Незалежна громадсько-політична газета

Гарантії закону треба виконувати

У нашому районі від плати за харчування звільнили дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей-інвалідів; дітей загиблих учасників АТО; дітей, батьки яких беруть участь у бойових діях в зоні ООС на Донбасі. А ось у Ковельській місцевій прокуратурі вважають, що такою пільгою також мають право користуватися діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України ”Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”.

img1513859385_13-1

В усіх дошкільних навчальних закладах району (на відміну від шкіл) дітей харчують за батьківські кошти. Такі правила діють уже не перший рік і ґрунтуються вони на законодавстві України й відповідних рішеннях місцевих органів самоврядування.
Тати і мами до цього наче уже й звикли, але багатьом з них ця норма серйозно б’є по кишені. Передусім йдеться про багатодітні сім’ї, які зазвичай мають ще й статус малозабезпечених. Особливо непросто їм тоді, коли дитсадок відвідує одразу кілька діток, бо у таких випадках ці суми зростають пропорційно.

До речі, про встановлення плати за харчування у дитсадках. Цьогоріч депутати Камінь-Каширської районної ради, у комунальній власності якої знаходиться 18 ДНЗ, встановили своїм рішенням стовідсоткову плату за сніданки й обіди дошкільнят за рахунок батьків. І харчування дитини до 3-річного віку з 1 січня 2019 року у дитсадках району вартувало 17 грн у день (приблизно 370 грн у місяць), а старших 3 років — 20 грн у день (орієнтовно 440 грн у місяць). Від плати за харчування звільнили лише дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей-інвалідів; дітей загиблих учасників АТО; дітей, батьки яких беруть участь у бойових діях в зоні ООС на Донбасі.
І хоча виходить, що батьки добровільно погоджуються на оплату за харчування в садочку, все ж, перечитавши Закон України «Про дошкільну освіту», розуміємо, що є законодавчі підстави для того, щоб до переліку тих, хто не повинен платити за харчування, мали б додати зокрема і категорію дітей із малозабезпечених сімей. Адже Закон і для них гарантує пільгові умови оплати харчування у закладах дошкільної освіти.
Цитуємо статтю 35 пункт 5 Закону «Про дошкільну освіту», де про це йдеться: «Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України ”Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”, які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти».
Чому останню категорію дітей депутати райради залишили поза увагою, можемо припустити: на Камінь-Каширщині багато багатодітних та малозабезпечених сімей, а отже із районного бюджету на харчування дошкільнят цих категорій довелося б викроювати чималі кошти. Відтак, оскільки у цій же статті зазначено, що пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти «надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету», районні депутати і прийняли рішення, не надавши пільгових умов для малозабезпечених.
Так само вчинили і у Тоболівській, Пнівненській, Броницькій та Воєгощанській сільських радах, де дитячі садочки перебувають на їх утриманні. Щоправда, у перших трьох батьки оплачують лише частину вартості сніданків/обідів, решта – з місцевого бюджету.
Не надають, очевидно, пільгових умов для дошкільнят із малозабезпечених сімей і у інших районах. Принаймні не так давно стало відомо, що Ковельська місцева прокуратура звернулася до Волинського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави до Кримненської сільської ради Старовижівського району, аби визнати протиправною бездіяльність органу місцевого самоврядування та зобов’язати вчинити дії, спрямовані на забезпечення безкоштовним харчуванням у дитячому садочку дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». У суді прокурори мають намір вимагати від органу місцевого самоврядування вжити заходів задля забезпечення дітей із цих сімей безкоштовним харчуванням.
Цікаво, чи візьмуть цей факт до уваги наші органи місцевого самоврядування та органи, що здійснюють нагляд за дотриманням закону?
Тетяна ПРИХОДЬКО.

 

ПУБЛІКАЦІЇ, СИТУАЦІЇ
Tagged

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *