Незалежна громадсько-політична газета

Придбати ліки в аптеці можна буде лише за рецептом

Верховна Рада прийняла закон, яким посилила контроль за призначенням та продажем ліків в аптеках. Тож вже з 1 серпня минулого року антибіотики в аптеках відпускаються за е-рецептом. Починаючи з 1 листопада, МОЗ запровадило електронний рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби. А ось із квітня цього року без призначення лікаря не продаватимуть й усіх інших рецептурних препаратів.
Це означає, що і ліки проти гіпертонії та серцевих хвороб, антидепресанти, протибольові, протикашльові, кроворозріджувальні препарати, гормональні й протизаплідні засоби, а також деякі вітаміни продаватимуть в аптеках лише за рецептом. Чи не створить таке нововведення додаткових труднощів жителям району? Про це та інше говоримо із керівником Камінь-Кашрського ЦПМСД Ігорем Соловйом.

аптека

— Ігоре Петровичу, існує якийсь перелік певних медзасобів, які не можна буде купувати без призначення лікаря?
— Законодавчо визначено, що аптеки не мають права відпускати рецептурні ліки без рецепта, за недійсним рецептом або з порушенням порядку продажу препаратів, затвердженого МОЗ. Тож лікарі повинні будуть виписувати на них рецепти лише за відповідними медичними показаннями. Але переліку конкретних назв медпрепаратів тих чи інших виробників, яких це стосується, немає. Тут братиметься до уваги класифікація фармакологічних груп. Тобто тепер ні антибіотики, ні наркотичні засоби, ні знеболюючі чи навіть протикашльові, якщо передбачений відпуск за рецептом, без нього придбати не можна буде.
— Це будуть паперові чи електронні рецепти?
— Оскільки в країні відбувається цифровізація, акцент ставиться на електронний рецепт. Проте паперові ніхто ще не відміняв. Лікар могтиме його виписати, наприклад, якщо в закладі не буде світла.
— Попри те, що жителі Камінь-Каширщини знають про необхідність укладання декларацій із сімейними лікарями, серед них, напевне, все ж є такі, хто цього не зробив. Чи виписуватимуть для них рецепти на придбання потрібних ліків?
— Так. Це передбачено. Електронний рецепт люди зможуть отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. І, зауважу, що виписати його матимуть право лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП – навіть, якщо у нього немає договору з НСЗУ. Проте у будь-якому випадку пацієнт повинен бути зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я.
— Скажіть, а які кроки тепер доведеться робити хворим, щоб отримати призначення?
— Щоб отримати рецепт, потрібно буде звертатися до профільного лікаря. Він за потреби сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання ліків. В електронному рецепті не буде назви препарату – лише діюча речовина. А пацієнт уже зможе сам обрати необхідні ліки з тих, які запропонують в аптеці.
— І так доведеться звертатися за призначенням кожного препарату? А якщо лікування передбачається тривале?
— Якщо пацієнту потрібне тривале лікування або ж його захворювання хронічне чи препарат потрібно приймати знову, для профілактики, його можна буде отримати, звернувшись до лікуючого лікаря дистанційно. Тоді в системі обов’язково має бути зафіксоване перше призначення від профільного лікаря. У такому випадку пацієнтові на телефон надсилатимуть номер та унікальний код підтвердження, які потім потрібно буде повідомити в аптеці, щоб придбати ліки. Якщо телефона нема, то під час очного прийому лікар має надрукувати всю потрібну інформацію для отримання препарату.
Додам, що мешканці віддалених сіл зможуть отримувати рецепти у фельдшерів, але у паперовому вигляді. Також пацієнт могтиме купити за один раз не всі ліки, які є в рецепті, а погашати його частково. Або ж купувати одразу не всю упаковку, а лише блістер чи ампулу. Коли потрібно буде докупити препарат, повторно отримувати рецепт не доведеться.
— А чи в усіх аптеках пацієнти зможуть купувати ліки за рецептами?
— Отримувати ліки за рецептом можна буде у будь-якій аптеці в Україні без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Препарати за програмою «Доступні ліки» продаватимуть у всіх аптеках, які мають договір з НСЗУ.

Спілкувалася
Тетяна ПРИХОДЬКО.

Kaldbäcka männa, som finns med den kalla till följande mediciner, har en lång tidig ryggen föreställen av lugnanspiller som Cialis.

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *