У Камінь-Каширській громаді триває робота над упорядкуванням самовільних сміттєзвалищ. Влада вкотре закликає мешканців відповідальніше поводитися з побутовими відходами, оскільки від цього залежить здоров’я людей та успішний розвиток краю.
– Доки одні вчаться заробляти на відходах своєї життєдіяльності, ми лишень втрачаємо: на естетичності довкілля, якості води, повітря, коштах місцевого бюджету врешті-решт. Адже на ліквідацію гір сміття щороку виділяються кругленькі суми, які могли б бути витрачені на освітлення, ремонт доріг чи втілення будь-яких інших корисних для жителів громади планів. Крім того, міська рада наразі активно працює над підвищенням туристичної привабливості регіону, зокрема, розвитком сільського зеленого туризму та впровадженням різноманітних екопроєктів. Якщо громадськість не змінить ставлення до навколишнього середовища і окремих аспектів своєї господарської діяльності (це стосується і утилізації сміття), жодних зрушень годі й чекати: інвестор не захоче співпрацювати в таких умовах, – звертає увагу на фінансову складову проблеми засмічення заступник начальника управління капітального будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та комунального майна Камінь-Каширської міської ради Валентин Андросюк. Посадовець переконаний, що будь-які намагання місцевого самоврядування запобігти сміттєвій кризі будуть марними без свідомої участі населення. У свою чергу, влада уже зробила перший крок у цьому напрямі.
Так, наводити лад із стихійними сміттєзвалищами в межах міської громади почали ще навесні. Зокрема, тоді перед Великодніми святами захоронення твердих побутових відходів провели у населених пунктах Великоглушанського, Малоглушанського, Гуто-Боровенського та Пнівненського старостинських округів. Тепер відповідні роботи тривають у інших селах. Як повідомив Валентин Степанович, підрядник – Любешівське комунальне підприємство «Любешів Комфорт-Сервіс» – працює якісно і швидко. Із 28 вересня цього року уже ліквідували смітники у Бузаківському, Видричівському, Грудківському та Видертському старостинських округах. Зараз працюють у Ворокомле, після чого перейдуть до Воєгоща та сіл Піщанського старостинського округу. Згідно з договором, усі роботи мають завершитися до 30 листопада, їх вартість становить трохи більше 100 тисяч гривень. А вже у наступні роки в міськраді сподіваються збільшити кількість сертифікованих місць для збору побутового сміття, позаяк на всю громаду наразі діє лише один офіційний (міський) полігон площею два гектари.
– Це питання вивчається і вирішуватиметься в наступному бюджетному періоді. Найперше, будемо розробляти програму міської ради і визначати у старостинських округах місця під офіційні сміттєзвалища. Рухаємося за складеною екологами дорожньою картою: впорядковуємо стихійні сміттєзвалища – виділяємо місця для полігонів твердих побутових відходів – розробляємо відповідні проєкти і паспортизуємо їх, – запевнив міський голова Віктор Пась. – Водночас розглядаємо й інші варіанти боротьби з неконтрольованим поводженням із побутовими відходами. Зокрема, спілкувалися із місцевими підприємцями щодо можливості встановлення контейнерів для роздільного збору сміття (пластику, скла тощо), однак остаточних домовленостей досягнути наразі не вдалося.
Також очільник Камінь-Каширської громади нагадав, що законом передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, а дотримання цих правил на місцях уповноважені контролювати старости, інспектор з благоустрою та фахівці управління земельних відносин, кадастру та екологічної безпеки апарату міськради.
Іванна ВЕЛИЧКО.