Незалежна громадсько-політична газета

Відсторонені від роботи вчителі шукають захисту в суді

З позовами на рішення керівників навчальних закладів до Феміди звернулися близько 30 невакцинованих від коронавірусу педагогів Камінь-Каширщини. Вони вважають, що їх позбавили права на працю неправомірно, і сподіваються таки відстояти свої інтереси.

yurydychni-konsultatsiyi-e1489912285306

Загалом в Україні відсторонені вчителі через відсутність щеплень від ковіду подали численні позови до судів. Проте судді не одностайні у своїй позиції щодо цих питань. Такий висновок випливає з того, що рішення ними приймаються різні. Якщо звернути увагу лише на Волинську область, то бачимо, що, наприклад, Ковельський суд пристає на сторону позивачів. А от Ратнівський, Любомльський — ні.
Відомо, що до Камінь-Каширського районного суду найбільше позовів надійшло від освітян Сошичненської громади. Зокрема, за словами судді Бориса Гамули, оскаржували відсторонення працівники Стобихівської та Личинівської гімназій, Карасинського ліцею. У Камінь-Каширській громаді незгоду з недопущенням до роботи висловили педагоги Боровненського ліцею, Гуто-Камінської гімназії, міського ліцею №1 та Камінь-Каширського ВПУ. Усі вони позиваються до навчальних закладів про визнання незаконними наказів про відсторонення та їх скасування. Окремі вимагають виплатити їм зарплату за період відсторонення від виконання обов’язків та стягнути з відповідача судові витрати.
У Камінь-Каширському суді повідомили, що позивачі користуються послугами приватних адвокатів, які допомогли їм сформулювати вимоги та домагаються їх задоволення. Переважно усі доводять, що накази про відсторонення є незаконними, оскільки ні в трудовому контракті, ні в посадовій інструкції, ні в будь-якому іншому документі, підписаними між працівниками та закладами освіти, такого зобов`язання з боку працівників немає. Так само, як і не передбачено повноваження керівництва закладу на відсторонення працівників від роботи з підстав відсутності щеплення від СОVID-19. Зсилаються на те, що Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» не визначає обов’язковим щеплення від коронавірусу і його не включено до календаря щеплень.
Натомість відповідачі зазначають, що керувалися статтею 12 закону “Про захист населення від інфекційних хвороб”, згідно з якою працівники окремих професій підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, а також наказом МОЗ, згідно з яким обов’язковим щепленням підлягають працівники шкіл.
Заслуховуючи сторін судового процесу, аналізуючи доводи та аргументи, судді Камінь-Каширського районного суду розділилися у своїх позиціях. Про це свідчатьухвалені ними рішення.
— Я вважаю, що відсторонення від роботи невакцинованих від коронавірусу працівників є правомірним. Керівники закладів освіти діяли в спосіб та в межах повноважень, передбачених законом, не порушили прав позивачів, а тому позови останніх не задовольняю, — висловив своє бачення суддя Борис Гамула.
У рішенні, винесеному ним, яке знаходимо в Єдиному державному реєстрі судових рішень, читаємо, що «суд зазначає, що обов`язковість щеплень є втручанням у право на повагу до приватного життя, яке гарантовано ст. 8 Конвенції з прав людини та основоположних свобод. Водночас, такі втручання цілком припустимі». Так, наголошується, що Європейський суд з прав людини визнав, що рішення застосувати обов`язкову вакцинацію має вагомі причини. Крім того звертається увага на те, що Верховний суд стверджує, що «вимога про обов`язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб, з огляду на потребу охорони громадського здоров`я, а також здоров`я зацікавлених осіб, є виправданою» (постанова від 10.03.2021 у справі №331/5291/19).
Проте, не зважаючи на це, наприклад, суддя Камінь-Каширського районного суду Олеся Антонюк задовольняє позови відсторонених від роботи працівників через відсутність вакцини від СОVID-19.
Втім, оскільки раніше подібної судової практики не було, ці рішення, вочевидь, все-одно будуть оскаржуватися в апеляційному суді сторонами, які програли суд першої інстанції — чи то педагогами, чи представниками закладів освіти.
Нагадаємо, відстороняти від роботи працівників, які підлягають обов’язковій covid-вакцинації (мова йде про освітян та чиновників), в Україні почали з 8 листопада 2021-го. Робити це роботодавцям дав право відповідний наказ Міністерства охорони здоров’я України. Виняток у відстороненні працівників деяких категорій, які відмовляються від вакцинації, становить лише медичне протипоказання до цього щеплення.
Тетяна ПРИХОДЬКО.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *