Незалежна громадсько-політична газета

НУШ — перші підсумки і надії

DSC_0050Раків-ліські першопрохідці Нової української школи уже закінчили четвертий клас. І, коли в усіх закладах освіти району початкова ланка фінішуватиме за типовою навчальною програмою НУШ лише у 2022-му, пілотні класи опорного ЗЗСО «Раково-Ліський ліцей», які вже завершили свій чотирирічний марафон, цієї осені розпочнуть експериментувати впровадження нового стандарту базової середньої освіти у 5-х класах.

Чого вдалося досягти за 4 роки

Після закінчення 2020/2021 навчального року у ліцеї села Раків Ліс підсумували, як у початкових класах справилися із пілотуванням. Результати участі у всеукраїнському експерименті оцінили високо, адже сільським педагогам вдалося досягнути найбільшого – діти не втрачають мотивації до навчання.

Зокрема, на підсумковому засіданні педагогічної ради опорного закладу йшлося, що це стало можливим лише завдяки наполегливості, високому професіоналізму, інноваційності, відповідальності, лідерству та творчості вчителів-експериментаторів Тамари Рудчик і Ніни Харчик, які стали основними агентами змін. За словами директора ОЗЗСО Олександра Кузьмича, вони, усвідомивши філософію НУШ, стали повноцінними авторами, господарями свого теперішнього і майбутнього, внутрішньо прийняли труднощі та протиріччя педагогічного процесу, конструктивно вирішували їх, розглядали як стимул подальшого розвитку, як пошук.

На переконання директора, діти, які закінчили навчання у пілотних початкових класах, вирізняються впевненістю, самостійністю, активністю, допитливістю і, що чи не найголовніше, —  вони люблять вчитися.

— Школярі навчилися вдумливо читати та вирішувати комплексні завдання, коректно формувати власну думку, критично мислити, проявляти ініціативу, обґрунтовувати власну позицію. Я бачу, що вони стали більш комунікабельними, відкритими, товариськими, не бояться поразок, вчаться робити висновки, які базуються на власних знаннях. Ці діти сміливо дивляться в очі, а не відводять погляд; однаково вільно почуваються на сцені чи біля дошки, у розмові з класним керівником чи директором закладу, — перелічує переваги Олександр Кузьмич.

Чого чекатиу базовій школі

Із 1 вересня на вчителів 5-х класів ЗЗСО «Раково-Ліський ліцей», які переймають естафету від своїх колег Тамари Рудчик і Ніни Харчик, без сумніву, чекають також радикальні зміни та відмова від шаблонних методів навчання.

Яким буде пілотування у базовій школі наразі передбачити складно. Педагоги уже пройшли відповідну підготовку. Міністерство освіти затвердило типову освітню програму для 5–9 класів закладів загальної середньої освіти. Чинності документ набиратиме поетапно, починаючи з 2022/23 навчального року, але працювати за ним у Раків Лісі почнуть вже цьогоріч. Програма НУШ для 5—9 класів пройшла певне обговорення і отримала різного роду відгуки.

Якщо коротко, то документ декларує чіткі орієнтири, за якими учні розбудовуватимуть власні компетентності, вчителі самі обиратимуть модельні навчальні програми з предметів та інтегрованих курсів в інтересах своїх учнів, батьки зможуть відстежувати навчальний поступ своїх дітей, педагоги супроводжуватимуть освітній процес, маючи академічну свободу, школи будуть забезпечені відповідними підручниками, посібниками, навчально-методичними матеріалами та іншими ресурсами, зокрема й електронними.

Зрештою, для реалізації останнього держава у цьому році передбачила деяке фінансування. Зокрема, Камінь-Каширська територіальна громада отримала на подальше пілотування 350 тис. грн. Як зазначає в.о. начальника управління гуманітарної політики Камінь-Каширської міської ради Сергій Лукашук, міська рада вже оголосила проведення відповідних закупівель через систему «Прозоро», тож педагоги-експериментатори отримають те, що необхідне для впровадження НУШ у базовій школі.

Яким же насправді буде навчання за НУШ у 5-х класах, сподіваємося, з часом нам розкажуть раків-ліські пілотники.

Тетяна ПРИХОДЬКО.

Освіта

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *