Незалежна громадсько-політична газета

Кожному третьому не вистачило коштів на оздоровлення

pilgy2017

Лише 64 відсотки жителів району, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та належать до першої категорії, оздоровилися у цьому році в санаторіях. Держава не змогла забезпечити санаторно-курортним лікуванням усіх потерпілих зазначеної категорії. Ті, що не змогли побувати у санаторії, звичайно, могтимуть це зробити наступного року. Тим, хто ж виявив бажання замість відпочинку отримати кошти, їх виплатять, але… Оздоровитися самостійно за них однозначно не зможуть. Адже розмір компенсації набагато менший від реальної вартості путівки.

Чому так та чи може в цьому плані щось змінитися у наступному 2020 році? Говоримо про це із начальником управління соціального захисту населення райдержадміністрації Максимом Демидюком.
— Максиме Максимовичу, те, що не всі, хто має право на безкоштовне оздоровлення, можуть ним скористатися, є свідченням недосконалості методики виділення путівок чи проблема криється в іншому?
— Насправді — в іншому. Адже, на мою думку, тристороння угода, за якою відбувається нині оздоровлення громадян пільгових категорій, є кращим варіантом, аніж це було раніше. Тепер людині дали можливість самостійно визначати санаторій, у якому потребує оздоровлення. Тож люди обирають санаторії, ми до останніх робимо запит, узгоджуємо дату заїзду на відпочинок. Звідти потім привозять акт виконаних робіт і ми оплачуємо путівки. Щоправда, відповідно до передбаченого державою кошторису. Якщо вартість путівки є вищою, аніж урядовим рішенням визначено розмір грошової допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку, тоді люди доплачують самостійно. Але проблема вбачається не у цьому. Погано те, що Кабмін виділяє недостатньо коштів, аби можна було забезпечити санаторно-курортним лікуванням усіх потерпілих І категорії. На Камінь-Каширщині у 2019 році за державний кошт вдалося оздоровитися лише 613 громадянам. Це при тому, що на обліку в управлінні перебуває 1395 потерпілих І категорії, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тобто відповідно до розподілу видатків по Волинській області на фінансування напрямку «Оплата санаторно-курортного лікування» для Камінь-Каширського району виділено коштів у розмірі 64 % від загальної потреби. А ще гірше, що компенсацію замість путівки людям виплачують зовсім мізерну.
— Максиме Максимовичу, а який її розмір? І скільки держава компенсовує санаторіям?
— У 2019 році розміри зазначеної компенсації становили: для осіб, віднесених до категорії 1, – 7 300 грн; для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 22 200 грн; для дітей, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, та одного з батьків або особи, яка їх замінює, – 14 500 грн. А компенсація замість путівки передбачена законодавством у розмірі 35 відсотків від прожиткового мінімуму непрацездатної особи. Цього року це було лише 524 гривні.
— Несправедливо, а тому, напевне, практично всі виявляють бажання поїхати на оздоровлення в санаторій?
— Із 1395 осіб цього року 340 не звернулися в управління ні задля отримання путівок, ні задля компенсації. 115 осіб написали заяви на отримання компенсайції замість путівки у наступному році, а на оздоровлення — 940 (минулого року таких заявок було 907), плюс 64 дитини з інвалідністю, яка пов’язана із чорнобильською катастрофою (їх у районі є 102). Звичайно, стовідсотково забезпечити всіх санаторно-курортним лікуванням не вдається. Але коли ми отримуємо кошторис, то робимо розрахунки таким чином, щоб оздоровлення дітей відбулося стовідсотково до поданих заявок, а вже решту розподіляємо на оздоровлення дорослих. Таким чином минулого року заявок на оздоровлення дітей у нас було 64, але з них побували у санаторіях Волинської, Львівської та Одеської областей 50, а 14 відмовилися через певні обставини. Не завжди і всім дорослим вдається скористатися можливістю поїхати по путівці. Бувають випадки, що помирають, не дочекавшись, оскільки стан здоров’я у людей цієї категорії поганий. Наприклад, цьогоріч померло 16 людей, котрі минулого року написали заяву на оздоровлення у 2019-му.
Але поряд з цим відбувається і багато спекуляцій довкола безкоштовних путівок на оздоровлення.                                                                                                  — Що ви маєте на увазі?
— Окремі громадяни, які мають право на путівку, часом мають намір ділитися нею з тими, хто такого права не має. Наше управління з цього приводу уже неоднорозаво зверталося у санаторії. Ми телефонували, направляли листи і просили, щоб вони не дозволяли ділити путівки та не приймали за ними зовсім інших людей. Та з такими явищами і досі можна зустрітися. А це є несправедливо. Бо один отримав путівку, і може нею поділитися, а іншому необхідно оздоровитися, а він ніяк її не дочекається, оскільки фінансування держави не є стовідсотковим.
— До речі, а які ще категорії серед жителів району мають право на безкоштовне оздоровлення?
— Це передусім учасники бойових дій на сході країни. Але, на жаль, і вони оздоровлюються не всі. У нас на обліку перебуває 92 особи цієї категорії. З них у 2019 році лише 32 отримали путівки у санаторії. Ще гірша ситуація із оздоровленням осіб з інвалідністю загального захворювання: із 235 людей, що перебувають на обліку оздоровилося лише 18 (а це 8 %). Поряд з цим у Камінь-Каширському районі оздоровленню певних категорій громадян сприяють і за кошти місцевого бюджету. Далеко не скрізь на Волині можуть собі дозволити таке. Хіба що Ковель та Луцьк. Тож важливо зауважити, що районна рада заклала на оздоровлення у 2019 році 100 тисяч гривень для членів сімей загиблих героїв та 100 тисяч гривень для афганців. Таким чином оздоровилося 25 осіб.
— Максиме Максимовичу, чи можна вже сьогодні передбачити, якою буде ситуація із забезпеченням безкоштовними путівками у 2020 році?
— На жаль, ще ні. Та сподіватимемося, що фінансове забезпечення не зменшуватиметься. Принаймні у районному бюджеті на 2020 рік мають намір закласти 200 тис. грн на оздоровлення афганців та членів сімей загиблих героїв АТО.
Спілкувалася Тетяна ПРИХОДЬКО.

Please enter banners and links.

НОВИНИ
Tagged

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *