17 вересня – професійне свято людей, які з честю носять звання “Рятувальник”. Щиро вітаємо тих, хто щоденно веде боротьбу за життя та безпеку наших співвітчизників, чия надзвичайна відвага і відданість професії є прикладом для інших.
У час війни рятувальники району постали перед новими викликами і завданнями. День за днем вони набувають практичного досвіду, опановують обладнання, яке допомагає ефективніше виконувати важливу місію – рятувати людей, їхнє майно, гасити пожежі, здійснювати спостереження за місцевістю, швидше реагувати на загрози, надзвичайні ситуації. Сьогодні переважна більшість працівників начальницького складу пожежно-рятувальних підрозділів 4 ДПРЗ пройшла навчання за сертифікованим курсом операторів безпілотних літальних апаратів (БПЛА) на базі одного з провідних вузів Волині. І це тільки частина вагомих перемін, про котрі детальніше розповість начальник районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області Віталій Деркач.
– Віталію Миколайовичу, які конкретні зміни в завданнях та обов’язках рятувальників району стали актуальними у зв’язку з воєнними діями та як ви готуєте особовий склад до їх виконання?
– У період воєнного стану пожежно-рятувальна служба району функціонує в режимі підвищеної готовності. Як і раніше, обов’язки особового складу пожежно-рятувальних підрозділів, фахівців районного управління першочергово спрямовані на проведення заходів щодо попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Однак тепер вони включають ще і ті, що спричинені воєнними діями, наприклад, ракетними атаками чи аналогічними загрозами. На щастя, у нашому районі поки що не мали місця подібні ситуації. Проте ми постійно проводимо тренування, аби бути готовими навіть до найгірших сценаріїв. Також співпрацюємо зі Збройними силами України і Державною прикордонною службою в напрямку протидії пожежам у лісах або екосистемах, здійснюємо спільні навчання, рейди. За посередництва фахівців одного з провідних вузів Волині відбувається підготовка працівників районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області щодо набуття ними досвіду керування безпілотними літальними апаратами. У нас є три БПЛА, які ми використовуємо для відслідковування можливих загорянь, особливо в пожежонебезпечний період. Ці пристрої вже чудово себе зарекомендували, дозволили виявити пожежі на початковій стадії.
На початку повномасштабної російської військової агресії декілька працівників районного управління ДСНС висловили бажання вступити до Збройних сил або в добровольчі формування. Багато ветеранів-пожежних зараз перебувають у військових підрозділах. Один з колишніх наших працівників, на жаль, загинув.
– У якому обсязі районному управлінню ДСНС вдалося налагодити співпрацю з іноземними організаціями, фондами, як це вплинуло на зміцнення готовності до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, особливо тепер, коли триває війна?
– Налагодження співробітництва з міжнародними та волонтерськими організаціями також має важливе значення для нас. Адже за сприяння іноземних донорів, благодійників місцевим пожежним частинам надаються техніка, обладнання та інші ресурси, які значно покращують можливість рятувальників реагувати на надзвичайні ситуації. Скажімо, минулого року завдяки підтримці Генерального Консульства Республіки Польща 13-та Державна пожежно-рятувальна частина селища Маневичі отримала спеціалізоване обладнання та комп’ютерну техніку. Нині, в рамках програми Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 разом із польськими колегами, представниками гміни Мєндзижець-Підляський розробили проєкт, який, в разі перемоги, передбачає надання нам пожежної та пожежно-рятувальної техніки.
Знову ж таки завдяки закордонним партнерам відбулося постачання у пожежні частини району пожежних касок, бойового одягу, гідравлічних інструментів, значної кількості пожежних рукавів. Останні раніше були в дефіциті.
Відзначу, що підтримка нашої держави теж відчутна. Частини регулярно постачають форменим одягом, зарплата виплачується без затримок, а парк комп’ютерної та оргтехніки повністю оновлено. Ми отримали нові ноутбуки та комп’ютери, маємо централізоване забезпечення паливно-мастильними матеріалами, стаціонарні та пересувні генератори різної потужності, котрі дозволяють нам забезпечувати власні потреби, а за необхідності здійснювати живлення об’єктів соціальної та критичної інфраструктури. Отримано в заміну застарілим дихальним апаратам для пожежних нові, німецькі типу Драгер, які працюють на стисненому повітрі. Для їх заправки в усіх підрозділах є компресори. Було передано спеціалізовані аварійні рятувальні машини, оснащені пристосуваннями, що дозволяють здійснити, наприклад, деблокування із салону авто, автобусу, тощо постраждалих у ДТП. До слова, досить успішно використовують в роботі такі автомобілі в пожежних частинах Каменя-Каширського та Маневич.
– Можете назвати приклади вдалого співробітництва з місцевими громадами?
– Звісно. Ми продовжуємо зміцнювати партнерські відносини з громадами, серед іншого сприяємо створенню у населених пунктах МПО (пунктів місцевої пожежної охорони). На початку минулого року відкрили пожежні команди в селах Видричі та Стобихівка. Нині активно працюємо над відкриттям ще двох пожежних команд, одна з яких буде в селі Комарово Маневицької територіальної громади, а інша в селі Карасин Прилісненської громади. Сподіваюся, що це вдасться реалізувати ще в поточному році. При допомозі тергромад району розгорнули пункт управління по ліквідації надзвичайних ситуацій: Камінь-Каширська міська рада виділила субвенцію на придбання намету, а інші ТГ закупили обладнання для нього. За що висловлюю їм щиру подяку. Об’єднавши зусилля з відділами та управліннями освіти тергромад, розвиваємо програму “Класи безпеки”. Вона передбачає створення окремих класів у закладах освіти району, де в графічній та ігровій формі, з використанням комп’ютерної техніки, телевізорів проводяться тематичні заняття для дітей з метою вивчення правил поведінки в надзвичайних ситуаціях, у випадку пожежі, мінній безпеці, тощо. Наразі чотири таких класи уже діють, ще п’ять плануємо запустити згодом.
Зважаючи на ситуацію, координуємо наші спільні дії з районною військовою адміністрацією, органами влади місцевого рівня в напрямках розбудови, відновлення укриттів, сховищ. Відзначу, що вдалося досягти помітного зрушення щодо цього, більшість споруд, які перебувають на балансі громад, приведено до належного стану.
Спілкувався
Олександр ПРИЙМАК.