Незалежна громадсько-політична газета

Так і живемо з гірким полином

26 квітня минуло 35 років від дня наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства — аварії на Чорнобильській АЕС.

unnamed (2)unnamed (41)

Причиною лиха світового масштабу, що опалило землю та нанесло непоправної шкоди мільйонам громадян, прийнято вважати стрибок напруги в мережі, який викликав два вибухи, спричинені внаслідок перегріву реактора і накопичення значної кількості пари. Більше 60 тонн радіоактивних речовин піднялись у повітря. Пожежа тривала 10 днів і забрала не один десяток людських життів. У результаті аварії стався викид йоду-131, цезію-137, стронцію-90, ізотопів плутонію та інших радіоактивних часток. Радіоактивна хмара від аварії пронеслася над європейською частиною тодішнього СРСР, більшою частиною Європи, сходом США.

unnamed (1)У Камені-Каширському біля пам’ятного знака ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС минулого понеділка відбувся мітинг-реквієм, на якому протоієрей Сергій Михалюк провів панахиду за померлими героями, котрі ціною власного життя приборкували ядерного монстра.
З метою вшанувати загиблих ліквідаторів техногенної катастрофи світового масштабу на Камінь-Каширщину завітала народна депутатка Ірина Констанкевич та спільно із представниками місцевої влади, серед яких, зокрема, голова районної ради Віктор Сус, очільниця РДА Ольга Ващук та міський Віктор Пась, висловила слова вдячності присутнім ліквідаторам, котрі втратили найцінніше — власне здоров’я. Звертаючись до присутніх на заході краян, народна обраниця засвідчила свою повагу цим людям за участь у надважливій місії усунення лиха та принагідно запевнила ліквідаторів, що клопотатиме перед урядом за їхній належний соціальний захист.
unnamed“Сьогодні настав час глибоких роздумів, підбиття підсумків, а для декого — і гірких образ. Згадуючи 1986 рік, переосмислюємо причини непоправних трагедій, людський героїзм та наслідки від того, що відбувалося. У моєму 23 окрузі, де найбільше проживає чорнобильців, усі мають великі претензії до центральної влади, яка нічого не зробила задля виконання соціальних програм із забезпечення пільгами постраждалих на ЧАЕС, що гарантовані їм законом. Із 2016 року усе “законсервовано”… Поряд із цим на минулому тижні у Верховній Раді відбулося два засідання комітетів соціальної політики, де ми ставили перед президентом та прем’єр-міністром питання щодо дотримання законодавства в частині виконання рішень Європейського суду, Конституційного та Верховного судів України. На жаль, остаточної відповіді на наші запити ми не почули. Однак нині на розгляді комітету перебуває законопроєкт 45/55, що передбачає збільшення пенсій постраждалим внаслідок чорнобильської катастрофи. Крім того, ми й надалі вимагатимемо від влади забезпечення медичних гарантій та соціальних виплат. Позаяк ті, хто відчув на собі наслідки трагедії, страждають не лише від хвороб, а й від душевного болю. Обіцяю, що не дамо перегорнути трагічну сторінку Чорнобиля, тих страшних подій, що торкнулися цілого світу”, — підсумувала Ірина Констанкевич.
Скорботний захід присутні доповнили покладанням квітів до пам’ятного знаку чорнобильцям. Затим Ірина Мирославівна вручила подяки народної депутатки героям-ліквідаторам та прийняла від них листи-звернення до Прем’єр-міністра України щодо дотримання державних гарантій перед постраждалими.
До слова, у Камінь-Каширському районі проживає 171 ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС, 2822 людей з інвалідністю I категорії, 108 осіб з інвалідністю II категорії, майже 67 тисяч постраждалих відносяться до III категорії, 32662 дітей, потерпілих від наслідків на ЧАЕС, з них 273 дитини з інвалідністю, пов’язаною із чорнобильським лихом.

Леся МІНІБАЄВА,
фото автора.

ПУБЛІКАЦІЇ, Духовні грані

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *