Незалежна громадсько-політична газета

Черче орієнтується на європейську цивілізацію

Багаторічний керманич села Черче Юрій Соколов задоволений результатами впровадження на території громади спільного проекту Євросоюзу та ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, завдяки котрому місцеві жителі отримали доступ до альтернативного і дешевого джерела електроенергії. Мова йде про сонячні панелі, що відтепер живитимуть мережу led-ліхтарів, які встановили вздовж вулиць Шкільної та Центральної. Така новація водночас дозволить розв’язати проблему безпечності руху у нічну пору, а ще, в перспективі, залучити у бюджет сільради додаткові кошти, продаючи вироблені сонцем “зайві” кіловати державі за так званим “зеленим” тарифом. До слова, він на сьогодні складає 5,29 гривень за 1 кВт/год.
Для громади вигоди очевидні, адже, маючи ці кошти, можна знову ж таки використати їх на розвиток інфраструктури села чи утримання соціальних об’єктів, інші проекти, тощо.

image-0-02-04-7be0bba81f4a982fe322bad2774f8c95c5fc2158a2dd36f7dbb6f74af4cd4e93-V

З першого погляду Черче здається типовим селом: є тут свої негаразди, вистачає й позитивних моментів. Велике лихо для місцевого люду – це відсутність вуличного освітлення. З настанням ночі село потопає у темряві, і лише тьмяне світло з вікон навколишніх осель, що крадькома сягає дороги, хоч якось освітлює шлях. Орієнтир, скажемо так, не зовсім певний. Особливо це додає клопоту взимку, бо рухатись неосвітленими вулицями не те що незручно – небезпечно. Нарешті просвіт у цій пітьмі з’явився. Коштом світових структур, а також за фінансової підтримки районної і місцевої влади вдалося змонтувати новий дах на будинку культури, закупити і встановити сонячні панелі, спеціальні батареї і ліхтарі. Звісно, про технологічну революцію сільського масштабу говорити зарано: освітлення облаштували поки в центрі, але й такий маленький крок для громади вже щось.
– Наразі передбачені проектом роботи виконано, провели тестове випробування панелей, ліхтарі працюють справно, – розповідає Юрій Соколов. – Та ми ще не пускали їх в дію на повну. Як пояснили спеціалісти, в зимовий період для нормального функціонування системи освітлення на одних лише сонячних панелях бракуватиме енергії, і можуть вийти з ладу батареї. Згодом мають провести додаткову лінію, під’єднати все до трансформатора, аби при потребі автоматично перемикатися з альтернативного на традиційне джерело живлення, за цей час батареї зможуть підзарядитися. Гадаю, що навесні отримаємо перші результати, які й покажуть, чи виправдається такий задум в наших умовах.
За словами Юрія Анатолійовича, сам він в очікуванні кращого. Має надію, що сонячні панелі дозволять громаді не тільки освітлювати вулиці, а також і заробляти гроші, продаючи лишки накопичених за день кіловат енергетичним компаніям.
Зрозуміти сільського голову просто: сьогодні забезпечення інфраструктури є дорогим задоволенням. Та й прості громадяни все більше поглядають у бік екотехнологій, адже сьогодні мільйони українських родин змушенні щомісячно віддавати левову частку заробітків, аби оплатити рахунки за газ, світло, воду, інші блага цивілізації. Тому нерідко в пошуках способів економити оснащують власні будинки пристосуваннями, які водночас покривають їхні потреби в цих ресурсах, а ще дозволять трішки підзаробити.
– Коли вся країна намагається зламати енергетичну залежність від Росії, монополістів, ці панелі стануть хоч і маленьким, але вкладом у дану справу, – вважає сільський голова.
Зараз в цьому напрямку робляться тільки перші кроки, але навіть такий невеликий поступ уперед уже вселяє оптимізм.
Олександр ПРИЙМАК,
село Черче.

image-0-02-05-7f560477507403b49b18a533bb9e5ce5d7d00b8eb8cc46fa22211acc1bec4480-V

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *