Громади навчаються ефективно використовувати свої земельні ресурси. Обрала цей шлях і Прилісненська сільська рада. Так, на початку квітня тут провели три аукціони із продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 68,2 (пасовища), 17,7 та 4,4 гектара (рілля). Переможцем стало молоде товариство з обмеженою відповідальністю «БІО БЕРРІ», яке ще в минулому році задекларувало бажання провадити господарську діяльність на території Маневиччини. Тоді підприємство виграло 2 земельних аукціони і заклало ягідні насадження в селі Прилісне. Наразі ж налаштовані розширювати виробництво.
Керівник «БІО БЕРРІ» Віталій Ішмурат запевнив посадовців Прилісненської сільської ради, що господарство й надалі зацікавлене вкладати кошти виключно в органічну, екологічно чисту продукцію. Планують вирощувати полуницю, альпійську суницю, малину, обліпиху. Також пробують культивувати екологічні лікарські трави. Для цього, зокрема, заклали дослідну плантацію на площі 15 гектарів. На часі – підготовка орендованих площ до осінньої висадки культур. Як зауважив заступник Прилісненського сільського голови Олексій Гнатюк, на це потрібні немалі кошти: аби засадити один гектар, потрібно близько 100 тисяч гривень. Відтак у 68 гектарів в селі Прилісне та 22 гектари в селі Серхів надійде щонайменше 9 мільйонів гривень інвестицій лишень на посадку. Крім того, встановлені законом відрахування отримає і бюджет громади. Перспективи гарні: за 90 гектарів, які могли б просто заростати бур’янами, місцева казна щороку поповнюватиметься 250 тисячами гривень – по 2,7 тисячі гривень за гектар. Для поліського регіону це непоганий показник. Особливо, якщо враховувати, що на Горохівщині, де поширені чорноземи і значно краще розвинуте агровиробництво, земельна ділянка цінується у 100 доларів.
Інший, не менш важливий фактор розвитку сільськогосподарського виробництва в краї, – працевлаштування місцевих мешканців. Попередньо у Прилісне підрахували, що гектар органічної продукції дає роботу одному жителю відповідного населеного пункту. Це, знову ж таки, кілька десятків робочих місць і кошти на зарплату. До того ж, було обумовлено, що підприємство офіційно найматиме робітників і сплачуватиме ПДФО в бюджет ради. А в разі нарощення потужностей «БІО БЕРРІ» потреба у робочій силі, ясна річ, зростатиме. Тим часом, восени на посадці перших площ люди мали можливість заробити по 500 гривень у день. Чим не альтернатива закордонним польовим роботам? Водночас договір оренди укладено на 25 років.
– Право оренди продано на земельні ділянки, які Держгеокадастр передавав нам ще із березня 2018 року, і за які ми так боролись протягом останніх 3 років. Передача була здійснена тільки в кінці 2020 року. Нескладно уявити, скільки громада втратила за цей час. Однак, сподіваємося, у агровиробників усе вдасться і місцеві мешканці отримають стабільні заробітки, а громада – кошти на розвиток. Зараз підшукуємо нових інвесторів для подальшого продажу права оренди земельних ділянок та готуємо нові лоти, адже земля повинна працювати на людей, – підсумував Олексій Гнатюк.
Іванна ВЕЛИЧКО.