Незалежна громадсько-політична газета

У Камінь-Каширській ЦРЛ тестуватимуть на коронавірус

360_240_1588577259-904

Для цього є відповідне обладнання і спеціалісти

Наказом Міністерства охорони здоров’я від 20 травня ц.р. було внесено зміни до стандартів медичної допомоги при коронавірусі в Україні, зокрема, розширено методи лабораторного тестування. Тож тепер окрім полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) наявність вірусу SARS-CoV-2 у потенційних хворих перевірятимуть методом імуноферментного аналізу (ІФА). У Волинській області таке тестування робитимуть у 10 медичних закладах, серед яких і Камінь-Каширська центральна районна лікарня.

ІФА-тест – це менш затратний метод діагностики, у порівнянні з ПЛР, який може здійснюватись у багатьох медустановах Волині. До того ж, впровадження імуноферментного аналізу значно пришвидчить час отримання результатів, адже наразі в області є лише одна лабораторія, де проводять тестування шляхом полімеразної ланцюгової реакції – вірусологічна лабораторія Волинського обласного лабораторного центру – і лише два вірусологи, котрі працюють над цим (в нинішніх умовах – практично цілодобово). ПЛР-дослідження триває в межах доби, але через велику кількість підозр та категорій осіб, що підлягають тестуванню, результати затримуються, – зауважила на брифінгу щодо ситуації з протидією поширенню коронавірусної інфекції на Волині головний державний санітарний лікав Волинської області Наталія Янко. Натомість імуноферментний аналіз, стверджують спеціалісти, реально зробити за кілька годин.
– Такі аналізи у лікарні робляться на визначення інших хвороб постійно. Для цього треба забрати кров із вени, відстояти її і з сироватки зробити аналіз. Це нескладно і зручно: не потрібно нікуди відправляти біоматеріали і досить швидко можна їх дослідити. Наприклад, зранку зробив забір крові, а пообіді отримав результат, – пояснює головний лікар Камінь-Каширської ЦРЛ Людмила Потягайло. – Можна сказати, що ми готові до проведення тестування на коронавірус. У нас є апарат для проведення імуноферментного аналізу, у штаті – три лаборанти-біологи. Єдине, що зараз існує проблема з постачанням діагностикуму (препарату, що використовується для встановлення діагнозу). Зробили замовлення, щойно отримаємо препарати – відразу розпочнемо тестування. У першу чергу будемо обстежувати хворих за показами і медпрацівників.
Людмила Адамівна зауважила також, що зараз необхідні реактиви закупляються суто за кошти, виділені райрадою на боротьбу з вірусом. Тож з часом може виникнути проблема із фінансовим забезпеченням тестування. І хоч такі послуги не належать до числа дуже дорогих, об’єм визначень – чималий. Передбачити кількість перевірок, які можна буде зробити за день, наразі складно (один тестовий набір може містити до 96 визначень). Про це можна буде говорити, коли розпочнеться саме тестування: усе залежить від завантаженості. Однозначно, перевірятимуть усіх осіб, що підлягають тестуванню. Водночас, не менш визначальним є той фактор, що лабораторія має тільки один імуноферментний аналізатор. Натомість, нагадаємо, згідно з наказом МОЗ, імуноферментному тестуванню на коронавірус підлягають пацієнти з клінічними ознаками коронавірусної хвороби, пацієнти з пневмонією, особи, що контактували з хворим на COVID-19, особи, які потребують планової госпіталізації та/або операції, медпрацівники та працівники силових структур.
Варто відзначити, що ІФА, на відміну від ПЛР, виявляє не генетичний матеріал вірусу SARS-CoV-2, а рівень імуноглобулінів (антитіл) до нього. Так, завідувачка лабораторії обласного центру з профілактики та боротьби з ВІЛ-СНІДом Алла Кінах у одному з інтерв’ю пояснила, що при потраплянні коронавірусної інфекції в організм починають виділятися антитіла трьох видів. З їх допомогою можна визначити, на якій стадії захворювання перебуває людина. Так, антитіла класу А з’являються на 3-5 день захворювання, антитіла класу М проявляються на 5-7 день (навіть до 14 дня), а на 14-21 день стають видимими антитіла класу G. Перші два види – А і М – свідчать, що процес гострий, тобто людина хворіє. У такому разі потрібно зробити перевірку методом ПЛР. Натомість наявність антитіл класу G означає, що людина перехворіла, або стикалася з цим вірусом: формується імунітет, а отже – захист.
Іванна ВЕЛИЧКО.

Передрук або використання у будь-якій формі матеріалу без письмової згоди редакції заборонено!

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *