Верховна Рада України схвалила закон про поділ лікарень у госпітальному окрузі. Нова мережа закладів охорони здоров’я формуватиметься відповідно до принципу госпітальних округів та поділятиметься на надкластерні, кластерні, загальні та пункти первинної меддопомоги. Зокрема, Камінь-Каширську лікарню в госпітальному окрузі попередньо запланували як кластерну. Відтак минулої п’ятниці з робочим візитом до райцентру завітав заступник міністра охорони здоров’я Олексій Яременко.
Наскільки реально запустити новий інфраструктурний етап реформи системи охорони здоров’я на базі районної лікарні заступник міністра МОЗ з’ясовував у товаристві представників обласної, місцевої влади та медичної директорки ЦРЛ Людмили Потягайло. У ході обговорення присутні окреслили проблеми та потреби медичної установи, оцінювали критерії спроможності лікарні в контексті матеріально-технічного забезпечення, наголошували, зокрема, на необхідності залучення фахових спеціалістів.
Як зазначив Олексій Яременко, в кластерному медзакладі пацієнт зможе отримати медичні послуги при найбільш поширених хворобах. Подібна система є основою побудови госпітальних мереж у країнах ЄС. Україні ж за цими показниками ще багато чого потрібно зробити. На сьогодні проєкт успішно реалізовується лише на теренах Київщини.
— Новий порядок госпітальних округів передбачає кілька рівнів допомоги залежно від складності випадку та важкості стану пацієнта. «Швидка» повинна доставити пацієнта не до найближчої лікарні, а до закладу, який може надати необхідний вид допомоги. Якщо пацієнта з інсультом доправити до найближчого неврологічного відділення, а не лікарні з інсультним блоком, це значно зменшить шанси на порятунок його життя. Це саме стосується і хворих у більш важкому стані, їх необхідно розміщувати в потужних відділеннях інтенсивної терапії найвищого рівня з експрес лабораторією та моніторинговими системами.
Для кластерного медзакладу є затверджений перелік надання допомоги, що включає більше двадцяти видів послуг. Інсульт, інфаркт, реабілітація — це точно. Медзаклад такого профілю має обслуговувати щонайменше 150 тисяч населення. Установа при цьому перестає приймати лише пацієнтів свого міста, натомість робить все можливе для надання допомоги значно ширшому колу людей. Що стосується Камінь-Каширської лікарні, то географічно вона може бути кластерною, але для цього потрібно докласти ще чимало зусиль, — підсумував заступник міністра.
Госпітальне планування надає кожній громаді орієнтир, де і які послуги мають отримувати мешканці, і за яких умов необхідна співпраця з іншими громадами. Тож у райлікарні вже намічають план, прораховуючи фінансові ресурси, необхідні від держави, області, міського бюджету. Зауважують важливість і доцільність сервісів, що їх планують реалізовувати на етапі створення перспективного плану розвитку лікарні. Процес підготовки медзакладу, як частини новоствореної госпітальної мережі, буде трудомістким, адже для його повноцінного запуску знадобляться немалі інвестиції, залучення додаткових кадрів. Необхідно працювати над впровадженням нових медпослуг, аби пацієнти відчули переваги, власне, конкретної лікарні та зверталися за послугами лише сюди.
З огляду на це Олексій Яременко порекомендував керівництву лікарні скласти план розвитку вже найближчим часом та реалізувати його до 2024 року.
Своєю чергою медична директорка ЦРЛ Людмила Потягайло пообіцяла не відкладати важливу справу у довгу шухляду. Тож розпочала активно вивчати досвід сусідів щодо впровадження нових для райлікарні послуг. Зокрема, у плані роботи Людмили Адамівни — відвідати лікарні Ковеля, Нововолинська, Володимира, що отримали достатнє фінансування з місцевого бюджету на придбання дороговартісного обладнання, без якого не обійтися кластерній лікарні.
— Аби наблизити існуючу матеріально-технічну базу до вимог кластерної системи, у планах на наступний рік —підписання з Національною службою здоров’я діагностичного пакету гістероскопії, а також придбати певне обладнання. Крім того, потрібно збудувати нове додаткове приміщення для роботи ангіографа (рентгенологічне дослідження судин). Насамперед нам необхідно працювати над тими пакетами послуг, що є найбільш затребуваними серед пацієнтів та гарантують фінансування для лікарні, — зауважила Людмила Потягайло.
До слова, Маневицьку багатопрофільну лікарню визначили у спроможній мережі як загальну. Такі медзаклади надаватимуть базові медичні послуги для пацієнтів однієї або кількох громад.
Леся МІНІБАЄВА, фото автора.