Незалежна громадсько-політична газета

Сонцем налита і тане в роті

Нарешті і на грядках поліщуків дозріла полуниця. Смачна ягода з’явилася на місцевому ринку. Саме туди подалися журналісти районки, аби відшукати її натуральну, не окроплену хімією, не з пластмасовим блиском, а з природнім запахом і смаком. І наші пошуки увінчалися успіхом.

У ході дегустації вдалося поспілкуватись із місцевими представниками агробізнесу. Переважна більшість городників переконує, що в нинішніх умовах вирощування полуниці без обробки від хвороб, які так часто дошкуляють рослині, не піджививши бодай невеликою кількістю мінеральних та органічних добрив, — завдання не з легких. А ось на цукристість полуниці впливає неправильний чи несвоєчасний полив. Так, надлишок вологості суттєво зіпсує смак та зробить її прісною. Місце посадки, якість грунту, відстань між кущами — обов’язкові фактори, на які має звернути увагу дбайливий господар.

unnamed (2)Що стосується необхідності внесення хімічних добрив, то думки частини експертів полуничної справи на ринку були діаметрально протилежними. Зокрема, на переконання городниці із понад десятилітнім досвідом Наталії Якимів із Каменя-каширського, отримати гарний врожай полуниці без застосування хімічних домішок цілком можливо. Наприклад, її полуниця візуально приваблива, має природній блиск, яскравий колір, притаманний аромат, солодка на смак. Жінка переконує, що при вирощуванні ягоди не застосовувала жодних отрутохімікатів, “бо рука не піднімається окропити від зілля хоча б міжряддя”.

unnamed— Основною умовою вирощування здорової рослини є дотримання сівозміни (пересадка культури в інше місце) кожні чотири роки, — ділиться порадами господиня. — Кажуть, що впродовж сезону полуниця потребує в середньому чотири етапи обробки від хвороб та шкідників. Та я не проводжу жодної. Натомість впевнено можу їсти ягоду прямо з грядки. Такою вона є безпечна для дітей і дорослих. За роки, відколи вирощую полуницю, пересвідчилася у доцільності дотримуватися певних правил, що дають бажаний ефект без хімічних добрив. Точно не віддячить високим врожаєм полуниця, якщо її підживлювати попелом із додаванням курячого посліду. У такому разі буятиме сама рослина, натомість не дасть плодів. На ділянці висадки культури потрібно забезпечити рясний крапельний полив та замульчувати (міжряддя вистеляти шаром сіна), щоб уникнути пересихання грунту. Завдяки такій підстилці імунітет рослини зміцнюватиметься, а кущі ягоди швидше ростимуть. Крім того підливаю перегноєм. І на замітку споживачам: темні плями на поверхні свідчать про обприскування ягід, а відсутність яскраво вираженого запаху скоріш за все — вирощена з нітратами, — ділиться тонкощами полуничної справи Наталія Якимів.

unnamed (1)Найсолодша на її екологічно чистій грядці площею у 6 соток — приваблива великоплідна полуниця Мармелада. Селекція відносно немолода, втім смачнішої, запевняє пані Наталія, їсти не доводилось. Серед екзотичних сортів — преміальна біла ягода, вона незвично вирізняється на контрасті з червоною. Кілька гатунків “на пробу” жінка висадила лише цьогоріч. Із своєї домашньої ділянки минулого року господині вдалося зібрати пів тонни ягід. Зі збутом ніколи, каже, проблем не мала, адже її постійні клієнти впевнені у якості продукту.

Леся МІНІБАЄВА. Фото автора.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *