Незалежна громадсько-політична газета

Яке майбутнє очікує камінь-каширських дорожників?

Уже пів року вони працюють без зарплати. Більше того, чи не половину їх, імовірно, буде скорочено.

1-3

Керівник Камінь-Каширської дільниці філії «Старовижівського автодору» ДП «Волинський облавтодор» Василь Остапук не береться коментувати ситуацію, в якій уже кілька місяців перебувають працівники. Каже, тривожно, але хочеться вірити в краще.
Начальник старовижівської філії Олександр Оліферук розповідає, що державне підприємство «Волинський облавтодор» ліквідовують, а тому, і справді, що буде далі, чи розрахуються, коли та яким чином із працівниками, важко сказати. Можливо, припускає керівник, ця ліквідація завершиться просто перепідпорядкуванням. Тобто волинські дорожники будуть працювати у структурі Львівського облавтодору, з яким останні роки тісно співпрацювали.
Тим часом достеменно відомо, що працівники Камінь-Каширської дільниці філії «Старовижівського автодору» ДП «Волинський облавтодор» отримали повідомлення про ліквідацію організації.
— Нас попередили, що ліквідація «Волиньоблавтодору», у структурі якого є наша дільниця, має завершитися до лютого 2022 року. Але процедура з якихось причин затягнулася і нас вже поінформували, що все відкладається на місяць, — констатує Василь Остапук.
Досвідчений керівник зауважує, що дорожники переживали різні часи, але в нашій дільниці вдалося зберегти техніку, асфальтний завод, інші матеріальні цінності. Тому далі працювати готові. Однак. Поки надворі зима сипле снігом, випробовує дорожнє покриття температурними перепадами, «Волиньоблавтодор» через ліквідацію участі у тендерах навіть на обслуговування доріг взяти не зміг. Тож, де будуть брати кошти на зарплати — знову ж таки під знаком питання.
— Якщо нас підпорядкують ДП «Львівський облавтодор», можливо, продовжимо працювати далі і масового скорочення працівників вдасться уникнути. Їх же у нас і так залишилося мало, — не зовсім оптимістично зауважує Олександр Оліферчук.
До речі, у Камінь-Каширській дільниці до останнього часу працювало лише 23 особи. А скоротити, кажуть, можуть більше 10. Люди спантеличені тим, чому ж це комусь спало на думку ліквідовувати державне підприємство. Адже де-де, а на дорогах роботи вистачає. Переживають, чи бува разом із установою не ліквідують і їхні борги із зарплати. Про це, зокрема, говорилося і в обласній раді. Відповідне звернення на сесії озвучив депутат облради Анатолій Філюк. Камінь-Каширська міська рада спрямовувала свої звернення щодо можливості передачі дільниці у комунальну власність. Проте вичерпної відповіді з цього приводу ніхто так і не отримав.
На засіданні постійної комісії обласної ради з питань промисловості, транспорту, зв’язку, ПЕК, архітектури, будівництва та ЖКГ, що відбулося 19 січня, її голова Сергій Кудрявцев зауважив, що він попередньо спілкувався із очільником ліквідаційної комісії Тарасом Квачуком телефоном. Той запевнив, що підприємство, яке ліквідовується, має достатньо майна, аби за умови його продажу розрахуватися з боргами із зарплатні. Втім, заступник керуючого справами — начальник відділу з питань юридичного забезпечення діяльності обласної ради Світлана Хороша рекомендувала працівникам підприємства усе ж підстрахуватися і звернутися до суду, аби бути включеними в реєстр вимог кредиторів.

Тетяна ПРИХОДЬКО.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *