Незалежна громадсько-політична газета

Нашому «Родоводу» нехай не буде переводу!

22 листопада виповнилася 35 річниця з часу створення невичерпної скарбниці народної пісні – народного ансамблю «Родовід» центру культури та дозвілля Камінь-Каширської міської ради, який, безперечно, є окрасою хорового мистецтва Камінь-Каширщини.

3Колектив здобув широке визнання провідних  фахівців вокально-хорового мистецтва України, є учасником і переможцем багатьох конкурсів, всеукраїнських та міжнародних фестивалів. Його творчий доробок записаний на компакт-диск у Національній радіокомпанії України і прийнятий до золотого фонду Українського радіо. Звання Народного колектив неодноразово підтверджував (уперше 1999 року) завдяки високій виконавській майстерності і невтомній праці його учасників.

З чого починався “Родовід”

За десятиліття діяльності ансамблю його учасниками стали люди різного віку і професій. Серед них передусім годиться згадати фундаторку “Родоводу”, багатолітню керівницю відділу культури Камінь-Каширської РДА, заслужену працівницю культури України Євгенію Смолярчук. Ми попросили Євгенію Михайлівну пригадати, як усе починалося…

DSC_0211— Свого часу я захоплювалася здобутками заслуженого народного ансамблю пісні і танцю «Колос» із Торчина, що прославився на весь світ і об’їздив з гастролями чимало іноземних країн, була знайома з його художнім керівником, уже покійним Олександром Огородніком. Іменитий хормейстер пристав на мою пропозицію провести кілька репетицій із майбутнім нашим колективом.  Людей у районі я знала багатьох, тим паче, що у нашому районному будинку культури вже функціонували аматорські колективи, щоправда не чисельні. До того ж тодішня радянська влада спонукала людей різних професій до творчості, адже жодне свято не могло відбутися без концерту. Відтак колектив формували аматори-ентузіасти із мелодійними голосами, які горіли бажанням творити. Тож потроху ми шліфували виконання, склали концертну програму. Однак ані назви, ані сценічних костюмів у нас не було. Для цього довелося заручитися підтримкою обласної влади. Тодішній керівник відділу культури облдержадміністрації Володимир Денисюк приїхав до нас на виступ. Побачивши виконавський рівень артистів, Володимир Тимофійович пророкував ансамблеві довгі роки діяльності. Крім того подбав про костюми: комплекти першого в історії   сценічного вбрання перейшли нинішньому «Родоводу» у спадок від учасників Волинського народного хору. Відтоді розпочався насичений концертний графік для нашого ансамблю. Виступи камінь-каширців здіймали овації на мистецьких сценах волинського краю, а трохи згодом співаків почали запрошувати далеко за межі області. Так, після одного з багатьох фестивалів, що відбувалися у Криму, з’явилася і назва ансамблю — «Родовід». Йменувати саме так наш хор запропонувала багатолітня його учасниця, вчителька ліцею №2 Людмила Пугач, — пригадує деталі засновниця колективу Євгенія Смолярчук.

P1180514Люди різних професій – одна творча родина

Наділені милозвучними голосами виконавці, яких вдалося залучити до ансамблю на етапі його створення, чарують слухача співом і нині. Так, буквально із першої репетиції на той момент ансамблю пісні і танцю незмінно трудяться на благо культури району викладачка Камінь-Каширського ВПУ Катерина Федчик, підприємиця Катерина Тимошик, учителька ліцею №2 Тетяна Нирко. Це, власне, постаті, з якими ідентифікують жіночу частину колективу, зокрема, ветеранів. Їх поважають і цінують молоді колеги, бо мають гарний приклад для наслідування. Чоловічу партію вокалістів незмінно представляють Федір Пащук, Віталій Зубач, Валентин Козік, Ігор Ліцевич. Є чимало і молодих виконавців, як от Олена Козік, Світлана Сотник, Олена Комар, Олег Павлович, Ярослав Шеметюк, Віталій Балецький. Загалом учасників у хорі не більше тридцяти, та всі вони, як кажуть у народі, на вагу золота. Завдяки цим творчим ентузіастам поліський фольклор розквітає новими барвами.

Нова епоха у житті вокального колективу

Усі величезні досягнення уславленого ансамблю були б неможливі без творчої самовіддачі його головних фахівців — керівників. У 1997 році творчу естафету від попередників Тетяни Кереб, Ольги Мостової перейняла хормейстерка, диригентка, заслужена працівниця культури України Людмила Довгун. Під орудою професіоналки голоси «Родоводу» зазвучали ще яскравіше. Вірним помічником у втіленні її задумів, підготовці програм став керівник інструментальної групи Дмитро Смолярчук. Тим часом емоційно яскраву обробку мелодій для репертуару творів співочого колективу, яким послуговуються і нині, виконала тоді неперевершена Тетяна Смолярчук. Талановито добираючи автентичні українські народні пісні, Тетяна Дмитрівна розписувала твори для  інструментального супроводу. Спільними зусиллями  вони відкрили нову епоху в житті хорового колективу. Адже поряд із народним аматорським співом Людмила Довгун застосовувала академічний. Маючи свій власний почерк, ця особливість невдовзі стала поміченою серед митців вокально-хорового жанру. Зрештою через два роки натхненної праці ансамбль отримав звання «народний аматорський», а в 2002, 2007 роках підтвердив це високе звання. Чисте інтонування співаків підкорювало найвидатніших корифеїв мистецтва, за що неодноразово колектив отримував нагороди, а з ними — і їхня провідна хормейстерка Людмила Довгун, котра в наступному році відзначатиме 25-річчя з часу співпраці з «Родоводом».

IMG_3617— На початках своєї роботи хотілося виробити культуру співу. Я не стерплю халтури. Адже народний хор — це не означає, що має звучати лемент. Характерними для народного виконання є передусім його глибина та емоційність. Водночас голос потрібно правильно поставити, бо, як мовиться, і пісня має душу, тож, застосовуючи академічні навики, вносила у звучання колективу завжди щось нове. Варто зауважити, що діапазон голосів «народників» не є обмеженим. Тож, якщо додати елементи академізму, виходить своєрідний художній спів. Таким чином, поєднуючи стилі, постійно експериментувала. Підтвердженням того, що ми на правильному шляху, стало всеукраїнське  визнання. А на останньому виступі, що відбувся цього року в червні на фестивалі-конкурсі  народного хорового мистецтва ім. І.Сльоти «А льон цвіте», де ми здобули Гран-прі серед багатьох титулованих колективів, члени журі відмітили оригінальність виконання саме нашого хору та наш потужний музичний супровід. На даний час у нашому репертуарі більше ста народних творів, — розповіла Людмила Василівна.

 

Народний ансамбль “Родовід” та його наставниця Людмила Довгун висловлюють щиру вдячність за сприяння розвитку культури Камінь-Каширщини. Зокрема, міському голові Віктору Пасю, голові районної ради Віктору Сусу, виконувачу обов’язків начальника управління гуманітарної політики міськради Сергію Лукашуку, начальниці відділу культури РДА Євгенії Сидорчук. А також багатолітній учасниці вокального колективу, директорці центру культури та дозвілля Камінь-Каширської міської ради Аллі Глущук за її організаторські здібності, уміння реагувати на потреби сьогодення, тісну дружбу та плідну співпрацю з “Родоводом”.

Леся МІНІБАЄВА.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *