Незалежна громадсько-політична газета

«На гостину до тьоті Єлі у Запруддя»

Так назвали організатори фольклорно-літературний фестиваль, приурочений до 150-річчя від дня народження Лесі Українки, що відбувся минулої суботи у селі Запруддя.

unnamed (10)Саме тут, як свідчать історичні джерела, впродовж 1901-1907 років проживала з родиною тітка Лесі Українки по батьковій лінії Олена Антонівна Тесленко-Приходько, яку в родині ласкаво називали тьотя Єлена, Єля. Як і всі представники родини Косачів, полюбляла бувати в улюбленої тітоньки і Леся. Це їй, милій тітці Єлі, дев’ятилітня Леся Українка написала свій перший вірш «Надія».

unnamed (9)Часто приїздили сюди також всесвітньо відомі світочі письменства і музичного мистецтва поет Іван Франко, композитор Микола Лисенко, письменниця Наталія Кобринська, театральний діяч Михайло Старицький, сподвижниця Лесі Українки та Олени Пчілки письменниця Грицько Григоренко та інші. Тут гостювали великі товариства, відбувалися культурно-просвітницькі з’їзди.

1

Сценарієм заходу його організатори намагалися відтворити усе до дрібниць, так як було насправді на гостині у Косачів та Тесленків-Приходьків. Варто зазначити, що перебування української інтелігенції в Запрудді не обходилося без полювання. Відтак ранок того святкового дня окремі з гостей фестивалю також зустріли на мисливських угіддях, де вполювали десяток диких качок.

unnamed (3)А власне культурно-мистецькі заходи розгорнулися біля мальовничого куточка, де межовий знак вказує, що тут починається Камінь-Каширщина, де встановлений памятний знак на честь Лесі Українки, де, як і понад сто років тому, студеною водою хлюпоче річечка, над якою височіють вікові дуби і церковиця. У театральних образах гостей свята зустрічали тьотя Єля (Світлана Сидорук), Олена Пчілка (Оксана Панасюк-Трикош), Петро Косач (Василь Марчук), Леся Українка (Тетяна Грицюк) та персонажі її творів.

unnamed (6)Олена Пчілка, мати Лариси Косач, тут свого часу знайомилась із побутом запрудців, збирала місцевий фольклор і записала більше десятка народних пісень, зокрема унікальні поліські колядки. Тож і не дивно, що на гостину до шанованої родини завітали народні аматорські колективи Камінь-Каширської та Сошичненської громад,  тойкутівці. Виконані ними обрядові пісні нагадали побут поліщуків минулих часів. А вокально-хореографічні виступи учнів Камінь-Каширської дитячої школи мистецтв та вихованців Сошичненського ліцею доповнили той неперевершений колорит грандіозного, як пізніше охарактеризували фестиваль його гості, свята збереження національних традицій.

unnamed (18)

Літературно-мистецьку частину заходу вдало доповнювали місцеві майстри поетичного слова. Любов Фіц, Наталія Лабнюк, Оксана Панасюк-Трикош, Наталія Шворак, Василь Марчук зі сцени декламували Лесю й читали власні авторські твори.

На одній із локацій заходу працював музейний дворик, де було представлено пересувні виставки, створені за сприяння Камінь-Каширського краєзнавчого музею, Колодяжненського меморіального музею та музею «Лісова пісня» з Нечимного.

unnamed (16)unnamed (5)Усіх, хто завітав на гостину до тітоньки Єлі в Запруддя у день храмового свята Успіння Пресвятої Богородиці, щиро пригощали Лизаветиним борщем та різноманітними смаколиками, приготовленими місцевими господинями.

unnamed (19)

— Подібні заходи підігрівають патріотизм в душах наших земляків. Цей фестиваль є свого роду культурно-мистецькою візитівкою Сошичненської громади. Хотілося б, щоб у майбутньому він проходив у Запрудді щороку саме цього дня. Такий захід у подальшому має гарну перспективу стати туристичним магнітом, сприяти розвитку туризму у Камінь-Каширському районі,— сказала у коментарі “Поліссю” головна організаторка свята Світлана Сидорук.

Леся МІНІБАЄВА.

Фото автора.

Село Запруддя.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *