Чому місцеві стоматологи не поспішають протезувати
громадян пільгових категорій?
Означена у заголовку проблема нині турбує не одного жителя Камінь-Каширщини. Згідно із законом, потерпілі від наслідків аварії на ЧАЕС І і ІІ категорій, ІІІ категорії – за доходами, учасники бойових дій та члени сімей загиблих учасників російсько-української війни мають право на безкоштовне зубопротезування. Так, кошти, витрачені на ці послуги, повертаються пільговикам «на руки» управлінням соціального захисту населення за наявності акту виконаних робіт. Однак протезисти наразі не хочуть надавати відповідних довідок і, як наслідок, люди не можуть скористатися належною їм пільгою. На прохання читачів ми спробували розібратися, чому стоматологи, які займаються приватною діяльністю, відмовляються здійснювати пільгове протезування та чого чекати людям, які мають право на отримання таких послуг.
Для початку варто зауважити, що послуги з безкоштовного зубопротезування громадян пільгових категорій можуть надавати водночас і комунальні некомерційні заклади охорони здоров’я, і фізичні особи-підприємці у межах Волинської області. І дійсно донедавна таку послугу можна було отримати у районній лікарні. Однак внаслідок оптимізації стоматологічної служби багато фахівців галузі, а серед них і ті, котрі надавали послуги зубопротезування, тепер займаються приватною діяльністю. Відтак коло замкнулося: ані ті, хто мав справу з пільговим протезуванням зубів раніше, ані ті, хто від початку надає стоматологічні послуги на приватній основі, не поспішають обслуговувати пільговиків. Людей вражає така позиція, адже, фактично, чи не єдиним обмеженням у цьому випадку є те, що відшкодуванню не підлягає зубопротезування з дорогоцінних металів та матеріалів, прирівняних до них за вартістю (наприклад, кераміки, металокераміки, цільнолитих, металопластмаси, нітрит-титанового покриття, бюгельного протезування, імплантантів). І, звичайно ж, необхідно оформити на ім’я пільговика акт виконаних робіт на суму витрачених коштів, в якому обов’язково вказується номер посвідчення та перелік послуг. От і все. Однак, схоже, саме цей момент і «відлякує» стоматологів. Здебільшого вони бояться фінансових ризиків та паперової тяганини. Одні не хочуть втрачати власних коштів, інші – не знають, як правильно оформити акт виконаних робіт, а треті взагалі не мають уявлення, як працює механізм повернення грошей. Тож усі разом стверджують, що подібна діяльність створить лише зайві клопоти. Крім того, кажуть стоматологи, ситуацію ускладнює і те, що вони користуються послугами спеціальних лабораторій, які займаються виготовленням протезів. А це – додаткові фінансові та юридичні маніпуляції. З іншого боку, у приватних установах ціни на послуги можуть різнитися. Та й саме зубне протезування – це цілий комплекс робіт, тому передбачити кінцеві чи хоча б середні витрати складно. Залежно від складності проведеної роботи затрати на окремі послуги можуть становити від 300 до 10 000 гривень. Тож у дантистів виникає питання: чи не впливає цей факт на механізм повернення коштів і як це може відобразитися на їхній діяльності. Попри все, зрештою, окремі стоматологи-приватники імовірно могли б надавати послуги пільгового протезування зубів за наявності зразка оформлення акту виконаних робіт, або ж за умови укладання угоди з управлінням соціального захисту населення.
Натомість в управлінні соціального захисту населення Камінь-Каширської РДА стверджують: стоматологи нічим не ризикують, адже отримують кошти за надані послуги протезування зубів від пацієнтів. Тобто відразу. Відтак отримання компенсації – завдання не лікаря, а самого ж пацієнта: пільговики, володіючи актом виконаних робіт та документом, що посвідчує оплату послуг, самостійно звертаються у відділ соцзахисту із заявою про повернення коштів. Що стосується угод, то соцзахист не має права працювати з надавачами послуг, тобто стоматологами, адже виплачує кошти пільговикам «на руки». Зокрема, цього вимагають умови відшкодування витрат за надання послуг з безкоштовного зубопротезування, прописані в розпорядженні голови ОДА № 250 від 16.05.2019 р. (Порядок використання коштів субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи). Тому, згідно з вимогами, управління соцзахисту населення Камінь-Каширської РДА, як головний розпорядник коштів, веде реєстр заяв на відшкодування громадянам витрат за надані послуги з безкоштовного зубопротезування і за фактом їх надходження здійснює виплати у порядку черговості. Отже з грошима у цьому сегменті немає жодних проблем: загальна сума коштів, спрямованих цьогоріч на безкоштовне зубопротезування пільгових категорій населення, складає 541 500 гривень, а сума зареєстрованих заяв на відшкодування не перевищує 142 000 гривень.
Вивчаючи проблему пільгового протезування, ми звернулися у Волинський обласний центр здоров’я, де нам підтвердили: пільгове зубопротезування здійснюють всі медичні заклади, головне, аби район виділив на це кошти. Тому, схоже, пільговикам лишається набратися терпіння і знайти стоматолога, який тверезо оцінює ситуацію, а не шукає для себе зайвих відмовок, вигод тощо.
Водночас, як повідомляє начальник управління соціального захисту населення Камінь-Каширської РДА Максим Демидюк, управління припиняє прийом заяв на відшкодування коштів, сплачених за придбані медикаменти за пільговими рецептами – кількість зареєстрованих заяв наразі уже покриває суму річного кошторисного призначення.
Іванна ВЕЛИЧКО.