Таке рішення прийняли депутати Прилісненської сільської ради. На крайній сесії, що відбулася 30 червня, вони одноголосно підтримали за створення комунального підприємства «Прилісненадраресурс».
фото ілюстративне
Свій крок пояснюють наростаючою у світі боротьбою за корисні копалини. Мовляв, невдовзі питання доступності ресурсів стане гострим і для прилісненців. Зокрема, через незрозумілу долю «Волиньторфу», який держава хоче віддати у приватні руки шляхом приватизації: унаслідок зміни напрямів роботи підприємства соціальна сфера і загалом мешканці села ризикують залишитися без торфу і теплопостачання. Водночас на території громади відсутні також офіційні кар’єри із піском, без якого неможливі інвестиції у будівництво, а земля багата на бурштин, алмази та інші корисні копалини. Тож було б, як мінімум, нелогічно легковажити такими фактами і віддавати свої ресурси за безцінь захожим компаніям. Натомість створення власного видобувного підприємства дозволить об’єктивно оцінити багатства місцевих земель і наповнити бюджет, наблизивши громаду до фінансової незалежності. Знову ж не варто забувати і про створення робочих місць і раціональний підхід до використання природних багатств.
Аби налагодити роботу комунального підприємства з видобутку корисних копалин, потрібно провести ґрунтовну підготовку. На часі – етап розробки геолого-інвестиційного паспорту, в якому будуть показані всі перспективні родовища, обсяги запасів та координати раніше виданих спецдозволів на користування надрами. Затим сільська рада планує отримати дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення із дослідно-промисловою розробкою. У громаді передбачають, що чинні ліцензії інших підприємств оминатимуть, однак надалі, коли необхідно буде заплатити збір за користування надрами, вирішуватимуть чи залучати інвестора, чи самостійно відшукувати кошти та розпочинати видобуток тої чи іншої копалини. Тим часом нормативна база – на боці місцевого самоврядування і народу, адже, згідно із Законом України «Про надра», надання спеціальних дозволів на користування надрами (крім випадків користування надрами на умовах угод про розподіл продукції) здійснюється за умови попереднього погодження питання з місцевою радою. У будь-якому разі, в сільській раді обіцяють працювати прозоро і повідомляти жителів про всі успіхи і підводні камені роботи «Прилісненадраресурсу».
Окреме питання, яке турбує прилісненців у контексті використання природних багатств на їхніх територіях, стосується діяльності «Волиньприродресурсу». Місцеві посадовці зауважують: хоча з обласним підприємством не вдалося дійти згоди щодо безоплатного використання в межах громади бурштиноносних земельних ділянок загальною площею трохи більше 111 га, створення власної установи у жодному разі не варто розглядати як спробу перешкоджання його законній діяльності абощо. Наразі депутатський корпус не погодив «Волиньприродресурсу» відповідного клопотання та запропонованого проєкту угоди, позаяк вважає своїм обов’язком наповнення місцевого бюджету і переконаний, що вигоди з користування землями громади повинні відчути насамперед її мешканці. Відтак у сільській раді надали підприємству свої умови співпраці і висловили готовність до діалогу з інвесторами та підтримки розвитку виробництва. Доки ж перші роздумують, у сільській раді продовжують роботу над пошуками джерел наповнення бюджету і розвитку громади. Створення КП «Прилісненадраресурс» – один із пріоритетних напрямів досягнення поставлених цілей.
Іванна ВЕЛИЧКО.