. Але… Спочатку пандемія, тепер війна. Чи може навчання онлайн стати на заваді отримання очікуваних результатів?
— Звичайно, дистанційне навчання поступається багатьма чинниками очній формі навчання. Ми сподіваємося, що невдовзі у наших школах знову буде гамірно. Наразі зауважу, що розбудова НУШ — процес довгостроковий, її впровадження в систему повної загальної середньої освіти передбачало три етапи, що охоплюють 12 років. Перший етап завершено. За цей період оновлено зміст початкової освіти шляхом запровадження нового державного стандарту і програм, орієнтованих на навички і комепетнції, які актуальні для 21 століття.
З 2022 року п’ятикласники по всій країні розпочали навчатися за новим Держстандартом базової середньої освіти за реформою НУШ. 1 вересня минулого навчального року НУШ стартувала у пілотних 5 класах 143 шкіл. Серед них пілотування реформи продовжує опорний заклад освіти «Раково-Ліський ліцей». Керівники та команда педагогів предметників пройшли онлайн навчання, успішно впроваджують ідеї НУШ в практичну діяльність та охоче діляться власними напрацюваннями із вчителями нашої громади.
— Ви висловили сподівання на відновлення очного навчання у закладах освіти. Проте головною умовою цього має бути безпечне середовище.
— Так. І нашою метою є перетворення кожного закладу освіти на територію безпеки. На жаль, не у всіх школах громади наразі це можна зробити. Та ми провели відповідну роботу щодо приведення фонду захисних споруд цивільного захисту закладів освіти у готовність до використання за призначенням. Привели евакуаційні шляхи у відповідність з нормами законодавства, встановили покажчики руху та таблички біля входу до захисних споруд. Районною комісією продовжується робота з обстеження фонду підвальних та інших заглиблених приміщень, що можуть використовуватися як найпростіші укриття для здобувачів освіти і працівників з урахуванням потреб для укриття учасників освітнього процесу.
До початку нового навчального року підготовлено 10 найпростіших укриттів у ЗЗСО, 4 в закладах дошкільної освіти та 1 в закладі позашкільної освіти, облаштування яких проводилося за рахунок коштів місцевого бюджету. Для ремонтів укриттів закупили щебінь, цемент, генератори, матеріали для освітлення, двері. Розпочали процедуру закупівлі котлів. Закуплено та перезаряджено вогнегасники.
Для працівників галузі освіти за участю обласних навчально-методичних центрів проведено навчання з питань охорони праці. Всі заклади освіти Камінь-Каширської міської ради успішно пройшли ліцензування.
— Будемо сподіватися, що невдовзі святкуватимемо Перемогу над російськими окупантами і наші школи заживуть звичним життям. А в переддень свята, напевне, маєте що сказати великій осітянській родині?
— У найскладніший для країни час працівники галузі виявили неймовірний патріотизм, взаємопідтримку, згуртованість і готовність самовіддано працювати задля перемоги. У закладах освіти громади створено місця для проживання внутрішньо переміщених осіб; вжито заходів для забезпечення харчування для українських військовослужбовців, бійців територіальної оборони; на базі закладів освіти були організовані потужні гуманітарні штаби, які надавали і продовжують надавати необхідну допомогу всім, хто її потребує. І поряд з усім цим наші педагоги плекають підростаюче покоління. За все це загалом від управління гуманітарної політики, районної організації профспілки працівників освіти і науки висловлюю їм вдячність та бажаю МИРУ, здоров’я, світлого майбутнього!
Окрема наша гордість — це педагоги, які виявили бажання стати на захист рідної держави та у лавах Збройних Сил України мужньо виборюють щасливе майбутнє нашим дітям. Щиро бажаю їм сталевої витримки, невичерпного терпіння і Божого захисту. Маю велику надію, що зовсім скоро ви знову продовжите свою освітянську місію у наших закладах освіти під мирним небом України.
Спілкувалася Тетяна ПРИХОДЬКО.